Reklama

Handling na wystawie psów – czym zajmuje się handler?

Facebook
Twitter
czym zajmuje się handler?

Uczestnictwo w imprezach kynologicznych to sposób na miłe spędzenie czasu ze swoim rasowym pupilem, zintegrowanie właściciela z psem oraz wspólne doświadczenie emocji związanych z rywalizacją. Jeśli lubisz brać udział w wystawach, z pewnością zetknąłeś się z określeniem „handling”. Sprawdź, co ono oznacza, kim jest handler i czym zajmuje się podczas prezentacji psów!

Spis treści - kliknij

Handling – profesjonalna prezentacja psa

Udział w wystawie psów to duże wyzwanie zarówno dla zwierzaka, jak i jego właściciela. Wiąże się ze sporym stresem, zwłaszcza jeśli jesteś początkujący w tej dziedzinie i nie wiesz, czego się spodziewać po takim evencie. Chcąc, aby Twój pupil uzyskał wysokie oceny jurorów oraz zaprezentował się z najlepszej strony, musisz pamiętać o kilku istotnych zasadach i odpowiednio przygotować swojego czworonoga.

Należy nauczyć go:

  • posłusznego stania w konkretnej pozycji przez określony czas,
  • poruszania się przy nodze – niedopuszczalne jest wyrywanie się, gryzienie smyczy czy niekontrolowane podskoki,
  • tolerowania obecności obcych osób, w tym także dotykania przez nie nawet we wrażliwych miejscach,
  • przyjaznego nastawienia do innych psów – podczas wystawy Twój pupil będzie miał spore towarzystwo, więc nie może reagować agresywnie ani zaczepiać innych uczestników imprezy.

 

Jak widzisz, przygotowanie psa do udziału w wystawie to nie lada wyzwanie – aby wypracować pożądane wzorce zachowań, należy pracować ze swoim czworonogiem od pierwszych dni życia. Handling wymaga zaangażowania, poświęcenia czasu i konsekwencji w wychowywaniu swojego pupila. Efektem będzie grzeczny, ułożony i spokojny zwierzak, który zachwyci wszystkich podczas prezentacji!

Kiedy pomocny jest handler? Skorzystaj ze wsparcia specjalisty!

Osobą, która może zastąpić Cię podczas wystawy psów, jest handler. To profesjonalista, który przeważnie specjalizuje się w pracy z konkretną rasą i z pewnością lepiej poradzi sobie z wyeksponowaniem psich zalet niż zestresowany i niedoświadczony właściciel. Ktoś, kto ma już za sobą udział w podobnych imprezach, doskonale wie, jaki mają one przebieg i z łatwością prowadzi zwierzaka przez kolejne etapy oceny jurorskiej. Warto podkreślić, że podczas wystawy kluczowe znaczenie ma sposób prezentacji. Nawet najpiękniejsze i najbardziej zadbane psy nie zyskają wysokich not, jeśli zostaną nieudolnie przedstawione lub będą zachowywać się nieodpowiednio.

Jak przygotować psa do wystawy?

Prezentacja czworonoga polega na przyjęciu takiej pozycji, aby sędziowie mogli dokonać oceny sylwetki, a szczególnie: długiej szyi, prostego grzbietu, pyska wraz z zębami, mocnych kończyn. Sporym wyzwaniem może okazać się weryfikacja uzębienia – wymaga ona od psa dobrowolnego pokazania zębów oraz zaakceptowania, że obca osoba – juror – dotyka ich i liczy. Istotny jest także sposób poruszania się Twojego pupila po ringu. Właściwe chodzenie warto ćwiczyć już ze szczeniakami, ponieważ znaczenie ma nie tylko posłuszne pozostawanie przy nodze, lecz również:

  • utrzymanie właściwego tempa – najbardziej pożądany jest swobodny kłus,
  • prowadzenie psa z lewej strony,
  • każde zatrzymanie się należy zwieńczyć postawą wystawową, którą także trzeba wyćwiczyć oraz dobrać do niej odpowiednią komendę.

 

Zarówno chodzenie, jak i postawa wystawowa to dwie fundamentalne umiejętności, bez których opanowania nie można nawet marzyć o uzyskaniu satysfakcjonujących ocen podczas imprez kynologicznych. Ideałem jest pies wpatrzony w swojego właściciela lub handlera, posłusznie wykonujący polecenia i ignorujący pozostałe osoby z otoczenia, w tym oceniających go sędziów.

Chcesz dowiedzieć się więcej o wystawach psów i przygotowaniu pupila do takich eventów? Sprawdź nasze artykuły!

Jeśli chcesz poznać tajniki handlingu oraz dowiedzieć się więcej o wychowaniu psów, sprawdź nasze pozostałe artykuły! Poznaj sposoby na skuteczną tresurę czworonoga i zachwyć wszystkich spokojnym oraz grzecznym pupilem niezależnie od okoliczności. Na Zoonews.pl  stale zamieszczamy nowe informacje, abyś był na bieżąco z praktycznymi poradami i miał dostęp do ciekawostek ze świata zwierząt.

Summary
Handling na wystawie psów – czym zajmuje się handler? | Zoonews.pl
Article Name
Handling na wystawie psów – czym zajmuje się handler? | Zoonews.pl
Description
Planujesz udział w wystawie psów? Sprawdź, jak przygotować swojego pupila! Dowiedz się, na czym polega handling i czym zajmuje się handler!
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 814

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x