Reklama

Fretka – cena, charakter, żywienie, hodowla

Facebook
Twitter
Fretka to nieduży drapieżnik z rodziny łasicowatych, który jest udomowioną wersją tchórza zwyczajnego lub stepowego.

pixabay.com/images/id-4534480/

Fretka to udomowiony tchórz zwyczajny lub stepowy. Ten domowy futrzak żyje nawet 15 lat, wobec tego wymaga podobnej opieki i pielęgnacji, jak kot czy pies.

Spis treści - kliknij strzałkę

Fretka – jak wygląda?

Fretka to nieduży drapieżnik z rodziny łasicowatych, który jest udomowioną wersją tchórza zwyczajnego lub stepowego. Udomowienie tchórza najprawdopodobniej nastąpiło w basenie Morza Śródziemnego i drogą morską fretki trafiły na kontynent europejski.

Między fretkami domowymi jest widoczny dymorfizm płciowy. Samiec fretki jest niemal dwukrotnie cięższy od samicy i dłuższy o około 5 cm. Długość ciała samców fretki wraz z ogonem wynosi 38-40 cm, a samic 33-35 cm. Ogon fretki stanowi od 1/3 do 1/4 długość ciała i ma od 8 do 10 cm. Samice fretki osiągają pełny rozmiar w wieku 12 miesięcy. Waga samca waha się od 1 do prawie 3 kg, masa samic fretki waha się między 300 g a nieco ponad 1 kg.

Fretki jako drapieżniki mają ostre pazury i zęby przystosowane do ich mięsnej diety. Fretka ma od 28 do 30 zębów różnej długości. Ciało jest długie i smukłe, pokryte dwuwarstwową sierścią.

Obecnie fretka domowa poza popularnością (zaraz obok psów czy kotów) jako zwierzę towarzyszące człowiekowi ma też swoje zastosowanie jako zwierzę futerkowe i laboratoryjne. W przeszłości świetnie sprawdzały się jako zwierzęta myśliwskie przy polowaniach na króliki, pełniły też funkcję kocią, czyli odławiały gryzione w gospodarstwach domowych.

Regularna hodowla fretki domowej rozpoczęła się w latach 80. XX wieku, lecz nie wszędzie jest legalna i często trzeba spełniać określone warunki oraz wymaga posiadania licencji do ich rozmnażania.

Fretka – ubarwienie

Najbardziej podstawowym umaszczeniem fretki domowej jest szaro-brązowe po tchórzu zwyczajnym i albinotyczne (albinosy). Istnieje kilka typów tych ubarwień:

  • tchórzowaty: brązowy, czarny, rudy, czekoladowy
  • jednobarwne: fretka biała, fretka czarna i fretka albinos
  • łaciaty (białe łaty): arlekin, panda, borsuk, deresz srebrny, platynowy, strzałka
  • angora: fretka angora charakteryzuje się długim futrem od 5 do 10 cm
Najbardziej podstawowym umaszczeniem fretki domowej jest szaro-brązowe

pixabay.com/images/id-1144839/

Ile żyje fretka?

Fretka, która jest właściwie odżywiana, ma zapewnione regularne szczepienia (nosówka, wścieklizna), a opiekun dba o jej odrobaczanie, będzie żyła średnio od 6 do 10 lat. Dorosłe fretki szczepi się raz na 12 miesięcy.

Zadbana fretka domowa nie powinna mieć większych problemów zdrowotnych i może dożyć nawet 15 lat. Najczęściej diagnozuje się grzybicę, świerzb, zapalenia górnych dróg oddechowych i problemy żołądkowo-jelitowe z powodu niewłaściwej diety. Zdarzają się też zapalenie gruczołów okołoodbytowych, objawem jest saneczkowanie.

Co jedzą fretki?

Fretka jako drapieżnik je mięso. Poleca się podawanie surowego i gotowanego mięsa drobiowego (kurczak, indyk, kaczka, przepiórka), ale i królika, jagnięcinę, baraninę, wołowinę oraz wieprzowinę. Mięso wieprzowe tylko i wyłącznie gotowane, surowizna może ją zabić. Fretka może jeść również ryby morskie.

Dietę fretki można rozszerzyć o niektóre warzywa i owoce, które dostarczą wody i witamin, ale powinny być jedynie skromnym dodatkiem, a nie bazą żywieniową. Fretka może jeść ogórki zielone, marchewkę, kalarepę i paprykę.

Owoce dla fretki

  • Truskawki
  • Jabłka
  • Banany
  • Gruszki
  • Arbuz

 

Fretka zje także ryż, kaszę, płatki zbożowe, jajka przepiórcze, żółtka jaj kurzych, oliwę z oliwek lub tran. Sklepy zoologiczne mają w swej ofercie gotowe suche i mokre karmy dla fretek. Karma dla fretek jest dobrym źródłem białka zwierzęcego i zapewnia im zbilansowany zestaw składników odżywczych, niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Niezbędny jest także stały dostęp do świeżej wody. W naturalnym środowisku fretka je owady, płazy, gryzonie i mniejsze ptaki oraz grzyby i jagody.

Czego nie mogą jeść fretki?

Fretki nie mogą jeść ryb słodkowodnych, przetworzonych mięs przeznaczonych dla ludzi (parówek, kiełbas, wędlin) ze względu na dużą ilość soli i przypraw, mogących doprowadzić do obrzęku mózgu i uszkodzenia nerek. Z tej samej przyczyny fretka domowa nie może podjadać chipsów i innych ludzkich przekąsek. Absolutnie zakazana jest czekolada (śmiertelna dla fretki!), alkohol, kawa, herbata i mleko. Nie zaleca się serwowania fretkom karm przeznaczonych dla innych zwierząt.

Fretka cena

Ile kosztuje fretka domowa? To zależy od hodowli i wieku fretki. Zdecydowanie odradza się kupowanie zwierzęcia z niesprawdzonych źródeł. Najpewniejszym miejscem zakupu będzie zweryfikowana lub polecona hodowla. Fretka z dobrej hodowli będzie kosztować około tysiąca złotych. Starsze fretki będą relatywnie tańsze. Na aukcjach internetowych znajdą się zwierzęta za 400 zł, ale mała fretka nie powinna być tania. Niska cena powinna odstraszyć, a nie zachęcać do zakupu. Koszt zakupu samego zwierzęcia to nie koniec wydatków, które musisz ponieść przed wprowadzeniem fretki do domu. Warto zaznaczyć, że fretka domowa najlepiej czuje się w towarzystwie swojego gatunku i zakup dwóch osobników zdecydowanie wpłynie na ich dobrostan.

Fretka domowa – charakter i zachowanie

Fretka w domu ukazuje swoje radosne, żywiołowe i towarzyskie usposobienie. Najlepiej czuje się w otoczeniu kompana własnego gatunku. Radość i chęć do zabawy fretka okazuje spontanicznymi, dość chaotycznymi podskokami na wszystkie strony, stroszy przy tym ogon, wygina grzbiet i wydaje niskie dźwięki zbliżone do chichotania. Zachowanie to nie powinno budzić żadnych obaw opiekuna, poza tym, że podekscytowana fretka może obijać się o meble lub nawet z nich spaść. Te specyficzne podskoki nazywane są łasiczym tańcem wojennym.

Zaniepokojona, wystraszona lub rozdrażniona fretka ostrzega otoczenie, sycząc lub piszczą. Przyszły opiekun powinien także wiedzieć, że fretki to zwierzęta zmierzchowe. Ich aktywność jest wysoka przez kilka godzin zmierzchu i świtu, przez większość doby jednak śpią (nawet do 16 h), najlepiej w zamkniętej przestrzeni. Fretki domowe to zwierzęta terytorialne, bardzo często znaczące swój rewir moczem, odchodami oraz gruczołami zapachowymi zlokalizowanymi w okolicach odbytu. Wydzielina tych gruczołów nie jest tak intensywna, jak u skunksa i łatwiej wietrzeje. Ciecz uwalniana jest przez fretki w chwilach silnych emocji zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Fretki nie da się oswoić całkowicie, ale trzeba ją nauczyć, co jej wolno, a czego nie, zwłaszcza gdy chcesz dać jej z czasem więcej swobody, a klatka ma być wyłącznie miejscem odpoczynku, higieny i stołówką.

Klatka dla fretki

Fretki żyjące w domu muszą mieć klatkę i sporą przestrzeń wybiegową, choć fretka na smyczy nie powinna nikogo dziwić.

pixabay.com/images/id-1191591/

Fretki żyjące w domu muszą mieć klatkę i sporą przestrzeń wybiegową, choć fretka na smyczy nie powinna nikogo dziwić. Smycz i szelki to z pewnością lepsze rozwiązanie niż niewłaściwie zabezpieczony balkon. Zabezpieczenie musi być trwałe, gdyż siatka pcv szybko podda się ostrym zębom. Zbyt duża ilość światła sztucznego i wysoka temperatura utrzymywana w domu w czasie zimy lub lata szkodzi fretkom.

Woliera zewnętrzna i klatka dla fretki powinna być wyposażona w poidło, miski na pokarm, kuwetę, domek do snu, zabawki do wspinaczki, kocyk i hamak. Klatka dla fretki powinna mieć odpowiednie wymiary: 1,5 m x 1 m x 1 m. Wymiary klatki powinny być adekwatnie większe dla większej liczby zwierząt.

Zwinna i sprytna fretka nie powinna być pozostawiana sama w domu bez nadzoru. Ucierpieć mogą firany, meble, nieświadome niebezpieczeństwa fretki mogą pogryźć trujące dla nich rośliny, zjeść leki, wchodząc do niezabezpieczonych szafek czy wejść do otworów wentylacyjnych. Atrakcją dla fretki będą tunele z rur pcv, ale i wszelkie zabawki ruchome.

Hodowla fretek

Ciąża trwa około 42 dni, a w jednym miocie może narodzić się 6-8 młodych.

pixabay.com/images/id-2689203/

Dojrzałość płciową fretka domowa osiąg w wieku 6 miesięcy, ale nie zaleca się krycia przed 10 miesiącem. Ciąża trwa około 42 dni, a w jednym miocie może narodzić się 6-8 młodych. Zdarzają się bardzo liczne mioty, liczące nawet 15 szczeniąt. Waga urodzeniowa małej fretki to 6-12 g, maluchy rodzą się ślepe, głuche, bezzębne i niemal nagie. Ich dietę do maksymalnie 6. tygodnia życia stanowi wyłącznie mleko matki. W ciągu kolejnych 2 tygodni fretkom zaczynają rosnąć kły i pokarm trzeba rozszerzyć o produkty stałe. Młoda fretka jest gotowa opuścić matkę po osiągnięciu 7. tygodnia życia. Samica fretki może wydać w ciągu roku nawet 3 mioty, ruja pojawia się po pierwszym kwartale roku i odbywa się cyklicznie od marca, trwa około 4-8 tygodni. Hodowla fretek jest czasochłonna, wymaga określonych warunków bytowych i finansowych opiekuna.

Fretka pielęgnacja

Fretka linieje tak jak inne futerkowe zwierzęta domowe. Odbywa się to dwa razy do roku, na wiosnę i jesień. W tym okresie należy wspomagać fretkę, wyczesując jej futerko. Fretki wydzielają specyficzny zapach piżma, jest to ich naturalny zapach i nie da się go pozbyć, kąpiąc zwierzę. Nie zaleca się częstych kąpieli bez uzasadnionej przyczyny (kąpiele lecznicze zalecone przez lekarza weterynarii). Częste kąpiele spowodują jedynie intensyfikację woni fretki.

Tchórzofretka a fretka

Nazywanie fretki domowej tchórzofretką jest niewłaściwe, ale powszechnie stosowane. Tchórzofretka to krzyżówka tchórza i fretki domowej jest dziksza, bardziej agresywna niż fretka. Ze względu na piękne i gęste futro jest wykorzystywana w przemyśle futrzarskim. Fretka domowa to udomowiona wersja tchórza zwyczajnego lub tchórza stepowego.

Redakcja

Przeczytaj inne ciekawostki

Summary
Fretka – cena, charakter, żywienie, hodowla | Zoonews.pl
Article Name
Fretka – cena, charakter, żywienie, hodowla | Zoonews.pl
Description
Fretka to udomowiony tchórz zwyczajny lub stepowy. Ten domowy futrzak żyje nawet 15 lat, wobec tego wymaga podobnej opieki i pielęgnacji, jak kot czy pies.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1489

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x