Reklama

Dlaczego pies liże - ludzi, psy, ściany, podłogę

Facebook
Twitter
Lizanie psów ma swoje źródła w zachowaniu wilków.

Dog photo created by wirestock – www.freepik.com

Repertuar mowy ciała psów jest bardzo bogaty. Nie ma się co dziwić, gdyż to właśnie mowa ciała psów stanowi bardzo ważny sposób na komunikowanie się z innymi psami i ludźmi.

Kiedy przychodzisz do domu, po dłuższej nieobecności, pies może zacząć radośnie skakać, merdać ogonem, piszczeć, w przypływie radości może również lizać po twarzy. Czy jest to przejaw radości? Czy lizanie po twarzy jest bezpieczne dla człowieka? A co jeśli pies natrętnie liże ściany albo podłogę?

Spis treści - kliknij strzałkę

Język psiaka

Zmysły psa zdominowane są przez węch, pies ma 30 razy większą powierzchnię komórek rozpoznających zapach niż człowiek. Mimo to zmysł smaku u psów pełni również ważną rolę. Psie smaki są w pewnym zakresie podobne do ludzkich. Pies potrafi rozpoznać smak słodki, słony, gorzki i kwaśny. Co ciekawe, choć psy posiadają aż 6 razy mniej kubów smakowych niż ludzie, to posiadają takie z nich, które uwrażliwiają psa na smak wody i mięsa oraz tłuszczów.

Kubki smakowe u psa rozmieszczone są przede wszystkim na języku oraz w niewielkiej liczbie na podniebieniu i w tylnej części pyska.

Spośród wszystkich smaków, które są w stanie rozpoznać smak mięsa i tłuszczów wydaje się psom najbardziej atrakcyjny. Z drugiej strony, psy wykazują umiarkowaną awersję do smaku kwaśnego i bardzo silną do gorzkiego – jak większość ssaków, kojarzą ten smak z czymś trującym.

Ślina psa

Ślina psa ułatwia zwierzęciu rozpoznawanie smaków. Ze śliną psa związane jest powszechne przekonanie, że ma ona właściwości lecznicze dla ludzi – pomaga szybciej goić rany.

Ślina psa składa się z białek, które mogą być przyczyną alergii u ludzi, zwłaszcza kiedy pies intensywnie wylizuje swoją sierść. Enzym zawarty w psiej ślinie – lizozym ma właściwości bakteriobójcze, jednak tylko w odniesieniu do samych psów, na ludzi nie działa.

W ślinie psa znajdują się również bakterie, np. namnażające się wraz z rozwijaniem się kamienia nazębnego u psa czy powszechnie występujące w gardłach psów Capnocytophaga canimorsus, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia ludzi z problemami z układem odpornościowym.

Szukasz nowej karmy dla psa?

Reklama

sucha karma dla psów brit

Dlaczego pies liże?

Lizanie psów ma swoje źródła w zachowaniu wilków. Szczenięta wilków liżą po pyskach dorosłe wilki, które były na polowaniu, sygnał ten powoduje, że wilki zwracają pokarm, który mogą zjeść szczenięta. Nadtrawiony pokarm stanowi pożywienie w etapie przejściowym, pomiędzy mlekiem matki, a własną zdobyczą. 

Układ uzależnionych szczeniąt wilka od dorosłych wilków przenosi się w formie rytuału na relacje pomiędzy dorosłymi wilkami, a co za tym idzie jest on również obecny wśród psów, które pochodzą od wilków.

W ten sposób pies liżący człowieka albo innego psa okazuje mu swoje podporządkowanie i uległość. Lizanie przez psa nie musi być jednak spowodowane wyłącznie chęcią okazania uległości. Wystarczy zwrócić uwagę na zachowanie psiej matki, która liże szczenięta. Jest to sposób na zbudowanie więzi, pielęgnację szczeniąt ora masaż ich brzuchów po posiłku.

Psy, które liżą same siebie mogą to robić w celu uspokojenia się – lizanie uwalnia u psa endorfinę.

Dlaczego pies liże właściciela

Zadajesz sobie pytanie: dlaczego pies mnie liże? Powodów takiego zachowania może być kilka. Pies, który liże właściciela może okazywać swoją miłość, starać się uspokoić opiekuna, zachęcić do zabawy czy po prostu dowiedzieć się czegoś więcej, np. gdzie przed chwilą był opiekun.

Dlaczego pies mnie liże po twarzy?

Pies liże po twarzy z wielu powodów, a konkretny cel lizania zależy od sytuacji.

Green photo created by master1305 – www.freepik.com

Pies liże po twarzy z wielu powodów, a konkretny cel lizania zależy od sytuacji.

Młody szczeniak, który nie przeszedł etapu socjalizacji i trafił do nowego domu może lizać opiekuna po twarzy, by dać mu sygnał, że chce jeść. W etapie przejścia z mleka na pokarm stały suka karmi szczenięta z pyska, a te liżąc ją dają sygnał, że są gotowe jeść kolejną porcję.

Pies może lizać swojego opiekuna po twarzy na powitanie, by okazać swoją radość.

Lizanie po twarzy pozwala psu na zrozumienie, w jakim nastroju znajduje się obecnie opiekun. Psy wyczuwają feromony, które znajdują się na ludzkiej twarzy, dzięki czemu wiedzą, jak zachować się w danej sytuacji.

Jeżeli pies został skarcony może za pomocą lizania okazywać swoje podporządkowanie i szacunek.

Psy liżą również wtedy, gdy chcą coś osiągnąć. Jeżeli po lizaniu opiekuna spotkała je przyjemność, to mogą uwarunkować taką sytuację i lizać celowo, by osiągnąć cel raz jeszcze.

Jeżeli pies liże właściciela może również zapraszać w ten sposób do zabawy.

Co oznacza gdy pies liże po rękach

Jeżeli wróciłeś do domu, a pies przybiega i liże Cię po rękach, albo trzymałeś przed chwilą jedzenie i pies stara się polizać twoje palce, to znaczy, że chce sprawdzić, z czym miałeś przed chwilą styczność.

Czemu pies liże mi nogę

Są psy, które mają specyficzne potrzeby smakowe. Ludzki pot to połączenie słonego smaku i specyficznego zapachu i bywa, że niektóre psy nie potrafią mu się oprzeć, dlatego pies może lizać twoje nogi.

Dlaczego pies liże innego psa?

Lizanie się psów może być oznaką okazywania szacunku, jednak nie tylko. Lizanie jest jednym ze sposobów na pozyskanie przez psy dodatkowych informacji. Jednoczesne wąchanie i lizanie pozwala zdobyć więcej informacji o psim towarzyszu. Lizanie i iskanie, kiedy spotykają się dwa psy, które doskonale się znają może być rozumiane jako wymiana uczuć.

Pies liże podłogę

Jeżeli pies uporczywie wylizuje podłogę, to może to być spowodowane rozlanym wcześniej w to miejsce napojem. Niekiedy psy, które mają problemy z trzymaniem moczu i zdarzy im się popuścić, wylizują podłogę w tym miejscu. Jeżeli jednak wiesz, że żadna z tych sytuacji nie miała miejsca, to może to być sygnał problemów behawioralnych.

Dlaczego pies liże pościel

Obsesyjne lizanie pościeli może świadczyć o tym, że pies jest zestresowany i nie potrafi sobie inaczej poradzić z trudną sytuacją, jak poprzez obsesyjne lizanie.

Dlaczego pies liże ściany

Podobnie, jak w przypadku lizania podłogi i pościeli, pies, który wylizuje ścianę może starać się rozładować stres lub frustrację. W każdej z tych sytuacji należy bezwzględnie udać się po poradę do lekarza weterynarii i behawiorysty.

Mata do lizania dla psa

Jednym ze sposobów na zrelaksowanie psa może być zastosowanie maty do lizania. Tego typu produkty polecane są dla psów, które okresowo odczuwają silny stres. Lizanie może zredukować stres, jednak mata nie będzie magicznym lekarstwem na wszelkie problemy, takie jak lęk u psów.

Szukasz nowej karmy dla psa?

Reklama

sucha karma dla psów brit

Czy powinniśmy pozwolić psu nas lizać?

Lizanie przez psa niesie ze sobą zawsze pewne ryzyko. Przede wszystkim należy pamiętać, że w ślinie psa znajdują się bakterie i mogą tam być obecne również wirusy. Ślina psa zarażonego pasożytami potencjalnie może być źródłem choroby odzwierzęcej. Psy spacerujące po dworze mogą w czasie węszenia mieć kontakt z kałem i moczem innych psów. Pielęgnacja psów polega na wylizywaniu krocza, na którym również znajdują się bakterie.

Lizanie psa w kontakcie z błonami śluzowymi opiekuna, czyli w okolicach ust, nosa i oczu może przenieść do organizmu człowieka chorobotwórcze mikroorganizmy. Dotyczy to również ran otwartych, które pies może polizać.

Po kontakcie z psem należy zawsze myć ręce. Z kolei pielęgnacja psa powinna polegać na regularnym czyszczeniu jego zębów oraz odrobaczaniu. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko choroby odzwierzęcej, kiedy pies przywita cię lizaniem.

Co zrobić, by pies nie lizał po twarzy?

Jeżeli nie chcesz, by pies lizał cię po twarzy najlepiej od szczeniaka nie pozwól, by weszło mu to w nawyk. W sytuacji, kiedy pies poliże cię po twarzy przerwij interakcję, wypowiedz „Nie” i odsuń się od psa na kilka chwil. Jeżeli nie chcesz odbierać psu przyjemności z lizania możesz przekierować zainteresowanie psa na lizanie rąk. Po zabawie pamiętaj, by dokładnie umyć dłonie. 

Redakcja

Przeczytaj inne ciekawostki

Summary
Dlaczego pies liże - ludzi, psy, ściany, podłogę | Zoonews.pl
Article Name
Dlaczego pies liże - ludzi, psy, ściany, podłogę | Zoonews.pl
Description
Dlaczego pies mnie liże? Powodów takiego zachowania może być kilka. Pies może okazywać swoją miłość, starać się uspokoić opiekuna albo zachęcić do zabawy.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1474

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x