Reklama
Reklama

Czy pies może jeść miód? Sprawdzamy miód dla psa

Facebook
Twitter
miód dla psa

Wykorzystano zdjęcie miodu od: Honey spoon photo created by Racool_studio – www.freepik.com

Miód to zdrowie – tak zwykło się o nim sądzić. I jest to prawda. W diecie ludzkiej, a także dla psa miód będzie źródłem cennych składników odżywczych.

Spis treści - kliknij strzałkę

Miód dla psa – co zawiera ten przysmak?

Miód to pokarm, który zawiera wiele cennych substancji odżywczych. Pies może przyjąć z miodem witaminy A, E, D oraz C, a także witaminy z grupy B. Poza tym w miodzie zawarte są wapń, magnez, żelazo, miedź, potas, chlor, kobalt i fosfor co daje bardzo zdrową mieszankę antybakteryjną i przeciwzapalną.

Czy pies może jeść miód?

Tak, miód dla psa może być doskonałym dodatkiem do diety. Należy jednak pamiętać, że miód to węglowodany a 100 gramów miodu to aż 300 kalorii. Z tego względu miód nie może być podawany zbyt często – zwłaszcza dla psów mało aktywnych.

Z drugiej strony miód zawiera łatwo przyswajalne cukry – glukozę i fruktozę, stanowiące nawet 80% masy miodu. Psy pracujące mogą więc otrzymywać miód w celu dodatkowego zastrzyku energii, podczas pracy.

Miód dla psa – jakie są jego korzyści?

Podając psu miód do jedzenia możesz zredukować objawy alergii na pyłki. Wystarczy podawać psu łyżkę miodu co dwa dni w okresie wiosenno-letnim.

Miód dla psów podaje się również we wsparciu leczenia zaburzeń żołądkowo-jelitowych spowodowanych szkodliwymi bakteriami. Miód ma silne właściwości bakteriobójcze. Dzięki enzymom utleniającym glukozę powstaje nadtlenek wodoru, który działa przeciw drobnoustrojom.

Jeżeli pies cierpi na kaszel i przeziębienie, to również możesz podawać mu miód.

W leczeniu zaparć u psa również można wspomóc się miodem.

Miód dla psa na rany

Niektórzy lekarze weterynarii zalecają stosowanie miodu dla psa na zewnętrzne uszkodzenia skóry. W lecznicach weterynaryjnych można nawet kupić miód Manuka, który polecany jest do smarowania uszkodzonych miejsc na skórze.

Niestety w przypadku miodu Manuka brak jest opracowań naukowych, dowodzących jego skuteczności, a zalecenia wynikają raczej z doświadczenia lekarzy w stosowaniu miodu. Być może w najbliższej przyszłości pojawią się opracowania naukowe na ten temat.

Miód można również stosować miejscowo na oparzenia u psa. W takim przypadku należy wygolić skórę w miejscu oparzenia i smarować miejsce miodem aż do momentu ustąpienia objawów bólu. Następnie zależy założyć opatrunek.

Ile miodu można podawać psu?

Przede wszystkim miód nie może być podawany psu codziennie. Miód dla zdrowego psa należy traktować jako przekąskę, podawaną raz na jakiś czas.

Pies o masie do 5 kg może otrzymać ¼ łyżeczki miodu. Psy o masie do 20 kg ½-3/4 łyżeczki, a większe psy można poczęstować całą łyżeczką miodu.

Miód dla psa z cukrzycą

Przed podaniem miodu dla psa cukrzyka koniecznie porozmawiaj z lekarzem weterynarii. Niektóre gatunki miodów mogą zmniejszać stężenie cukru we krwi, jednak nie ma na to naukowych dowodów.

Jaki miód dla psa będzie najlepszy?

Każdy rodzaj miodu nada się dla psów, pod warunkiem, że pies nie jest uczulony na roślinę, z której miód został wytworzony.

Miody dzieli się na:

  • Nektarowe
  • Spadziowe
  • Mieszane

 

Miód Manuka stanowi osobne kategorię, ponieważ posiada wyjątkowe właściwości lecznicze.

Czy są psy, które nie mogą jeść miodu?

Miód nie jest polecany dla psów z nadwagą, dla szczeniąt i psów z obniżoną odpornością. W większości przypadków dla psów z cukrzycą również nie jest wskazany. 

Sztuczny miód dla psa?

Podawanie psu sztucznego miodu nie ma sensu. Miód taki poza węglowodanami nie dostarczy psu żadnych innych składników odżywczych.

Redakcja

Chcesz poznać inne porady jak żywić psa?

Summary
Czy pies może jeść miód? Sprawdzamy miód dla psa | Zoonews.pl
Article Name
Czy pies może jeść miód? Sprawdzamy miód dla psa | Zoonews.pl
Description
Miód to zdrowie – tak zwykło się o nim sądzić. I jest to prawda. W diecie ludzkiej, a także dla psa miód będzie źródłem cennych składników odżywczych.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 505

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x