Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Czekolada dla psa – czy pies może jeść czekoladę? NIE!

Czekolada dla psa – czy pies może jeść czekoladę? NIE!

Wykorzystano zdjęcia:  pixabay.com/images/id-2562840/  pixabay.com/images/id-7185274/

Czekolada to śmiertelna przekąska dla psa. Zastanawiacie się, dlaczego psy nie powinny jeść czekolady?

Spis treści - kliknij strzałkę

Czy pies może jeść czekoladę?

Czy pies może jeść czekoladę? Odpowiedź brzmi: nie! Czekolada dla psa jest szczególnie niebezpiecznym produktem spożywczym, ze względu na obecność neurotoksyny – teobrominy. Czekoladę produkuje się z ziaren kakaowca, które zawierają ten trujący dla zwierząt związek organiczny.

Gorzka czekolada dla psa

Gorzka czekolada dla psa jest najbardziej niebezpieczna. W jej składzie znajduje się większe stężenie teobrominy. W 1 gramie czekolady znajduje się 12-20 mg teobrominy.

Mleczna czekolada dla psa

Mleczna czekolada dla psa także zawiera sporą ilość teobrominy, przez co nadal pozostaje produktem śmiertelnie niebezpiecznym dla zwierzęcia. W 1 gramie czekolady znajduje się 1,5-2 mg teobrominy.

Biała czekolada dla psa

Biała czekolada dla psa także jest niebezpieczna, gdyż mimo iż zawiera najmniejsze ilości teobrominy, to w jej składzie znajduje się równie niebezpieczny ksylitol. Słodzik ten może doprowadzić do niewydolności pracy nerek. Poza tym niebezpieczne są także dodatki do czekolady, tj. rodzynki, kawa, orzechy, sól czy chili.

Ile czekolady dla psa jest śmiertelne?

To czy pies może jeść czekoladę jest jasne i absolutnie nie można świadomie częstować nią zwierzęcia. Niestety psy, bardzo często podjadają żywność, pozostawioną bez nadzoru przez opiekunów. Wtedy najczęściej dochodzi do zatrucia.

Z uwagi na to, że teobromina ma długi okres półtrwania, który wynosi 17,5 godziny, to podanie wielu nietoksycznych dawek czekolady, w krótszych odstępach może skumulować się w organizmie psa do dawki śmiertelnej.

Dawka śmiertelna teobrominy na 50% badanej populacji wynosi 250-500 mg / kg masy ciała psa. W badaniach odnotowano jednak przypadki, gdy śmiertelna dawka wynosiła zaledwie 90-115 mg / kg masy ciała.

Dlaczego czekolada dla psa jest śmiertelna?

Zwierzęta domowe nie są w stanie strawić związku organicznego zawartego w czekoladzie tak jak człowiek. Proces metabolizowania czekolady przez psa jest nie tylko wolniejszy, ale i odbywa się odmiennie niż u człowieka. Połowiczny rozkład teobrominy w organizmie psa trwa nawet 18 godzin, jej rozkład zaczyna się w wątrobie i ostatecznie wydalany jest z moczem. Niestety trucizna nie znika z organizmu psa, lecz się w nim odkłada. Pies karmiony czekoladą nawet w niewielkich ilościach i sporadycznie kumuluje toksynę w organizmie, która finalnie osiąga stężenie niebezpieczne dla życia  zdrowia pupila.

Objawy zatrucia psa czekoladą

Czekolada dla psa jest potencjalnie śmiertelnie niebezpiecznym smakołykiem. Po czym poznać, że pies mógł zatruć się czekoladą? Objawy kliniczne mogą pojawić się już po 1 godzinie od spożycia. Po przyjęciu wysokiej trującej dawki czekolady śmierć następuje po 6-15 godzinach od jej zjedzenia.

Czekolada u psa wywołuje:

  • zaburzenia rytmu serca, w tym nadciśnienie, tachykardię, arytmię
  • rozluźnienie mięśni, niezborność
  • niepokój
  • przyspieszony oddech
  • pobudzenie
  • drżenie i skurcze mięśni
  • hipotermię
  • odwodnienie
  • nadaktywność
  • biegunkę i zaburzenia wydalania moczu
  • osłabienie
  • podwyższoną temperaturę
  • sinicę
  • wymioty
  • śpiączkę

 

Najczęstszą przyczyna śmierci psa po spożyciu czekolady jest arytmia serca i zaburzenia oddechowe.

Co zrobić, gdy pies albo kot zje czekoladę?

Jeżeli podejrzewacie, że Wasz pies zjadł czekoladę np. pod Waszą nieobecność, skontaktujcie się z lekarzem weterynarii. W takiej sytuacji pomóc może jedynie specjalista. Jeżeli czekolada została zjedzona stosunkowo niedawno, to lekarz będzie mógł sprowokować u zwierzęcia wymioty albo zlecić płukanie żołądka. W zależności od nasilenia objawów klinicznych zleca się badanie EKG i stosuje farmakoterapię, znieczula się zwierzę w przypadku silnych drgawek, podaje się dożylnie płyny w celu wydalania toksyny z moczem oraz stale monitoruje się temperaturę ciała i pracę mięśnia sercowego.

Czekolada dla psa i innych zwierząt

Psy bezwzględnie nie powinny jeść czekolady, ale czy zakaz ten dotyczy także innych zwierząt domowych, czy gospodarskich? Czekolada jest szkodliwa nie tylko dla psów, nie wolno jej podawać także kotom, królikom, papugom czy koniom. Dla nich czekolada także jest trucizną i nie da się określić dawki śmiertelnej dla żadnego z nich ze względu na wiek, obecny stan zdrowia zwierzęcia czy jego wagę. Pamiętać należy, że każda czekolada ma inną gramaturę, inną zawartość procentową kakao i inną objętość składników dodatkowych, które w różny sposób wpłyną na stopień zatrucia zwierzęcia.

 

Redakcja

Bibliografia:

M. Markowska, Żywienie psów, w: w: M. Ceregrzyn, R. Lechowski, B. Barszczewska (red.), Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii, Wyd. Edra Urban&Partner, Wrocław 2019.

Poznaj inne porady żywieniowe dla psów

Summary
Czekolada dla psa – czy pies może jeść czekoladę | Zoonews.pl
Article Name
Czekolada dla psa – czy pies może jeść czekoladę | Zoonews.pl
Description
Czekolada to śmiertelna przekąska dla psa. Zastanawiacie się, dlaczego psy nie powinny jeść czekolady?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x