Reklama

Czego chce pies, gdy przekrzywia głowę?

Facebook
Twitter
Przekrzywienie głowy przez psa

Gdy Twój pies przekrzywia głowę i jest w Ciebie wpatrzony, to znaczy, że wsłuchuje się z zainteresowaniem w to, co do niego mówisz. Przekrzywianie głowy może oznaczać również chorobę.

Spis treści

Mowa ciała psa

Przekrzywienie głowy przez psa to reakcja na to, co mówi do niego opiekun. Pies przerywa swoją aktywność, nie szczeka, siada lub stoi bez ruchu. Uszy psa unoszą się, a oczy wpatrują się w nadawcę informacji bez mrugnięcia okiem. Ciało psa przybiera pozę zrelaksowaną, lecz jednocześnie skupioną i pełną zainteresowania. Reakcja psa na to, co mówisz jest natychmiastowa, pies jest skupiony na tobie i daje znać swoją postawą, że ma zamiar cię wysłuchać.

O co chodzi psu, gdy przekrzywia głowę?

Przekrzywienie głowy twojego psa na bok oznacza, że pies podejmuje niemały wysiłek, by pojąć sens twoich słów. Zachowanie to szczególnie wyraźnie można dostrzec, gdy informujemy psa o wyczekiwanym przez niego spacerze w towarzystwie psiego przyjaciela lub gdy czas na posiłek. Pies przyjmuje taką postawę tylko względem osoby stojącej naprzeciw, nawet jeśli wokół jest więcej osób. Wiele psów przekrzywia swoje głowy, gdy wsłuchuje się w odgłosy napływające z oddali lub gdy usłyszą coś niepokojącego i chcą te dźwięk zinterpretować i zlokalizować.

Co możesz zrobić?

Jeśli twój pies przechyla głowę na bok, ale nie patrzy na ciebie, zapewne usłyszał coś dziwnego, warto byś to sprawdził i docenił czujność psa, chwaląc jego wysiłek. Szybko uczące się psy mogą wykorzystywać ten uroczy gest, by uzyskać od ciebie więcej aprobaty i korzyści w postaci smakołyków, na które w rzeczywistości nie zasłużyły. Pamiętaj, że nadmiar przekąsek może zaszkodzić twojemu psu, zwłaszcza jeśli ma tendencje do tycia. Naukę nowych sztuczek w tym przechylania głowy warto trenować nie tylko po to, by nauczyć psa nowych zachowań, lecz także, by wzmacniać waszą więź oraz rozwijać poprawną i zrozumiałą dla was komunikację.

Rasy psów, których zachowanie to dotyczy:

Rada weterynarza

Niekontrolowane przekrzywianie głowy może być sygnałem o poważnych problemach zdrowotnych. Przyczyn niepohamowanego przekrzywiania głowy może być kilka:

  • infekcja uszu, spowodowana roztoczami, bakteriami lub obecnością ciał obcych w kanale słuchowym
  • może to być reakcja toksyczna na podany antybiotyk
  • nowotwór
  • zapalenie mózgu
  • uraz głowy
  • niedoczynność tarczycy
  • choroba układu przedsionkowego

Ciekawostki

Niektóre psy potrafią nauczyć się sztuczki przechylania swojej głowy w sposób przypominający tykanie metronomu, z jednej strony na drugą, w regularnym rytmie. Jeśli twój pies lubi się uczyć, warto wykorzystać jego zdolności, by przekrzywianie głowy było nowym komunikatem oznaczającym konkretną informację, o której sygnalizuje pies.

Norweska rasa psów lundehund potrafi odchylić swój łeb całkowicie do tyłu i nie jest to wyuczony trik!

 

Redakcja

Bibliografia:

  1. Moore, Czego chcą psy, Wyd. Galaktyka, Łódź 2019.

Poznaj inne ciekawostki o rasach psów i kotów

Summary
Czego chce pies, gdy przekrzywia głowę? | Zoonews.pl
Article Name
Czego chce pies, gdy przekrzywia głowę? | Zoonews.pl
Description
Gdy Twój pies przekrzywia głowę i jest w Ciebie wpatrzony, to znaczy, że wsłuchuje się z zainte-resowaniem w to, co do niego mówisz. Przekrzywianie głowy może oznaczać również chorobę.
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 585

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x