Reklama

Co jedzą motyle – czym karmić motyla?

Facebook
Twitter
Motyle jedzą za pomocą aparatu gębowego, który służy do ssania.

pixabay.com/images/id-339931/

Zastanawiasz się co jedzą motyle? Po przeczytaniu tego tekstu Twoje podejście do tych owadów może się mocno zmienić 😊

Spis treści - kliknij strzałkę

Co jedzą motyle – czym jedzą?

Motyle jedzą dzięki swojej głowie. To ciekawy organ, który powstał ze zrośnięcia się sześciu segmentów, na którym znajduje się para oczu, czułków oraz kluczowy dla jedzenia motyli aparat gębowy.

Motyle jedzą za pomocą aparatu gębowego, który służy do ssania. Są jednak takie motyle, jak skrzydlniaki, u których pozostały resztki gryzącego aparatu gębowego – motyle te jedzą głównie pyłki kwiatowe.

Ssawka to rurka, która w czasie spoczynku pozostaje zwinięta pod głową, a którą motyl rozwija na czas jedzenia. Ssawka, którą jedzą motyle zwana jest również trąbką. Może ona mieć różne rozmiary, w zależności od gatunku. Największą ssawkę mają motyle zawisakowate.

Co jedzą motyle – nektar kwiatowy

Wszystkie motyle dzienne jedzą, a właściwie piją nektar kwiatowy. Cukry zawarte w nektarze zapewniają motylom niezbędne składniki odżywcze. To szczególnie ważny rodzaj pokarmu, zwłaszcza dla motyli, które zimują.

Co jedzą motyle zimą?

Motyle cytrynki i rusałki zimują w postaci dorosłej, zagrzebując się w liściach, bądź zimując na strychach domostw. By przygotować się do zimowania motyle już od wczesnej jesieni poszukują wysokoenergetycznego pokarmu. Jeżeli motyle mogą dostęp do nektaru, to oczywiście korzystaj z tego źródła cukrów, jeśli jednak kwiaty przekwitły, to motylom pozostają do jedzenia gnijące owoce jabłek, gruszek i śliwek.

Co jedzą motyle zimą?

pixabay.com/images/id-3264891/

Jeżeli chcesz pomóc motylom przed zimowaniem możesz rozłożyć w ogrodzie także pomarańcze i banany – gnijące owoce spotkają się z przychylnym przyjęciem tych pięknych owadów.

Co jedzą motyle – padlina

Niektóre motyle, takie jak mieniaki i pokłonniki żerują nie na kwiatach, a na padlinie zwierząt, plamach moczu czy ich odchodach!

Co jedzą motyle – błoto

Widzieliście kiedyś motyla, który siedzi po deszczu na grudkach błota? Motyle jedzą również sól, azot i aminokwasy, które znajdują się w błocie.

Co jedzą motyle – chwasty

Nie tylko nektar kwiatów jest doskonałym pokarmem dla motyli. Motyle, a w zasadzie gąsienice motyli jedzą również pospolite chwasty. Gąsienice motyli żywią się na przykład pokrzywami.

Jak karmić motyla?

Substytutem nektaru kwiatowego może być dla motyla woda z cukrem. Zawartość cukru w wodzie powinna wynosić 35%.

Z czego jedzą motyle?

Motyle, które żerują na kwiatach i gnijących owocach mogą również być karmione z naszą pomocą ze specjalnych karmników. Gotowe karmniki dla motyli można kupić w sklepach zoologicznych. Zwykle wlewa się do nich wodę z cukrem albo specjalne mieszanki dla motyli.

Redakcja

Przeczytaj kolejne ciekawostki

Summary
Co jedzą motyle – czym karmić motyla? | Zoonews.pl
Article Name
Co jedzą motyle – czym karmić motyla? | Zoonews.pl
Description
Zastanawiasz się co jedzą motyle? Po przeczytaniu tego tekstu Twoje podejście do tych owadów może się mocno zmienić 😊
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1267

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x