Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

CO JEDZĄ JEŻE? Czym karmić jeża, by mu nie zaszkodzić

Facebook
Twitter
Jeże jedzą w zasadzie wszystko. To ssaki wszystkożerne, których menu jest bardzo urozmaicone.

pixabay.com/images/id-3070200/

Jeże to ssaki wszystkożerne, a ich dieta w naturalnym środowisku jest bardzo urozmaicona. Od ślimaków i dżdżownic, przez owady, aż po owoce i warzywa – te małe stworzenia mają zaskakująco różnorodne upodobania kulinarne. W naszym artykule przybliżamy, jakie pokarmy są dla nich najzdrowsze i jakie mogą stanowić zagrożenie dla ich zdrowia.

Ponadto, jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak można pomóc jeżom, które odwiedzają Twój ogród, czy jakie pokarmy podawać jeżom hodowlanym, nasz artykuł dostarczy Ci wszystkich niezbędnych informacji. Znajdziesz tu praktyczne porady, jak skomponować dietę dla jeża, która będzie nie tylko smaczna, ale i bezpieczna dla tych uroczych stworzeń.

Spis treści

Jak wygląda jeż?

Jeż europejski to fascynujący i charakterystyczny mieszkaniec naszych lasów, parków, a nawet ogrodów. Ten mały ssak owadożerny wyróżnia się przede wszystkim swoim unikalnym wyglądem. Jego ciało, osiągające długość od 13,5 do 26,5 cm i wagę od 800 do 1200 g, pokryte jest szarobrunatnymi kolcami, które są zmodyfikowanymi włosami. Te ostro zakończone, wypełnione powietrzem igły, mogą osiągać długość około 2 cm, a na ciele jeża znajduje się ich od 6000 do 8000. Brzuch zwierzęcia pokrywa biało-szare futerko, a jego małe oczy i krótkie, zaokrąglone uszy są prawie całkowicie ukryte w futrze. Dodatkowo, jeż posiada krótki, 20-milimetrowy ogonek.

Ten niezwykły ssak odgrywa ważną rolę w ekosystemie jako padlinożerca i naturalny regulator populacji szkodników. Jego obecność w naszym otoczeniu jest zatem nie tylko fascynująca, ale i korzystna dla równowagi przyrodniczej.

 

Kiedy jedzą jeże?

Jeże to ssaki, które żerują przede wszystkim nocą. W ciągu nocy jeże jedzą zwykle dwukrotnie, a dobowe zapotrzebowanie na kalorie jeża, który waży ok. 700 gramów to ok. 140 kcal. Nie jest to jednak reguła, ponieważ kaloryczność pokarmu zależeć będzie od ogólnej kondycji jeża. Bardziej kaloryczne posiłki na dobę powinny otrzymywać jeże w ciąży oraz młode jeże, a niskokaloryczne posiłki należy serwować jeżom, których aktywność jest niewielka.  

Co jedzą jeże

Jeże jedzą w zasadzie wszystko. To ssaki wszystkożerne, których menu jest bardzo urozmaicone. Faktem jest jednak, że ich dieta powinna być uboga w tłuszcze, ale bogata w białko.

Pożywienie mięsne, które jedzą jeże to:

  • Ślimaki
  • Dżdżownice
  • Szarańczaki
  • Chrząszcze
  • Skorki
  • Wije

Czy jeże jedzą myszy?

Owszem! Jeże jedzą również żaby, młode gryzonie, pisklęta czy ptasie jaja, a nawet padlinę.

Jeż z jabłkiem

Jeż z jabłkiem

Jeż z jabłkiem to jeden z archetypowych wizerunków jeża, wprost ze szkolnych podręczników. Czy jeże jedzą jabłka? Owszem, jeże są ssakami wszystkożernymi i zjadają również opadnięte z drzew owoce, jednak są one tylko dodatkiem do mięsnej diety.

Co jedzą jeże jesienią

Jeże jesienią zaczynają żerować bardzo intensywnie. Jeże jedzą wtedy bardzo duże ilości pokarmu, by pokryć bieżące zapotrzebowanie energetyczne oraz przede wszystkim, by zgromadzić zapasy tłuszczu, który zostanie wykorzystany, podczas snu zimowego.

Najedzony jeż potrafi zwiększyć swoją masę ciała dwukrotnie – warto wiedzieć, że dorosły jeż waży zwykle ok. 1-1,2 kg. Jeże jesienią jedzą w ciągu doby nawet do 150 gramów mięsa i wypijają ok. 50 ml wody. Tak najedzony jeż zaczyna szukać kryjówki do snu, gdy temperatury w ciągu nocy zaczynają spadać poniżej 10 st. C. w ciągu kilku kolejnych dni.

Co je jeż zachodni

Jeż zachodni, określany również jako jeż europejski występuje w klimacie umiarkowanym, w zachodnich krajach Europy, aż po zachodnią część Polski. Ten ssak z rodziny jeżowatych, jak każdy inny jeż uwielbia dżdżownice i ślimaki, podejmie się też próby zjedzenia jaszczurek i węży.

Co je jeż wschodni?

Jeż wschodni Erinaceus roumanicus, to drugi gatunek jeża, obok zachodniego, który żyje w polskim klimacie. Jak wskazuje nazwa gatunek ten żyje na wschodzie Polski, chociaż gdzieniegdzie na zachodzi Polski gatunki te żyją razem. Jeż wschodni zjada podobny pokarm, co jego kuzyn – żywi się przede wszystkim owadami oraz dżdżownicami, ślimakami, płazami, gadami, małymi ssakami oraz owocami i grzybami.

Co jedzą jeże hodowane w domu?

Hodowlane jeże jedzą chętnie gotowane mięso kurczaka, serca drobiowe, wołowinę, rybę, mokrą karmę dla kotów, od czasu do czasu suchą karmę dla kotów. Jako dodatek, od czasu do czasu, mogą również otrzymać suszonego karalucha, świerszcza, jedwabnika czy mączniaka, jednak nie powinno się tego robić codziennie. Owady te są tłuste, co może przyczynić się do otyłości zwierzaka. Poza tym pożywienie jeża może być uzupełniane o wybrane owoce i warzywa, o czym napisano więcej w dalszej części poradnika.

Co je jeż pigmejski

Jeż w domu może jeść mięso w postaci suchej i mokrej – karma dla psów i kotów, owoce (jabłka, banany, jeżyny, truskawki, gruszki, brzoskwinie) oraz warzywa (np. starta marchewka, pomidor, ogórek, seler, szparagi, bataty). Białko powinno stanowić do 35% pożywienia jeża pigmejskiego. Tłuszcz powinien stanowić ok. 15% w pokarmie jeża pigmejskiego, a włókno roślinne 2%. Jeż pigmejski chętnie zje też gotowane jajko. Karma dla jeża pigmejskiego powinna być świeża, podana w temperaturze pokojowej i jeśli nie została zjedzona (szczególnie mokra), to musi zostać usunięta, gdyż szybko się psuje. Zęby jeża pigmejskiego mogą sobie nie poradzić z krokietami karmy suchej, dlatego lepiej je rozkruszyć, by ułatwić mu jedzenie i zapobiec zakrztuszeniu się.

Jeż w ogrodzie

Jeż z przyjemnością osiedli się i rozmnoży w ogrodzie, nawet w tym starannie zaplanowanym, pod warunkiem, że jest on prowadzony w duchu ekologicznym. Ważne jest, aby w ogrodzie znalazły się dzikie zakamarki, a co najważniejsze, właściciel powinien unikać stosowania chemicznych środków ochrony roślin, które stanowią śmiertelne zagrożenie dla jeży, szczególnie dla młodych, kilkumiesięcznych osobników. Pestycydy i nawozy są odpowiedzialne za prawie jedną czwartą śmiertelnych przypadków wśród tych zwierząt.

Czym karmić jeża w ogrodzie

Dieta jeża, który odwiedza Twój ogród może być uzupełniana o pokarm, jak dla jeży hodowlanych. Możesz podać dla jeża gotowane bez przypraw mięso kurczaka, surowe mięso wołowe, które zostanie zmielone oraz niektóre warzywa i owoce oraz co ważne, wodę. Pokarmy powinny mieć temperaturę pokojową.

Jeżeli chcesz możesz też wysypać do miski gotową karmę dla jeży, a nawet gotowe przekąski dla jeża, które są dostępne w sklepach zoologicznych.

Czym nie karmić jeża

Chociaż jeż to ssak wszystkożerny są od tego pewne wyjątki. Dieta jeża nie powinna zawierać:

  • Produktów mlecznych z laktozą – jeże nie trawią laktozy, co może doprowadzić do nieżytów, wzdęć, a nawet śmierci
  • Wieprzowiny
  • Owoców cytrusowych
  • Chleba (żadnego rodzaju)
  • Przyprawionego jedzenia ludzkiego

Czym karmić jeża, który potrzebuje pomocy?

jeże mogą być karmione mokrą karmą dla kotów z wysoką zawartością mięsa.

pixabay.com/images/id-3945542/

Jeż, który przebywa czasowo pod opieką człowieka, może być karmiony w bardzo urozmaicony sposób. Co jedzą jeże pod opieką człowieka?

  • Kocia karma – jeże mogą być karmione mokrą karmą dla kotów z wysoką zawartością mięsa. Do 100 gramów karmy można dodać łyżkę stołową otrębów pszennych lub owsianych oraz łyżka oleju roślinnego
  • Kurczak z marchewką – dieta jeża w ciągu doby może składać się z 100 gramów gotowanego kurczaka bez przypraw oraz 50 gramów gotowanej marchewki, do tego można dodać łyżkę oleju roślinnego
  • Wołowina z otrębami – jeże mogą jeść surową wołowinę, zmieloną lub pokrojoną w drobną kostkę, dokraszoną otrębami pszennymi lub owsianymi, a całość może zostać polana łyżką oleju roślinnego
  • Jeż powinien mieć również stały dostęp do czystej wody o temperaturze pokojowej
Zanim zaczniecie udzielać jeżowi pomocy na własną rękę należałoby skontaktować się z ośrodkiem rehabilitacji dzikich zwierząt.

Lista ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt dostępna jest tutaj: www.gov.pl/web/gdos/wykaz-osrodkow-rehabilitacji-zwierzat

Co jedzą jeże – dodatki do mięsa

Jeże, będące pod opieką człowieka poza pokarmem mięsnym mogą być dodatkowo dokarmiane zmielonymi orzeszkami ziemnymi bez soli, ziarnami słonecznika, bananami, jabłkami, gruszkami, rodzynkami, startą marchwią, pomidorem, ogórkiem, selerem, szparagami, a nawet batatami.

Co jedzą jeże – gotowa karma dla jeży

Co jedzą jeże – gotowa karma dla jeży

pixabay.com/images/id-3703095/

Jeżeli pod Twoją opiekę trafi jeż możesz również skorzystać z gotowych karm dla jeży, które dostępne są w specjalistycznych sklepach zoologicznych. Gotowy pokarm dla jeża zapewni mu wszystkie niezbędne składniki, do prawidłowego funkcjonowania. W sklepach zoologicznych poza gotową karmą dla jeży są również dostępne przekąski dla jeży.

W czym podawać jeżom jedzenie?

Jeże mogą być karmione w mniejszych miskach dla kotów. Miska nie powinna mieć rantu wyższego niż 2-3 cm, a jej średnica powinna wynosić ok. 10 cm. Poza miską na pokarm przygotuj dla jeża miskę na wodę. Obydwie miski powinny być myte przynajmniej raz dziennie.

Przeczytaj inne ciekawostki

Summary
CO JEDZĄ JEŻE? Czym karmić jeża, by mu nie zaszkodzić | Zoonews.pl
Article Name
CO JEDZĄ JEŻE? Czym karmić jeża, by mu nie zaszkodzić | Zoonews.pl
Description
Co jedzą jeże? To pytanie często zadają sobie osoby, które na swojej drodze spotykają dziko żyjącego jeża. Podpowiadamy, jaka powinna być dieta jeża.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x