Reklama

Biały pies | TOP 15 ras białych psów

Facebook
Twitter
Biały pies | TOP 15 ras białych psów

pixabay.com/images/id-5767834/

Zastanawiasz się nad zakupem białego psa? Sprawdź, które rasy białych piesków nadają się dla rodzin z dziećmi, a które nie. Sprawdź nasze zestawienie.

Spis treści - kliknij strzałkę

Biały pies - dlaczego ma taki kolor?

Białe rasy psów swoje umaszczenie zawdzięczają melanocytom, które wytwarzają pigmenty. Melanocyty wędrują w okresie płodowym po ciele psa, tworząc centra pigmentacji. Miejsca, do których melanocyty nie dotarły nie mają melaniny, dlatego pies ma białą sierść.

Niektóre psy są całe białe, a inne rasy psów białe są tylko częściowo.

Melanocyty wędrują również do ucha wewnętrznego. Odpowiadają w nim za prawidłowy rozwój tego narządu. Właśnie dlatego wiele białych piesków nie słyszy.

Białe rasy psów - dlaczego są takie popularne?

Rasy psów o białym umaszczeniu wzbudzają zachwyt. Małe białe pieski, jak pomeranian po odpowiedniej pielęgnacji wyglądają, jak biała chmurka.

Psy o białej sierści to nie tylko kanapowce. Wśród przedstawicieli takich ras są np. psy pasterskie – białe owczarki szwajcarskie oraz psy obronne – dog argentyński.

Ras psów o białym u maszczeniu jest naprawdę dużo. W naszym zestawieniu znajdzie ich aż 15. Zanim jednak przedstawimy je wszystkie, przeczytaj o pielęgnacji psów maści białej.

Białe psy - pielęgnacja sierści

Psy o białej sierści wymagają starannej pielęgnacji. W ich przypadku nie wystarczy zwykły szampon dla zwierząt. W sklepach zoologicznych dostępne są dedykowane szampony dla psów o białej sierści. Tego rodzaju produkty powodują, że sierść nie ma żadnych przebarwień, jest zawsze idealnie biała i zdrowa. Dla białych psów o długiej sierści niezbędna będzie odżywka, ułatwiająca rozczesywanie.

Białe pieski mają zwykle problem z rdzawymi zaciekami w okolicach oczu np. maltańczyk. By zniwelować ten problem możesz użyć specjalnych preparatów usuwających ślady łez.

U niektórych ras psów np. west highland white terrier problem rdzawych zacieków może być spowodowany niewłaściwą karmą. Psy, które nie są w stanie przetrawić zbyt dużej ilości białka oraz żelaza mają zwykle rdzawe zacieki. Na rynku zoologicznym są już jednak dedykowane karmy dla psów z białą sierścią, które minimalizują ten problem.

Mały biały pies - top rasy psów

Małe białe pieski pełnią zwykle rolę kanapowców, czyli psów do towarzystwa. Moda na małe pieski wśród gwiazd showbiznesu spowodowała, że małe białe kuleczki zyskały na popularności.

Biały pies maltańczyk

maltańczyk

pixabay.com/images/id-4820566/

Maltańczyk to biały pies z włosami, o którym wspominał już Arystoteles! Nazwa ta jednak nie ma związku z Maltą. te małe pieski pochodzą najprawdopodobniej z adriatyckiej wyspy Melity.

Maltańczyk to niewielkich gabarytów biały piesek, o wydłużonym ciele i długiej szacie. Maltańczyki to rasa psów urodzona, by towarzyszyć ludziom. Te małe białe kuleczki lubią aktywność, doskonale zapamiętują komendy i potrafią wykonywać sztuczki.

Maltańczyki są jednak dosyć szczekliwe, co nie każdemu może odpowiadać.

Ze względu na swoje umaszczenie i problemy ze łzami potrzebują dokładnej pielęgnacji okolic oczu.

Biały piesek - maltipoo

Maltipoo – zdrowie, cena, opis rasy

pixabay.com/images/id-1222364/

Maltipoo to rasa hybrydowa – połączenie maltańczyka i pudla toy. Psy tej rasy występują również w czystym białym umaszczeniu.

Popularność zyskały głównie w USA, gdzie wyhodowano je w latach 90. XX z myślą o osobach, które mają alergie.

Maltipoo łączy w sobie rodzinne usposobienie maltańczyka z inteligencją pudla. Podobnie, jak maltańczyki te białe psiaki również są szczekliwe. Dzięki temu mogą pełnić rolę stróża. Kto by jednak bał się takiego białego kudłatego pieska?

Biały piesek - pudel toy

Biały piesek - pudel toy

pixabay.com/images/id-5976489/

Pies w białym kolorze sierści to również pudel toy. Pudle mają zwykle biały kędzierzawy włos o wełnistej strukturze. Jeżeli nie będziesz chciał strzyc pudla, to przygotuj się na regularne czesanie.

Pudel w każdym rozmiarze to pies temperamenty, więc pielęgnacja może nie być taka łatwa. Jak wcześniej opisane rasy białych psów pudel toy to typowy pies do towarzystwa.

Piesek nada się do domu z dziećmi, jednak jego energiczna natura wymaga dłuższych spacerów.

Biały piesek - pomeranian

Najsłodszy piesek świata Boo

Zdjęcie FLOUFFY on Unsplash

Sławny biały piesek Boo, czyli szpic miniaturowy, to kolejna biała rasa, bez której zestawienie nie byłoby pełne.

Pomeranian to wiecznie uśmiechnięty pies białej maści, który łaknie bliskości z człowiekiem. Szczeniaka pieska boo szybko nauczysz podstawowych zasad posłuszeństwa. Mimo niewielkich rozmiarów piesek wykazuje cechy psów stróżujących.

Szpice to jedna z najstarszych ras psów, które w przeszłości służyły do obrony domostw i podczas polowań.

Biały kudłaty pies - bolończyk

bolończyk pies

Photo by Matt Briney on Unsplash

Bolończyk to rasa, która została szczególnie umiłowana wśród renesansowych arystokratów. Niestety w XVIII wieku trendy się odmieniły i bolończyk stracił na znaczeniu na rzecz pudla.

Bolończyk jako jedna z niewielu ras może występować tylko i wyłącznie w białym umaszczeniu. Nie dopuszczalne są żadne znaczenia, czy odcienie bieli.

Piesek tej rasy to prawdziwa dusza towarzystwa. Kocha bezwarunkowo, darząc wszystkich członków swojego stada takimi samymi uczuciami.

Piesek o białym umaszczeniu - bichon frise

Photo by Viktor Talashuk on Unsplash

Bichon frise obok maltańczyka, hawańczyka oraz bolończyka należy do małych ras psów do towarzystwa. Szczególną popularnością cieszył się na dworze Henryka III. Rewolucja francuska sprowadziła go do roli wiernego towarzysza kuglarzy.

Bichon to niezwykle inteligentna rasa, wyrozumiała i cierpliwa w stosunku do dzieci.

Bichon praktycznie nie linieje, powinien być szczotkowany raz w tygodniu. Wizyty u groomera będą konieczne kilka razy do roku, gdyż jego sierść nie przestaje rosnąć.

Biały piesek z włosami - coton de tulear

Coton de tulear – cena, hodowla, opis rasy

pixabay.com/images/id-5763796/

Tulear to piesek prosto z Madagaskaru, który do Francji trafił w latach 50. XX wieku. Od tego czasu pokochały go tysiące osób. Był tak popularny, że na Madagaskarze, gdzie populacja zaczęła maleć zakazano jego wywozu.

Coton de tulear ma białe umaszczenie z dopuszczalnymi znaczeniami. Jego włos jest delikatny i miękki. Praktycznie nie linieje, przez co jego pielęgnacja jest prosta.

Coton tulear to rasa, która sprawdzi się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla starszych osób, jako pies do towarzystwa.

West highland white terrier

Cena west terriera z hodowli waha się od 2000 do 5000 zł.

pixabay.com/images/id-1903993/

Historia West highland white terriera wiąże się z wypadkiem na polowaniu. Gdy pułkownik Edward Malcolm z Poltalloch, podczas jednego z polowań postrzelił swojego rudego terriera powziął wyhodować białe terriery. I taki był początek tej rasy psów.

West to pies do polowań, mały, biały, ale nie potulny. To piesek o temperamencie terrierów. Nieustraszony, asertywny, a przez to trudny w szkoleniu.

Ze względu na to, że sierść westie nie wypada sama należy psu zapewnić systematyczne wizyty u groomera w celu trymowania. Tylko w ten sposób można zrobić miejsce na nowy włosy, który będzie zdrowy. Trymowanie należy wykonywać przynajmniej raz na dwa miesiące.

Biały puchaty piesek - szpic japoński

Szpic japoński to rasa psów, która najprawdopodobniej pochodzi od białego, niemieckiego szpica, który zawędrował do kraju kwitnącej wiśni w 1920 roku.

pixabay.com/images/id-5735829/

Zwłaszcza w okresie szczenięcym szpic japoński to chodzą puchata kulka. Co ciekawe, pies tej rasy pochodzi najprawdopodobniej od niemieckiego szpica.

Sierść szpica japońskiego jest gęsta, odstająca i długa. Mimo to pielęgnacja nie jest trudna. Wystarczy wyczesywać raz w tygodniu. Do kąpieli najlepiej używać szamponu dla psów o białej sierści.

Szpic japoński to prawdziwy pieszczoch, ale tylko dla najbliższych. To pełen werwy piesek, który uwielbia spędzać czas na zabawach.

Biały duży pies - top rasy psów

Wśród psów o białej sierści przyszedł czas na duże rasy. To właśnie one przykuwają uwagę swoją majestatyczną posturą w białych barwach. Czy wśród dużych białych psów znajdują się rasy polecane dla dzieci?

Owczarek węgierski - komondor

Cena komondora z hodowli może wynieść nawet 6000 zł.

By Kari ja Leena – „From owners”, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2181394

Pies z dredami to właśnie komondor. Jego ciało pokrywają białe sznury gęstej sierści. Komondory to węgierskie psy pasterskie, o których pierwsze wzmianki pojawiły się już w XVI w.

Owczarek węgierski to pies stworzony do pracy ze stadami owiec. Nie jest to piesek do przytulania. Jest samodzielnie, potrzebuje dużego terenu oraz niezależności. To pies, który doskonale znosi samotność.

Filcujący się włos raz na jakiś czas należy rozdzielać aż do skóry na węższe sznury, jednak nie można go wyczesywać.

Biały pies - owczarek podhalański

Owczarek podhalański – historia rasy

Kessy13 via Wikimedia Commons

Wśród dużych białych psów nie mogło zabraknąć naszej rodzimej rasy – owczarka podhalańskiego. Jego biała maść służy do wtopienia się w tło owczej wełny. Dzięki temu niezauważony może pilnować stad owiec przed drapieżnikami.

Owczarek podhalański to olbrzym o bardzo czułym sercu. Silnie związuje się z rodziną i jest jej bardzo oddany. Uwielbia spędzać czas z dziećmi, wobec których jest niezwykle łagodny i cierpliwy. 

Jest to jedna z niewielu polskich ras psów, która została uznana przez FCI w 1954 roku.

Biały owczarek szwajcarski

Biały owczarek szwajcarski

Zdjęcie Malin K. on Unsplash

Biały owczarek szwajcarski pochodzi od owczarków niemieckich. To bardzo wylewny emocjonalnie pies, który wymaga dużo uwagi.

Owczarek szwajcarski wykorzystywany jest do pracy w dogoterapii, służbach ratunkowych oraz z osobami niepełnosprawnymi.

Biały owczarek szwajcarski ma jeszcze jedną cechę – jest łatwy w pielęgnacji. Jego biała sierść ma naturalne właściwości samoczyszczące.

Biały pies pasterski - akbash

Akbash to rasa psów górskich, która pochodzi od molosów, wyhodowana i wykorzystywana do pracy w zachodniej Turcji jako chroniący stad.

By Jerry Kirkhart from Los Osos, Calif. – Akbash Dog, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9716937

Akbash to rasa psów wykorzystywana do pracy przy stadach w zachodniej Turcji. Abkash to anatolian w białym umaszczeniu. 

jest psem przeznaczony praktycznie wyłącznie do pracy ze stadami. Jego charakter nie pozwala, by akbash trzymany był w domu.

To niezależny i samodzielny pies, który kieruje się zawsze własnym doświadczeniem. Nieprawidłowo wychowany zdominuje całą rodzinę, traktując ludzi, jak podległe mu stado.

Węgierski pies pasterski - kuvasz

Cena kuvasza z hodowli wynosi około 4. tys. zł.

By Vkovesz – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70650397

Kuvasz to śnieżnobiała rasa węgierskich psów pasterskich, której historia sięga IX wieku. Kuvasz to duży pies o gęstej okrywie z białej falowanej sierści, który pracował u boku koczowniczych ludów madziarskich.

Jak większość psów pasterskich kuvasz to samodzielny indywidualista, od którego nie ma co oczekiwać nadmiernej uczuciowości i posłuszeństwa.

Biały dog argentyński

Cena doga argentyńskiego z hodowli w FCI waha się od 5000 do 6000 zł.

pixabay.com/images/id-2212218/

Dog argentyński to jedyny duży biały pies w naszym zestawieniu, który nie jest psem pasterskim.

Dogo argentino to pies myśliwski, który może polować na dziki, a nawet pumy. Jest to rasa wykorzystywana do pracy w policji i straży granicznej.

Jak większość molosów dogo argentino doskonale sprawdzi się jako pies stróżujący. Nie jest to jednak idealny wybór na pierwszego psa w domu.

Biały pies - podsumowanie

Białe psy, bez względu na swoje rozmiary przyciągają uwagę. Duże rasy białych psów to urodzeni indywidualiści. Małe psy w białym kolorze to zwykle pieski do towarzystwa, w sam raz do domu z dziećmi.

Wszystkie one wymagają czułości oraz opieki dostosowanej do ich białego umaszczenia.

Co ciekawe, po dziś dzień biały pies uznawany jest za zwierzę magiczne, niczym dopełnienie dla czarnego kota.

 

Redakcja

Poznaj więcej ciekawostek o rasach psów

Summary
Biały pies | TOP 15 ras białych psów | Zoonews.pl
Article Name
Biały pies | TOP 15 ras białych psów | Zoonews.pl
Description
Zastanawiasz się nad zakupem białego psa? Sprawdź, które rasy białych piesków nadają się dla rodzin z dziećmi, a które nie. Sprawdź nasze zestawienie.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1142

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x