Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Barwinki papugi – czym się charakteryzują?

Facebook
Twitter
barwinka białobrzucha

Autorstwa Ivan Monticelli – Picasa Web Albums, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9468492

Barwinka, tańcząca papuga. Tak krótko można opisać tego wiecznie zajętego i domagającego się rozrywki ptaka. Poznaj wymagania i charakter barwinka.

Spis treści - kliknij strzałkę

Barwinka – systematyka

Papuga barwinka to południowo-amerykański średniej wielkości ptak z rodziny papugowatych, często nazywany białobrzuszką. Potoczna nazwa tego gatunku papug to pionki od łacińskiej nazwy rodzajowej Pionites.

Barwinki papugi – gatunki

Do gatunku barwinek zaliczana jest barwinka czarnogłowa (białobrzuszka czarnogłowa) oraz barwinka białobrzucha (białobrzuszka złotogłowa).

Barwinka białobrzucha bez względu na podgatunek, różni się wyłącznie upierzeniem, a morfologia pozostaje bez zmian. Międzynarodowy Komitet Ornitologiczny (IOC) pośród barwinek złotogłowych wyróżnia trzy podgatunki:

  • Białobrzuszka żółtorzytna (żółte boki ciała i nogawice, sterówki zielone)
  • Białobrzuszka żółtosterna (żółte boki ciała, pokrywy podogonowe i sterówki)
  • Białobrzuszka złotogłowa (zielone skrzydła, boki ciała, nogawice, grzbiet i górna część ogona)

 

Białobrzuszka czarnogłowa występuje w dwóch podgatunkach:

  • Pionites melanocephalus (czarny łepek i tył głowy, policzki, uda, gardło, pokrywy podogonowe żółtawopomarańczowe, skrzydła, wierzch ogona, plecy zielone, lotki niebieskie, brzuch i pierś białe, nogi i dziób czarny, oczy czerwonopomarańczowe)
  • Pionites melanocephalus pallidus(policzki, uda i pokrywy podogonowe żółte, brzuch i pierś płowobiałe)
Białobrzuszka czarnogłowa

By Lena – originally posted to Flickr as DSCN0020, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6600906

Barwinka – występowanie

Barwinka białobrzucha zamieszkuje centralną część Ameryki Południowej. Głównie w Brazylii, na niewielkim obszarze Peru i Boliwii. W Kolumbii, Gujanie Francuskiej, Brazylii, Peru, Surinamie i Wenezueli spotkać można czarnogłówkę. Najchętniej papuga barwinka zamieszkuje okolice rzek i strumieni w nizinnych lasach deszczowych, które są sezonowo zalewane. Barwinka występuje na wysokościach od 800 do 1100 m n.p.m.

Papuga barwinka – jak wygląda?

Papugi barwinki dorastają do 23 cm i osiągają wagę między 130 a 170 gramów. Barwinka złotogłowa szczyt głowy, tył szyi oraz górną część pokryw usznych ma pomarańczowe lub brzoskwiniowe. Barwinka białobrzucha jak sama nazwa wskazuje brzuch i pierś ma ubarwioną na biało. Na policzkach i gardle barwinka złotogłowa ma piórka w kolorze żółtym. Grzbiet, skrzydła, boki ciała, nogi i szczyt ogona papugi są porośnięte piórami zielonymi. Barwinka białobrzucha ma ciemne lotki oraz różowe nóżki i czerwone oczy.

Ile żyją papugi barwinki?

To, ile lat żyje barwinka, w dużej mierze zależy od warunków, w jakich jest trzymana, diety, poziomu stymulacji umysłowej oraz tego, czy papuga żyje samotnie, czy ma papuziego towarzysza. Barwinka jest papugą długowieczną. Zadbane barwinki białobrzuche żyją od 25 do 40 lat.

Barwinka – żywienie

Barwinka to papuga roślinożerna, choć zdarza się także, że zjada owady. W naturalnym środowisku barwinka chętnie pożywia się pąkami kwiatów i jagodami tropikalnej palmy euterpi warzywnej. Poza tym barwinki białobrzuche jedzą owoce (jabłka, papaja, kiwi, gruszki, mango, jagody, banany, pomarańcza, granat), nasiona suche lub kiełkujące (dynia, słonecznik, kukurydza) pąki (dzika róża) i kwiaty oraz ich nektar. Barwinkom można podawać ryż, proso senegalskie w kłosach, orzeszki ziemne (bez soli i przypraw!) oraz warzywa (cykoria, burak, rzodkiewka, szpinak, papryka, marchewka, jarmuż, groszek strączkowy, brokuły). Systematycznie warto dostarczać barwinkom świeżych gałązek do obgryzania, np. brzozy, jabłoni oraz wierzby. Barwinek chętnie poczęstuje się też słodkim miodem, czy kawałkiem żółtego sera.

• Białobrzuszka żółtorzytna

Autorstwa Mirjam – Picasa Web Albums, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10485419

Barwinka białobrzucha – hodowla

Barwinki to bardzo towarzyskie i głośne papugi. Lubią stymulujące towarzystwo i nie mają problemów z podejmowaniem kontaktu z różnymi członkami rodziny. W opiekę nad barwinkami można z powodzeniem zaangażować dzieci. Barwinka białobrzucha lubi się bawić i dokazywać. Oswojona papuga barwinka wykazuje dużą dozę zaufania wobec opiekuna. Można ją nauczyć cyrkowych sztuczek połączonych ze wspinaczką i skakaniem. Potrafi nauczyć się powtarzać ludzką mowę i rytmicznie „tańczyć”.

Barwinka jest papugą ciekawską, bardzo aktywną, chętnie wyjdzie na spacery poza dom i zapozna nowych ludzi. Zarówno barwinka czarnogłowa, jak i białobrzuszka złotogłowa lubią różnorodne akcesoria do zabawy. Barwinka nie może się nudzić – musi mieć możliwość codziennego wychodzenia poza klatkę.

Brak stanowczości w wychowaniu czy zaniedbywanie podstawowych potrzeb może skończyć się dla opiekuna barwinek użyciem przez papugi dziobów i pazurów. Poza tym papugi te domagają się swoich praw donośnym krzykiem.

Nie należy trzymać barwinek z innymi gatunkami papug, gdyż może to wywołać niepotrzebną agresję. Podczas lęgów barwinka powinna żyć wyłącznie z partnerem lęgowym. Papugi te są bardzo terytorialne, a towarzystwo innych osobników może zniechęcić je rozrodu.

Papugi barwinki cena

Papuga barwinka białobrzucha cena: od 2 do 3 tysięcy złotych. Barwinka złotogłowa jest zagrożona wyginięciem.

Papuga barwinka czarnogłowa cena: od 2 do 3 tysięcy złotych. Barwinka czarnogłowa jest bardziej powszechna w naturze, nie jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem.

Klatka dla papugi barwinki

Barwinki trzeba trzymać w dość dużej klatce lub wolierze. Minimalna długość klatki dla pary papug to 200 cm. Jeśli papugi mieszkają w wolierze zewnętrznej, muszą mieć dostęp do zamkniętej, ogrzewanej i suchej przestrzeni noclegowej. Temperatura zewnętrzna nie może spaść poniżej 10 st. C.

Z niezbędnego wyposażenia w klatce musi się znaleźć poidło na wodę, miseczka na świeże pokarmy oraz karmnik na mieszankę gotowej karmy. Warzywa i owoce można także podawać w formie szaszłyków na gałązkach.

• Białobrzuszka żółtosterna

Autorstwa Hector Bottai – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=107067257

Akcesoria dla barwinka

Bezwzględną koniecznością dla barwinek jest plac zabaw. Papugi barwinki dość szybko się nudzą i muszą mieć możliwość konstruktywnego spędzania czasu. Barwinki lubią nowe wyzwania, dlatego zabawki należy dość często zmieniać z powodu zużycia i opatrzenia. Każda nowa zabawka wywołuje u nich wielką radość. Poleca się wszelkiego rodzaju liny i drabinki do wspinaczki, gałązki do korowania oraz szyszki sosnowe do skubania, a także wszelkiego rodzaju zabawki wiszące.

Papuga barwinka w naturze śpi i lęgnie się w dziuplach drzew, dlatego warto zaopatrzyć ptaki w budkę. Budka w klatce powinna być umieszczona z dala od placu zabaw. Barwinka resztkami z okorowanych gałązek samodzielnie wyścieła gniazdo. 

Jak rozpoznać płeć barwinka?

Dymorfizm płciowy nie jest zaznaczony. Jeśli chcesz poznać płeć barwinki, to trzeba wykonać badanie DNA lub badanie endoskopowe.                                                                                                                         

Redakcja

Poznaj inne gatunki papug

Summary
Barwinki papugi – czym się charakteryzują? | Zoonews.pl
Article Name
Barwinki papugi – czym się charakteryzują? | Zoonews.pl
Description
Barwinka, tańcząca papuga. Tak krótko można opisać tego wiecznie zajętego i domagającego się rozrywki ptaka. Poznaj wymagania i charakter barwinka.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x