Reklama

Żywienie kotów kastrowanych i sterylizowanych

Facebook
Twitter
Jak karmić koty po kastracji i sterylizacji

Kastracja lub sterylizacja kota są to ważne zabiegi, które znacząco wpływają na przedłużenie i jakość życia naszych zwierząt. Zalet tych zabiegów jest bardzo dużo, jednak wielu właścicieli ma obawy.

Spis treści - kliknij

Sterylizacja a kastracja kotów i kotek – różnice

Wielu właścicieli uważa, że kastracja odnosi się do kocurów, a sterylizacja do kotek. Jednak istota podziału jest inna. Kastracja to chirurgiczne usunięcie jajników lub macicy i jajników u samic, a w przypadku samców – jąder. Natomiast w sterylizacji chodzi o podwiązanie jajowodów lub jąder, bez ich usuwania. Zabiegi te chronią nasze kotki przed niechcianymi ciążami, nowotworami sutków i ropomaciczem. Kocury wychodzące bardziej trzymają się domu, nie uczestnicząc w walkach, a te mieszkające w mieszkaniach nie znaczą terenu. Jednak źle dobrana dieta po zabiegu może prowadzić do otyłości, cukrzycy bądź problemów z drogami moczowymi.

Zmiany hormonalne po zabiegu kastracji lub sterylizacji

Przyrost masy ciała wynika ze wzrostu zawartości tkanki tłuszczowej, spowodowanego wzmożonym apetytem oraz mniejszą ilością ruchu. Zmiany hormonalne zachodzą w kocim organizmie dość szybko. Już w pierwszym tygodniu po zabiegu wzrasta stężenie insulinopodobnego czynnika wzrostowego 1 (IGF-1). Jest to zależne od wzrostu stężenia hormonu luteinizującego (LH), jak również ilości tkanki tłuszczowej. Kolejnym ważnym hormonem odpowiadającym za zmiany metabolizmu jest prolaktyna. Wpływa ona na pobudzenie apetytu, powoduje powstawanie i utrzymywanie tkanki tłuszczowej oraz wzmacnia nietolerancję glukozy i oporność na insulinę. U kocurów wpływ na rozwój cukrzycy ma także leptyna, której poziom przed kastracją był regulowany przez testosteron.

Szukasz karmy dla kota kastrowanego bądź sterylizowanego?

Reklama

Jak karmić koty po kastracji i sterylizacji

Najważniejsze jest ograniczenie kaloryczności pokarmu, standardowo sięgające 25-30%. Zapotrzebowanie na energię u kotów kastrowanych i sterylizowanych jest mniejsze, metabolizm naszego kota ulega spowolnieniu. Szczególną uwagę na masę ciała należy zwrócić w okresie 8-15 tygodni po zabiegu. Jednak nie oznacza to, że później możemy wrócić do starej diety. Ważne jest ograniczenie energii, a nie rodzaj tłuszczu. U zwierząt kastrowanych, a zwłaszcza kocurów, występuje tendencja do tworzenia się kryształów w moczu. Dlatego większość z karm dla kastratów, oprócz kontroli wagi zapewnia zwierzęciu odpowiednie pH moczu. Jego wartość u zdrowego kota powinna wynosić 6-6,5. Wahania w jedną, ani w drugą stronę nie są dobre. Jeżeli będzie ono za wysokie, mogą wystąpić w pęcherzu naszego kota struwity, czyli fosforany amonowo-magnezowe. Przy za niskiej wartości będzie tendencja do wytrącania się szczawianów wapnia. Dlatego tak ważne przy analizie nowej karmy jest zwrócenie uwagi na proporcję takich pierwiastków, jak magnez, wapń, sód czy fosfor. Dodatkowo w przypadku tendencji do problemów z drogami moczowymi powinniśmy zachęcać kota do pobierania większej ilości wody. Pamiętajmy również, że każda zmiana żywienia powinna odbywać się stopniowo. Mieszając początkowo karmy minimalizujemy ryzyko zaburzeń z układu pokarmowego.

Jak zapobiec nadwadze po kastracji i sterylizacji

  • wybieraj karmy dedykowane kotom sterylizowanym, oprócz suchych karm istnieją też warianty mokre,
  • karm kota zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, dokładnie odmierzając wagę,
  • zapewnij swojemu kotu dużo aktywności fizycznej, poświęcaj więcej czasu na zabawę ze swoim pupilem,
  • nie dokarmiaj jedzeniem ze stołu,
  • kontroluj wagę ciała swojego kota,
  • ograniczaj przysmaki i nagrody,
  • zapewnij kotu stały dostęp do wody.

 

Pamiętajmy, że o wiele lepiej jest zapobiegać niż leczyć!

lek. wet. Magdalena Małachowska

lek. wet. Magdalena Małachowska

Lekarz weterynarii na co dzień zajmująca się przypadkami internistycznymi. Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Obecnie w trakcie studiów specjalizacyjnych z zakresu chorób psów i kotów we Wrocławiu. Miłośniczka kotów, posiadaczka cudownej kotki Inki. Na zdjęciu wyjątkowo z psem

Sprawdź inne porady żywieniowe dla kotów

Summary
Żywienie kotów kastrowanych i sterylizowanych - Zoonews.pl
Article Name
Żywienie kotów kastrowanych i sterylizowanych - Zoonews.pl
Description
Kastracja i sterylizacja są to ważne zabiegi, które znacząco wpływają na przedłużenie i jakość życia naszych zwierząt. Zalet tych zabiegów jest bardzo dużo, jednak wielu właścicieli ma pewne obawy. Jedną z nich jest zmiana temperamentu i wagi zwierzęcia.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1447

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x