Reklama
Reklama

Żywienie kota karmą mokrą – jak często i ile powinien jeść kot

Facebook
Twitter
Ile powinien jeść kot?

Photo by Fernando Jorge on Unsplash

Żywienie karmą mokrą jest dla kotów nie tylko smakowite, ale i zdrowe, ponieważ wraz z karmą kot pobiera wodę. Ile karmy mokrej powinniśmy podawać kotu?

Spis treści

Żywienie kota domowego

Podstawowym wyznacznikiem dla zaplanowania diety kota jest oszacowanie jego zapotrzebowania energetycznego. Inną ilość energii potrzebował będzie kot domowy, który żyje w neutralnych warunkach termicznych, a inne zapotrzebowanie na energię będzie miał kot dziko żyjący, który dużą część energii będzie musiał wydatkować choćby na utrzymanie optymalnej temperatury ciała. 

Ile powinien jeść kot?

Zapotrzebowanie kotów domowych na energię ustala się w oparciu o ich masę ciała oraz poziom aktywności fizycznej. Na tej podstawie wskazać można ogólne szacunki dotyczące kaloryczności karmy, jaką w ciągu doby powinien zjeść kot.  

Aktywność fizyczna kota

DER – zapotrzebowanie na energię metaboliczną

Kot mało aktywny, z nadwagą, kastrat

40-50 kcal/kg masy ciała/dzień

Kot średnio aktywny

60-80 kcal/kg masy ciała/dzień

Kot aktywny, wychodzący na zewnątrz domu

90-110 kcal/kg masy ciała/dzień

Prawidłowe żywienie kota

Zapotrzebowanie na energię metaboliczną należałoby teraz odnieść do kaloryczności karm i na tej podstawie wyliczyć, ile karmy powinien jeść kot.

Niestety kaloryczności karmy dla kota na próżno szukać na opakowaniach karm – producenci karm w UE nie mają obowiązku podawać tej wartości na opakowaniach i w większości nie podają, a przecież to właśnie dzięki kaloryczności / 100g moglibyśmy z łatwością wyliczyć, ile karmy podawać kotu w ciągu dnia.

Ogólnie rzecz ujmują można przyjąć, że kaloryczność karm suchych w 100 g karm jest wyższa niż karm mokrych w tej samej masie.

Jak wyliczyć kaloryczność karmy dla kota?

Wyliczenie kaloryczności karmy wymaga znajomości % udziału poszczególnych składników odżywczych w karmie: białka, tłuszczu, węglowodanów.

Czy żywienie kota jest skomplikowane?

Procentowy udział białka surowego i tłuszczu surowego w karmie podany jest zawsze na etykiecie karmy w rubryce Analiza chemiczna. W tej części etykiety producent karmy zobowiązany jest podać procentową zawartość:

  • Białka
  • Tłuszczu
  • Włókna surowego
  • Popiołów
  • Wilgotności (jeżeli jest wyższa niż 14%)

 

Więcej o tym, co producent musi napisać na etykiecie przeczytaj w artykule: Etykiety karm dla psów i kotów – co powinny zawierać

A co z węglowodanami? Tych producent nie musi ujmować na etykiecie, dlatego należy je wyliczyć poprzez różnicę 100 – % zawartość podanych na etykiecie składników z rubryki Analiza chemiczna.

Żywienie kota - obliczenia

PRZYKŁADOWE WYLICZENIE – karma mokra dla kotów marki X – faktycznie istniejąca na rynku

 

Białko surowe – 8%

Tłuszcz surowy – 6%

Popiół surowy – 3,5%

Włókno surowe – 0,5%

Wilgotność – 80%

 

Węglowodany = 100 – (8% + 6% + 3,5% + 0,5% + 80%) = 2%

Jeżeli poznamy % udział białka, tłuszczu i węglowodanów w karmie możemy orientacyjnie wyliczyć jej kaloryczność w 100g.

 

By określić, ile karmy mokrej podawać kotu musimy jeszcze dla każdego z powyższych składników odżywczych znać współczynniki kaloryczności. Są one następujące:

Biało: 3,5

Węglowodany: 3,5

Tłuszcze 8,5

 

Kaloryczność przykładowej karmy to zatem:

(białko) 8 x 3,5 = 24

(węglowodany) 2 x 3,5 = 7

(tłuszcz) 6 x 8,5 = 51

= 82 kcal / 100 g

Żywienie kota - ile razy dziennie powinien jeść kot?

Koty dziko żyjące jedzą w naturze nawet 20 razy w ciągu doby. Żywienie kota powinno być więc częste, ale w mniejszych porcjach.

W takim razie, jak często karmić kota domowego?

Zapewnienie kotu 20 posiłków w ciągu doby byłoby trudne do wykonania. Oczywiście można zapewnić kotu stały dostęp do jedzenia, jednak wtedy tracimy kontrolę nad tym, ile kot zjada, co u niektórych kotów, np. kastrowanych, które odczuwają wzmożony apetyt może doprowadzić do nadwagi albo otyłości.

Żywienie kota - podsumowanie

Optymalne dla opiekuna może być wprowadzenie 4-5 porcji karmy dla kota w ciągu dnia. Przy większej częstotliwości, dla osób pracujących, pomocne będzie karmidło automatyczne, które otworzy się dla kota o zaplanowanej godzinie.

 

Bibliografia:

A. Kurosad, Żywienie kotów, w: Ceregrzyn M., Lechowski R., Barszczewska B., Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii, Wyd. edra Urban&Partners, Wrocław 2019

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne porady o żywieniu kotów

Summary
Żywienie kota karmą mokrą – jak często i ile powinien jeść kot | Zoonews.pl
Article Name
Żywienie kota karmą mokrą – jak często i ile powinien jeść kot | Zoonews.pl
Description
Żywienie karmą mokrą jest dla kotów nie tylko smakowite, ale i zdrowe, ponieważ wraz z karmą kot pobiera wodę. Ile karmy mokrej powinniśmy podawać kotu?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1482

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x