Reklama
szczęnie wilka znalezione w beskidzkich lasach przez turystów

Turyści znaleźli w Beskidach szczenię wilka, które zabrali z lasu

Grupa turystów wędrujących po Beskidach natrafiła na szczenię przypominające psa, jak się okazało nie był to pies, a szczeniak wilka, którego upuściła matka, przenosząca swoje dzieci. Jak zachować się w takiej sytuacji?

– Wszystko działo się w środku dnia, w niedzielę. Matka mogła w panice przenosić młode. To się normalnie nie dzieje. W przypadku zagrożenia wilki przenoszą młode tylko w godzinach późnowieczornych. Tu musiała być bardzo napięta sytuacja – mówi Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”. Wilczyca została najprawdopodobniej spłoszona przez psa puszczonego luzem w lesie  – dodaje Nowak.

Z relacji turystów wynika, że dostrzegli „psa, który niósł w pysku szczenię i je upuścił niedaleko nich”. 

– Trudno mieć pretensje do ludzi. Nie mieli bladego pojęcia, że to wilczek. Maluch wygląda jak szczenię psa w typie owczarka niemieckiego. Chcieli pomóc. To naturalna reakcja wynikająca z wrażliwości. (…) Nie dali szans wilczycy, by wróciła po szczeniaka. Turyści nie mieli świadomości, że zwierzę chce to zrobić – podała Nowak.

Wilczek z Beskidów jest bezpieczny

Wilczek trafił do miejskiego zoo w Żywcu. Teraz opiekują się nim Przyrodnicy ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, którzy rozstawili już sprzęt monitorujący w miejscu, gdzie znaleziono wilczka, by odnaleźć jego watahę i zwrócić do niej zwierzę.

Co zrobić, gdy znajdziemy w lesie zwierzę przypominające szczeniaka psa?

Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka i wydaje się, że wymaga pomocy, nigdy go nie dotykaj, nie dawaj jedzenia ani nie zabieraj ze sobą, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wyczerpane. Zrób mu kilka zdjęć i zaznacz to miejsce w swoim telefonie, przykładowo w Google Maps, albo zapamiętaj numer najbliższego słupka oddziałowego. Natychmiast zawiadom właściwą terytorialnie Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, skontaktuj się też ze Stowarzyszeniem dla Natury Wilk. Specjaliści pomogą w ustaleniu sposobu postępowania – wskazali przyrodnicy.

Wilk w Polsce jest objęty ścisłą ochroną.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia: Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”/Michał Figura

Wejść na stronę: 728

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x