Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Owoce dla kota? Czy owoce można podawać kotu?

Facebook
Twitter
Czy koty mogą jeść owoce?

Koty to zwierzęta mięsożerne i białko zwierzęce powinno być głównym składnikiem ich diety, jednak warzywa i owoce mogą być dla nich pożywną przekąską.

Spis treści

Owoce zawierają wiele dobroczynnych składników odżywczych takich, jak witaminy, minerały czy antyoksydanty. Nie wolno jednak zapominać, że nie wszystkie owoce i warzywa są bezpieczne dla kotów, a ich zjedzenie może spowodować perturbacje żołądkowe, wywoływać ból, uszkodzić narządy wewnętrzne, zaburzyć pracę serca, a nawet doprowadzić do śmierci.

Czy koty mogą jeść owoce?

Tak mogą. Koty mogą jeść owoce, ale ich ilość powinna być kontrolowana i ograniczona. Owoce powinny być dokładnie umyte, obrane ze skóry, surowe, nie słodzone (z puszki, dosładzane sztucznymi słodzikami), nie poddane obróbce (konserwanty). Koniecznością jest usunięcie z owoców pestek (jabłka, gruszki, śliwki, brzoskwinie, nektarynki, wiśnie, czereśnie) i jadalnej skóry. Skórę owoców należy obrać, ponieważ to właśnie w skórce mogą odkładać się środki ochrony roślin – pestycydy. Pestek natomiast pozbywamy się ze względu na zawartość w nich trującego kwasu pruskiego (amigdalina). Substancja ta rozkłada się do m.in. cyjanowodoru. Spożycie pestek lub liści owoców pestkowych wywołuje drżenie mięśni, duszności, wzrost ciśnienia krwi, oczopląs, skurcze, silne pobudzenie i zakończyć może się śmiercią w wyniku uduszenia.

Jakie owoce podawać koty? Właściwości odżywcze owoców

  • Brzoskwinia – bogata w witaminę C, B3, E, betakaroten, fitosterole. Błonnik wspomaga perystaltykę. Działa moczopędnie, wspomaga produkcję czerwonych krwinek (anemia), ma niski indeks glikemiczny, jest niskokalorczna.
  • Banany to źródło potasu, magnezu, fosforu, białka, witamin B6, E, K, C, prowitaminy A. Są wysokokaloryczne, obniżają ciśnienie, obniżają cholesterol.
  • Melon i arbuz polecane są zwłaszcza latem jako źródło płynu – 90% to woda. Są źródłem witaminy C, K, prowitaminy A, ale i niacyny, kwasu foliowego, ryboflawiny, potasu, sodu, fosforu.
  • Żurawina – polecana dla kotów z problemami układu moczowego. Owoce są bogatym źródłem błonnika i witaminy C, E, K, manganu i miedzi.
  • Oliwki zawierają witaminy z grupy B, witaminę C i E, prowitaminę A, fosfor, potas, żelazo, miedź i dużą ilość błonnika.

Jakich owoców nie może jeść kot?

  • Owoce cytrusowe – olejki eteryczne cytrusów (D-limonen, linanol) i psolaren działają niemalże odstraszająco, są trujące i mogą wywołać wymioty, biegunkę, apatię.
  • Winogrona świeże i suszone – ich spożycie powoduje ból żołądka, a stan zapalny uszkadza nerki i doprowadza do ich niewydolności, do dziś nie wiadomo, jaka substancja zawarta w owocu wywołuje powyższe dolegliwości.
  • Awokado – zawiera drażniący układ pokarmowy persen, wywołuje ból, wymioty i biegunkę.
  • Maliny, truskawki, borówki, czarna porzeczka są bogate w ksylitol, którego spożycie wywołuje hipoglikemię, uszkadza nerki i wątrobę, może doprowadzić do śmierci.

 

Pamiętać należy, że wszystkie owoce są źródłem cukru owocowego, którego koty nie trawią (koci organizm nie produkuje enzymu fruktokinazy). Koty zamiast trawić fruktozę wydalają ją z moczem. Słodki mocz jest pożywką dla bakterii, a to z kolei może narazić kota na infekcję dróg moczowych. Owoce zawierają również glukozę, która odkładana może wywołać cukrzycę, otyłość i uszkodzenie narządów wewnętrznych.

 

Redakcja

Sprawdź inne porady żywieniowe dla kotów

Summary
Owoce dla kota? Czy owoce można podawać kotu? - Zoonews.pl
Article Name
Owoce dla kota? Czy owoce można podawać kotu? - Zoonews.pl
Description
Koty to zwierzęta mięsożerne i białko zwierzęce powinno być głównym składnikiem ich diety, jednak warzywa i owoce mogą być dla nich pożywną przekąską.
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x