Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Mandaty za wyprowadzanie psów? Nowe rozporządzenie od 10 kwietnia

Facebook
Twitter

Foto: PAP/Piotr Nowak

Niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności może skończyć się dla opiekuna psa nawet 500 zł mandatem. Czy sprawa jest taka oczywista?

10 kwietnia 2021 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń, które uregulowane są w Ustawie Kodek Wykroczeń.

Co nowego wynika ze zmian dla właścicieli zwierząt?

Zgodnie ze zmianami za:

  1. niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia grozi mandat karny w wysokości od 50 do 250 zł;
  2. niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka grozi mandat karny w wysokości 500 zł

 

Warto zaznaczyć, że zgodnie z Kodeksem Wykroczeń, a konkretnie zapisami Art. 77

  1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
  2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Czy prowadzenie psa na smyczy i w kagańcu jest obowiązkowe?

We wspomnianym wyżej art. 77 K.W. nie ma mowy ani o smyczy, ani o kagańcu. Jest jednak mowa o zwykłych i nakazanych środkach ostrożności. Czym one są?

 – Nie ma ustawowej definicji zwykłych środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt. Nie ma zatem odgórnego nakazu, że w przypadku psów na spacerze musi to być smycz i kaganiec. W zasadzie zwykłe środki ostrożności to takie, które są właściwe dla danego gatunku zwierzęcia uwzględniającego jego indywidualne cechy i potencjalne zagrożenie – niekoniecznie smycz i kaganiec. Wytycznymi są tu zdrowy rozsądek posiadacza psa (lub innego zwierzęcia). Ważne, by posiadacz zwierzęcia posiadał nad nim faktyczną kontrolę – wyjaśnia adw. Marta Rozwadowska – Kucka.

Nakazane środki ostrożności uregulowane są z kolei w przepisach lokalnych – uchwałach gmin. Każda gmina może wprowadzić swoje nakazane środki ostrożności. Coraz częściej surowe uchwały gmin są jednak zaskarżane. Przykładem może być §15 ust. 2 gdańskiej uchwały określający nakaz wyprowadzania psów poza teren własnej posesji na smyczy lub w kagańcu (a psów rasy agresywnej na smyczy i w kagańcu), który został zaskarżony przez właściwego prokuratora rejonowego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za naruszenie art. 7, 31 ust. 3 i 94 Konstytucji RP. Wojewódzki Sąd Administracyjny (II SA/Gd 406/20) uznał zasadność skargi w tym zakresie.

– Środki ostrożności przy trzymaniu zwierząt nie mogą być ustanawiane w sposób kategoryczny i niedopuszczający wyjątków. Przepisy muszą zatem uwzględniać specyficzne cechy biologiczne zwierząt, w tym ich wiek, fizjologię i stan zdrowia – wskazuje adw. Marta Rozwadowska – Kucka.

Jak przepisy interpretuje policja?

Ogólność przepisów sprawia, że ich interpretacja będzie odbywała się każdorazowo w trakcie interwencji. – Psy w miejscach publicznych muszą być zawsze pod opieką człowieka i być wyprowadzane na smyczy, nawet jeśli właściciel zna psychikę swojego podopiecznego i potrafi wymóc na nim bezwzględne posłuszeństwo. To tylko zwierzę i nigdy nie można do końca przewidzieć, jak w danej sytuacji się zachowa – mówi Kamila Siedlarz, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Żorach.

Wykaz ras psów uznawanych za agresywne określa Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. i obejmuje następujące rasy psów:

1) amerykański pit bull terrier;

2) pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin);

3) buldog amerykański;

4) dog argentyński;

5) pies kanaryjski (Perro de Presa Canario);

6) tosa inu;

7) rottweiler;

8) akbash dog;

9) anatolian karabash;

10) moskiewski stróżujący;

11) owczarek kaukaski.

 

Kto może zatem otrzymać mandat?

W przypadku niezachowania zwykłych środków ostrożności ich nieprecyzyjność powoduje, że interpretacji dokona, podczas interwencji policja, straż miejska, straż gminna bądź sąd, jeśli ukarany nie przyjmie mandatu.

Nakazane środki ostrożności uregulowane są zazwyczaj bardzo precyzyjnie w gminnych uchwałach. Każda gmina ma w tym zakresie swoje kompetencje, a opiekun zwierzęcia powinien wiedzieć, na co może sobie pozwolić, wychodząc ze zwierzęciem na spacer.

Źródła:

https://www.rozwadowska-kucka.pl/blog/prawo-administracyjne/pies-na-smyczy-w-kagancu

https://bezprawnik.pl/czy-pies-musi-byc-na-smyczy-i-w-kagancu/

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/wykaz-ras-psow-uznawanych-za-agresywne-17026642

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20032082026/O/D20032026.pdf

Pełna treść rozporządzenia:

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/zmiana-rozporzadzenia-w-sprawie-wysokosci-grzywien-nakladanych-w-19094277

Summary
Mandaty za wyprowadzanie psów?  - Zoonews.pl
Article Name
Mandaty za wyprowadzanie psów? - Zoonews.pl
Description
Niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności może skończyć się dla opiekuna psa nawet 500 zł mandatem. Czy sprawa jest taka oczywista?
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x