Reklama
Reklama

Karmienie kociąt – jak karmić małego kota?

Facebook
Twitter
Karmienie kociąt

Cat food photo created by freepik – www.freepik.com

Dobór odpowiedniej karmy dla kociąt ma duży wpływ na przyszły rozwój zwierzęcia. Malutkie kociaki będą przyrastać prawidłowo dzięki jej jakości, właściwej ilości i częstotliwości posiłków.

Spis treści - kliknij strzałkę

Co powinny jeść malutkie kociaki?

Okres przejściowy między 2. a 4. tygodniem życia to moment na wprowadzanie pokarmów innych niż płynny. Żywienie kociąt ulega zmianie, gdyż u maluchów wyrzynają się pierwsze zęby, coraz śmielej poznają otoczenie i usamodzielniają się w kwestii pobierania pokarmów. Czym karmić małego kotka w tym okresie? Najczęściej jedzenie dla kociąt w tym wieku przybiera postać papki, serwowanej na płaskim spodku. Karmą dla kociąt staje się porcja wody lub preparatu mlekozastępczego z porcją pokarmu wilgotnego dla kociąt rosnących. Bardzo wygodną formą dla opiekunów są pokarmy w musie, które nie wymagają łączenia z wodą. Pamiętać jednak należy, że każdą nową karmę dla kociąt należy serwować stopniowo:

  • 1 dnia podajemy ¾ pokarmu dawnego i ¼ pokarmu nowego
  • 2 dnia podajemy ½ pokarmu dawnego i ½ pokarmu nowego
  • 3 dnia podajemy ¾ nowego pokarmu i ¼ pokarmu dawnego
  • 4 dnia podajemy już 100% nowego pokarmu

 

Karmiąc kocięta z wrażliwym układem pokarmowym okres przejścia na nowy pokarm można wydłużyć do 10 dni. Stosując ten sam system żywienia, należy wydłużyć każdy z nich z jednego do trzech dni, tak aby 10 dnia maluch jadł wyłącznie nowy pokarm. Unikniesz w ten sposób zaburzeń pokarmowych, takich jak luźne stolce, wzdęcia czy biegunki. Kocięta w tym okresie powinny zjadać od 4. do 6. posiłków na dobę.

Czy koty mogą pić mleko?

Między 3. a 4. tygodniem życia malutkie kocięta tracą zdolność trawienia laktozy w mleku. Aktywność enzymu laktazy zmniejsza się i z tego powodu należy zacząć wycofywać z diety kociąt mleko matki i preparaty mlekozastępcze. W chwili odsadzenia dietetycznego między 6. a 12. tygodniem życia kocięta powinny jeść pokarm wyłącznie mokry lub suchy i pić tylko wodę.

Szukasz karmy dla kociąt?

Reklama

Karmienie kociąt 4 tygodniowych

Pod koniec okresu przejściowego można wprowadzić do diety kociąt najistotniejsze źródło białka i tauryny, czyli mięso. Surowe mięso może być przyczyną zakażenia bakteryjnego, dlatego zaleca 10. minutową obróbkę termiczną. Ugotowane lekkie mięso (np. kurczak, indyk) dla łatwiejszego pobrania warto posiekać lub zmielić. Karmienie kociąt 4. tygodniowych to także czas na stopniowe wprowadzenie karmy suchej i redukcję liczby posiłków. Karmę dla kociąt trzeba początkowo moczyć w wodzie lub preparatach mlekozastępczych. W przypadku diety domowej istotne jest wspomniane już rozdrabianie jedzenia przez miksowanie lub krojenie.

Ile razy dziennie karmić małego kota od 4 tygodnia życia? Liczba posiłków zmniejsza się z 4-6 do 3-4 na dobę.

Żywienie kociąt 6 tygodniowych

Od 6. tygodnia życia rozpoczyna się okres odsadzenia behawioralnego od matki i odsadzenia dietetycznego, czyli całkowitego przejścia kociąt na pokarm stały. Żywienie kociąt 6. tygodniowych powinno bazować wyłącznie na pokarmach stałych dla kociąt rosnących. Nadal można wspomagać kocięta namaczaniem karmy suchej, lecz nie stosuj przy tym preparatów mlekozastępczych tylko karmy mokre lub wodę.

Żywienie kociąt w okresie odsadzenia

Jak karmić kociaka w okresie odsadzenia? Odsadzenie dietetyczne następuje między 6. a 8. tygodniem życia kociąt i ponownie musi odbywać się stopniowo. Polega na skracaniu czasu przebywania kocich dzieci z matką (by nie domagały się już mleka) przy jednoczesnym utrzymaniu karmienia małych kotów zbilansowanym pożywieniem stosownym do ich wieku. Podawaj wyłącznie pokarm suchy, mokry lub łączony. Nie należy już rozmiękczać granulek, a przy diecie domowej odchodzi się od rozdrabniania posiłków.

Gotowa karma dla kota – którą wybrać?

Sucha karma dla kociąt

Sucha karma to praktyczne rozwiązanie w żywieniu kociąt. Suche granulki dostarczają odpowiedniej ilości kalorii w porcji, nie psują się, są łatwe w przechowywaniu i wpływają na ścieranie płytki nazębnej z zębów. Niestety żywienie wyłącznie karmą suchą wymaga kontroli spożycia wody i częstotliwości korzystania z kuwety. Suchą karmę dla kociąt można przechowywać do kilku miesięcy po otwarciu w przeciwieństwie do mokrej, którą po otwarciu należy zużyć w ciągu 48h.

Mokra karma dla kociąt

Mokra karma jest rodzajem pożywienia, które sprawdzi się w każdym wieku kota. W przypadku kotów starszych lub z problemami dentystycznymi jest prawdziwym wybawieniem. Plusem dla opiekuna jest zawartość wody, co nie zmienia faktu, że zwierzę musi mieć do niej stały dostęp. Niestety minusem jest niższa kaloryczność, a więc konieczność częstszego serwowania posiłków. Przy stałym dostępie do miski karma mokra dla kociąt zdecydowanie się nie sprawdzi. Istnieje ryzyko przejadania się lub wysychania karmy i utraty zainteresowania danym pokarmem.

Żywienie kociąt w okresie odsadzenia

pixabay.com/images/id-6706393/

Jak przyzwyczaić kota do suchej karmy?

Przejście na żywienie karmą suchą może być wyzwaniem, zwłaszcza że malutkie kociaki mają początkowo problem z jej gryzieniem. Jak karmić małego kota, by zachęcić go do jedzenia chrupek? Na początku karmę suchą należy moczyć w wodzie lub łączyć z karmą mokrą. W miarę postępów zwiększaj udział suchych granulek w porcji. Konsekwencja to gwarancja sukcesu, jednak nie wolno zapomnieć o wodzie. Bez względu na rodzaj podawanej karmy, kot musi pić wodę. Przy podawaniu karmy suchej opiekun prawdopodobnie będzie musiał zachęcić kota do jej picia.

Ile razy dziennie karmić małego kota?

Karmienie małych kotów musi odbywać się regularnie. Monitorowanie przyrostów, temperatury i wilgotności powietrza (55-60%) w znaczący sposób pomaga regulować zapotrzebowanie żywieniowe zwierząt.

Tabela 1. Wybrane parametry fizjologiczne kociąt

Wiek

Liczba posiłków

Umiejętności

Masa ciała/przyrosty dzienne

Zapotrzebowanie energetyczne (kcal/100g masy ciała)

noworodek

6-8

 

85-120

20-25

1 tydzień

6-8

 

podwojenie masy urodzeniowej

13-15

2 tydzień

4-6

otwieranie oczu i uszu

potrojenie masy urodzeniowej

15-20

3 tydzień

4-6

reakcja na dźwięk i pełzanie, termoregulacja, świadome wydalanie

10-13

20

4 tydzień

3-4

rozpoznawanie swojego gatunku

10-13

>20

5 tydzień

3-4

 

10-13

>20

6 tydzień

3-4

poznawanie środowiska

odsadzenie dietetyczne

10-13 przy masie minimalnej 500g

>20

7 tydzień

3-4

 

10-13

>20

8 tydzień

3-4

 

10-13

>20

9-12 tydzień

3-4

odsadzenie behawioralne

10-13

>20

Szukasz karmy dla kociąt?

Reklama

sucha-karma-dla-kociat-Opti-Life-Kitten-Chicken

Jak przechowywać karmę dla kota?

Mokra karma

Karma mokra musi być przechowywana w suchym i chłodnym miejscu. Saszetki dla dorosłych kotów podawaj „na raz”. Karmy w puszkach zamykaj szczelnie i przechowuj w lodówce maksymalnie 48h od otwarcia. Zanim podasz kotu karmę z lodówki warto ją delikatnie podgrzać lub wyciągnąć przynajmniej na godzinę przed podaniem.

Sucha karma

Karma sucha powinna być dokładnie zamykana. Większość karm posiada hermetyczne zamknięcie, co zdecydowanie pomaga zachować ich świeżość, aromat i smak. Karmę przechowuj w miejscu chłodnym, wolnym od wilgoci i nasłonecznienia. Okres przydatności do spożycia zawsze jest podany na opakowaniu karmy.

 

Redakcja

Bibliografia

A. Kurosad, Żywienie kotów, w: Ceregrzyn, R. Lechowski, B. Barszczewska (red.), Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii, Wyd. Edra Urban&Partner, Wrocław 2019.

Przeczytaj inne porady o żywieniu kotów

Summary
Karmienie kociąt – jak karmić małego kota? | Zoonews.pl
Article Name
Karmienie kociąt – jak karmić małego kota? | Zoonews.pl
Description
Dobór odpowiedniej karmy dla kociąt ma duży wpływ na przyszły rozwój zwierzęcia. Malutkie kociaki będą przyrastać prawidłowo dzięki jej jakości, właściwej ilości i częstotliwości posiłków.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 392

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x