Kamienie moczowe u kota – jak karmić kota z kamieniami moczowymi

Zarówno kryształy, jak i kamienie moczowe powodować mogą wiele powracających problemów zdrowotnych u kotów. Jednym z kilku czynników wpływających na ich powstawanie jest dieta.
Spis treści
Kamica układu moczowego u kotów
Choroba dolnych dróg moczowych u kotów wywoływana jest zwykle przez idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego bądź kamice. Wady anatomiczne i zaburzenia behawioralne stanowią mniejszy procent przyczyn tej dolegliwości.
Kamica układu moczowego polega na tworzeni się w drogach moczowych bądź nerkach złogów. Czynnikami, które sprzyjają powstawaniu kryształów bądź kamieni w drogach moczowych lub nerkach mogą być:
- genetyka
- nawodnienie organizmu
- dieta
- pH moczu
- infekcje
Czynnikami, które wpływają na skład chemiczny samych kryształów bądź kamieni moczowych są:
- gęstość moczu
- skład mineralny moczu
- obecność bakterii w moczu
Wpływ na powstanie kamicy może mieć nadwaga i otyłość, jak i dieta bogata w białko zwierzęce. Główną przyczyną powstawania kamicy jest jednak przesycenie moczu krystaloidami.
Proces powstawania kamicy przebiega od wytrącania się kryształków różnych substancji w moczu, następnie powstania kryształów konkretnych substancji, aż po uformowanie się z tych kryształów kamieni moczowych. Kamienie tworzą się u kotów najczęściej w pęcherzu moczowym.
Objawy kryształów i kamieni w pęcherzu moczowym u kotów to:
- krew w moczu
- zwiększone parcie na mocz
- wylizywanie okolic moczowo-płciowych
U kotów niedrożność dróg moczowych jest powodowana już przez kryształy moczowe – u samców psów są to częściej kamienie.
Źródłem kamicy u kotów są najczęściej złogi fosforanowo-amonowo-magnezowe – struwity oraz szczawiany wapnia.
Struwity u kota – jak leczyć i karmić?
Przyczyną powstawania struwitów u kotów są zwykle czynniki genetyczne, niewłaściwa dieta i nawodnienie organizmu, rzadziej infekcje.
Badania kliniczne wykazały skuteczność diety w rozpuszczaniu struwitów oraz zapobieganiu nawrotom choroby. Karma dla kotów z kamicą tego typu obniża poziom pH moczu, by zakwasić mocz, co sprzyja rozpuszczaniu kamieni i zapobiega tworzeniu się kryształów. Karma taka powinna zawierać 30-40% białka w suchej masie oraz
- 0,2-0,8% wapnia w suchej masie
- 0,5-0,9 fosforu w suchej masie
- 0,04-0,06 magnezu w suchej masie
- zwiększoną zawartość chlorku sodu
WAŻNE! Długotrwałe podawanie kotu diety zakwaszającej mocz, sprzyja leczeniu kamicy struwitowej jednak obniża stężeniu potasu w moczu, co zwiększa ryzyko wystąpienia kamicy szczawianowej!
Kamica szczawianowo-wapniowa u kota – jak leczyć i karmić?
Przyczyną powstawania złogów szczawianowych jest zwiększone stężenie wapnia w moczu kotów. Sprzyja temu stosowanie karm zakwaszających mocz, o ograniczonej zawartości magnezu (np. karmy dla kotów kastrowanych i sterylizowanych).
Niestety nie opracowano żywieniowego sposobu na rozpuszczanie tego typu kamieni.
W profilaktyce zaleca się podawanie karm dla kotów z kamicą o 30-40% zawartości białka w suchej masie oraz:
- 0,75% wapnia w suchej masie
- 0,2% sodu w suchej masie
- 0,71-1,26% fosforu w suchej masie
- 0,076-0,14% magnezu w suchej masie
Prawidłowy poziom pH moczu zmniejszający ryzyko wystąpienia kamicy szczawianowo-wapniowej wynosi 6,5-7,5.
Bibliografia:
G. Richter, Księga zdrowia psa i kota. Zintegrowana opieka i żywienie, Wyd. Galaktyka, Łódź 2018.
S. Lew-Kojrys, Zapobieganie chorobom dolnych dróg moczowych, w: Ceregrzyn M., Lechowski R., Barszczewska B., (red.), Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii, Wyd. edra Urban&Partner, Wrocław 2019.

dr Mateusz Karatysz
Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl
Sprawdź inne porady żywieniowe dla kotów


Niby wszystko ładnie, ale ,,…zwiększona zawartość chlorku sodu…,, Ponoć sól w diecie kota nie może występować?
Według badań, na które powołuje się prof. Jank „zwiększenie ilości sodu w karmie dla kotów nie powoduje upośledzenia funkcji serca ani nerek, chociaż z jednym wyjątkiem. Wyjątkiem tym jest sytuacja, w której zwierzę ma niewydolne nerki”. Więcej o tym w artykule pt.: Wady i zalety różnych metod pobudzania pragnienia u kotów z chorobą dolnych dróg moczowych, MagWet.