Reklama
Reklama

Chora wątroba u kota – objawy, leczenie, karma

Facebook
Twitter
Objawy chorej wątroby u kota

Zdjęcie: Jack Brind on Unsplash

Wątroba to narząd, który w organizmie spełnia ponad 500 funkcji! Prawidłowe funkcjonowanie wątroby jest niezbędne do zachowania zdrowia kota. Co zrobić, gdy wątroba daje się we znaki?

Spis treści

Kocia wątroba, jak u innych gatunków ssaków, jest organem, który potrafi się samodzielnie regenerować. Komórki wątroby – hepatocyty – nieustannie się odnawiają. Jako organ, który oczyszcza organizm z toksyn, spełnia ona wiele istotnych funkcji w organizmie.

Objawy chorej wątroby u kota

Ostre dolegliwości wątroby mogą zdarzyć się u każdego kota. Do objawów chorej wątroby zaliczyć można:

  • obniżony poziom energii
  • gorszy apetyty
  • wymioty
  • utratę chęci do życia
  • żółtaczka widoczna w białkach oczu, jamie ustnej, na skórze

W ciężkich stanach chora wątroba może prowadzić do zmian neurologicznych, takich jak drgawki czy utrata koordynacji ruchowej.

Nieleczona choroba wątroby może być śmiertelna, a do najczęstszych wektorów chorobowych zalicza się infekcje i zatrucia.

Infekcyjne zapalenie wątroby u kotów

Infekcyjna choroba wątroby powodowana jest prze z bakterie, które dostają się do narządu z krwi, bądź przez pęcherzyk żółciowy.

Szczególnie niebezpieczne są bakterie Leptospira spp., które mogą spowodować zapalenie nerek i wątroby. Bakterie te mogą być przenoszone pośrednio, gdy kot zje upolowane zwierzę, które jest zarażone leptospirozą, bądź bezpośrednio, gdy kot wypije wodę, w której znajdują się bakterie. Leptospiroza jest chorobą trudną do zdiagnozowania.

Toksyczne zapalenie wątroby

Ten rodzaj choroby może być spowodowany przez wiele różnych substancji. Przykładem takiej substancji może być paracetamol, który jest silne toksyczny dla kotów bądź ksylitol – powszechnie stosowany słodzik, który może doprowadzić do spadku stężenia glukozy we krwi, co może być śmiertelne.

Lipidoza wątrobowa u kota

Lipidoza – stłuszczenie wątroby jest chorobą, która występuje tylko u kotów. Jest wynikiem długotrwałego niejedzenia. Po kilku dniach bez jedzenia organizm kota przechodzi w tryb głodowy i zaczyna transportować tłuszcz do wątroby, by wykorzystać go jako energię dla organizmu. Nagromadzenie tłuszczu w kociej wątrobie prowadzi do jej niewydolności.

Przewlekłe postępujące zapalenie wątroby

Jest to rodzaj stanu chorobowego, który u kotów występuje rzadko. CAH, to długotrwały stan zapalny wątroby, który może być spowodowany zatruciem, zakażeniem lub stosowaniem leków np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jest to choroba przewlekła, samonapędzająca pomimo wygaśnięcia pierwotnej przyczyny, która może prowadzić do marskości wątroby.

Diagnostyka chorej wątroby

Leczenie chorej wątroby poprzedzone jest diagnostyką. Wśród parametrów, które mogą być badane z krwi są:

fosfataza zasadowa (ALP) – nie jest to parametr specyficzny dla wątroby, dlatego jego wynik musi być interpretowany w odniesieniu do innych parametrów wątrobowych

aminotransferaza asparaginianowa (AspAT) – jej podniesienie może być wywoływane przez choroby inne niż problemy z wątrobą, dlatego wykorzystuje się go w diagnostyce z innymi parametrami wątrobowymi

aminotransferaza alaninowa (ALT) – jest parametrem specyficznym dla wątroby, jest najważniejszym enzymem w diagnostyce chorób wątroby. Im wyższy poziom ALT, tym większe uszkodzenie wątroby

gamma-glutamylotransferaza (GGT) – jest parametrem, który pozwala ocenić stan wątroby oraz pęcherzyka żółciowego.  

bilirubina – jeśli bilirubina nie jest prawidłowo filtrowana przez wątrobę i wydalana z żółcią, to rośnie jej stężenie we krwi.

Poza badaniami krwi w diagnostyce wątroby wykonuje się również badanie moczu, USG jamy brzusznej oraz biopsję wątroby.

Karma dla kota z chorą wątrobą

W przypadku kotów z problemami wątrobowymi stosuje się lekkostrawne karmy o umiarkowanie ograniczonej zawartości białka i wysokiej przyswajalności, które pozwalają ograniczyć ilość toksyn poprzez zmniejszenie produkcji amoniaku. Dieta wątrobowa dla kota powinna zawierać odpowiednią ilość ornityny oraz tłuszczy.

W diecie kota wątrobowe stosować można suplementację.

Ostropest plamisty – wyciąg z ziaren ostropestu plamistego (np. sylimaryna) chroni komórki wątrobowe.

SAM-e – S-adenozylometionina, to suplement wspierający produkcję glutationu, przeciwutleniacza, który wspiera ochronę wątroby.

Kurkumina – aktywna substancja zawarta w kurkumie, która działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco.

Witamina E i C – przeciwutleniacze, które chronią wątrobę.

Leczenie chorej wątroby u kota

Leczenie wątroby pozostaje zawsze w kompetencji lekarza, podobnie jak ustalenie diety wspomagającej powrót kota do zdrowia.

Bibliografia:

G. Richter, Księga zdrowia psa i kota. Zintegrowana opieka i żywienie, Wyd. Galaktyka, Łódź 2018.

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Sprawdź inne porady żywieniowe dla kotów

Summary
Chora wątroba u kota – objawy, leczenie, karma - Zoonews.pl
Article Name
Chora wątroba u kota – objawy, leczenie, karma - Zoonews.pl
Description
Wątroba to narząd, który w organizmie spełnia ponad 500 funkcji! Prawidłowe funkcjonowanie wątroby jest niezbędne do zachowania zdrowia kota. Co zrobić, gdy wątroba daje się we znaki?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1936

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x