Reklama
Reklama

Żaglica pacyficzna – co wiesz o najszybszej rybie świata?

Facebook
Twitter
Żaglica pacyficzna – co wiesz o najszybszej rybie świata?

By Kawahara Keiga, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46140090

Żaglica to ciekawy gatunek ryby, który zwraca uwagę przede wszystkim długim mieczem górnej szczęki oraz płetwą grzbietową wielkości żagla.

Spis treści - kliknij strzałkę

Żaglica – systematyka gatunku

Żaglica pacyficzna Istiophorus platypterus to ryba morska z rzędu okoniokształtnych z rodziny żaglicowatych. Większość systematyków uważa, że jest to gatunek kosmopolityczny i nie należy wydzielać osobnych gatunków.

Żaglica – występowanie

Wobec jej kosmopolitycznego zasięgu występowania uznaje się, że gatunek ten występuje pospolicie we wszystkich tropikalnych i umiarkowanych strefach wód oceanicznych na świecie, a także w Morzu Śródziemnym i Czerwonym. Żaglica była również spotykana w kanale La Manche.

Jak wygląda żaglica?

Żaglica to ryba, która dorasta nawet do 350 cm długości, jednak zwykle jest to 100-150 cm. Ciężar jej ciała może osiągnąć 100 kg, chociaż przeciętna waga to 10-40 kg. Cechą charakterystyczną żaglicy jest brak zębów w szczęce. Górna szczęka przekształcona jest w miecz – rostrum. Uwagę koncentruje olbrzymia płetwa grzbietowa, która może być składane w zagłębienie w grzbiecie. Płetwa ta może mierzyć nawet 100 cm wysokości.

Grzbiet żaglicy jest niebieskoszary, a boki i brzuch srebrzyste. W poprzek ciała biegną pasy zbudowane z ciemnych plam. Łuski ryby są wyraźnie wydłużone.

Żaglica pacyficzna – tryb życia

Ryba żaglica żyje w wodach nadszelfowych, na głębokości ok 40 m. Często spotykana jest u wybrzeży lądu i wysp, odbywa również wędrówki w głąb oceanów.

Ryby tego gatunku żyją zwykle w grupach od 3 do nawet 30 osobników.

Żaglica – dieta

Dieta żaglicy pacyficznej składa się głównie z ryb, skorupiaków i głowonogów. Żaglica zdobywa pokarm, wykorzystując swój miecz, którym ogłusza i zabija swoje ofiary.

Ciekawostki o żaglicy

  • Żaglica jest uznawana za najszybszą rybę na świcie. Na krótkich dystansach potrafi rozpędzić się nawet do 100 km/h.
  • Ryba wykorzystuje swoją płetwę grzbietową jak żagiel. Niekiedy podpływa do powierzchni wody, wystawiając płetwę, która działa, jak żagiel.
  • Mięso żaglicy wykorzystywane jest jako przysmak do przyrządzania sushi.

Żaglica pacyficzna – ochrona gatunkowa

Żaglica pacyficzna to pospolita ryba, która nie podlega ochronie gatunkowej.

Żaglica zaatakowała 73-letnią kobietę

W lipcu 2022 roku na Florydzie 73. letnia kobieta została zaatakowana przez żaglicę. Do wypadku doszło na łodzi, gdy wędkarz wciągał rybę na pokład ta wykonała gwałtowny ruch i dźgnęła kobietę w pachwinę. Stan zdrowia kobiety po ataku ryby nie zagrażał jej życiu.

 

Redakcja

Poznaj inne gatunki ryb

Summary
Żaglica pacyficzna – co wiesz o najszybszej rybie świata? | Zoonews.pl
Article Name
Żaglica pacyficzna – co wiesz o najszybszej rybie świata? | Zoonews.pl
Description
Żaglica to ciekawy gatunek ryby, który zwraca uwagę przede wszystkim długim mieczem górnej szczęki oraz płetwą grzbietową wielkości żagla.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 384

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x