Reklama
Reklama

Welonki | karaś ozdobny | wszystko o ZŁOTEJ RYBCE

Facebook
Twitter
Welonki

pixabay.com/images/id-1022229/

Welonki to najprawdziwsze złote rybki, które mogą spełnić nasze trzy życzenia. Dziecięca bajka może stać się rzeczywistością, gdy w akwarium zawitają rybki welonki.

Spis treści - kliknij strzałkę

Welony rybki – pochodzenie i nazwa

Welonki to rybki będące odmianą karasia, nazywane także karasiami ozdobnymi. Welony rybki zostały wyselekcjonowane w wyniku wielu lat hodowli złotego karasia. Karaś pochodzi z Chin i był tam znany już w VII wieku. Złota rybka akwariowa nie występuje w naturalnym środowisku, dostępna jest wyłącznie w hodowlach. Nazwę welonki nadano im w 1890 roku przez amerykańskiego akwarystę, pisarza, fotografa i wydawcę książek akwarystycznych oraz pierwszego magazynu hobbystycznego „The Aquarium” Wiliama Thorntona Innesa III.

Welonki rodzaje

Barwnych odmian welonów jest kilka, ale do podstawowych należy welon klasyczny, czyli złoty oraz welon jaskółczy, mający wcięty ogon. Inne gatunki welonek:

  • welonki tygrysie (welonki o charakterystycznym pręgowaniu ciała)
  • welonek czerwony kapturek (biały z wydatnym czerwonym czołem)
  • welonka teleskopowa (teleskopy ryby charakteryzują się wypukłymi stożkowymi oczami, ubarwienie czarne z możliwym białym brzuchem)
  • welon ranchu lub lwia główka (narośl na głowie przypominająca strukturą malinę)
  • welonek kometa (welonek jest szczuplejszy z pojedynczą płetwą ogonową)

Welonki wygląd

Welonki to duże rybki, dorastające nawet do 20 cm. Cechami rozpoznawczymi jest krągłe, lecz krótkie ciałko i długa podwójna płetwa ogonowa, tworząca charakterystyczny welon rybki.

Rybka welon ma także wydłużone płetwy boczne i grzbietowe, których promienie są cieniutkie i miękkie i dzięki temu bardzo elastyczne. Ogon – welon ryby swobodnie opada w dół, gdy zwierzę zastyga w bezruchu, natomiast płetwa grzbietowa zawsze powinna stać na sztorc. Głowa ryby welonki jest szeroka, ale krótka podobnie jak ciało. Ryby akwariowe welonki najczęściej ubarwione są jednolicie na złoto lub czarno, ale mogą być też nakrapiane lub z wyraźnymi plamami koloru.

Welonki wygląd

pixabay.com/images/id-11453/

Rybki welony – zachowanie

Welonki to spokojne, acz ruchliwe i ciekawskie zwierzęta. Ryby akwariowe welonki są niekonfliktowe i nie zachowują się agresywnie wobec innych gatunków ryb. Ryba welonka czas spędza albo przemierzając swobodnie akwarium, albo na poszukiwaniu pożywienia przy dnie, ryjąc w nim pyszczkiem. Energiczne przeczesywanie podłoża sprawia, że pyszczek welonki chwyta także roślinność, przez co wyszarpuje je z podłoża. Wyjątkowo gibkie płetwy welonek są niestety kąskiem dla ryb drapieżnych tzw. kąsaczy, z którymi absolutnie nie wolno ich trzymać, bo będzie to skutkować zniszczeniem ich pięknych płetw. Welonki powinny żyć w stadzie, gdyż są bardzo towarzyskie i dzięki temu są bardziej żywotne.

Welonki z jakimi rybami mogą być trzymane?

Skoro welonki są narażone na kąsaczy to czy welonki mogą być z innymi rybami? Welonki i inne ryby jak najbardziej mogą egzystować w jednym akwarium, ale ze względu na sporą potrzebę ruchu, powinno być ono dość duże, by zachować przestrzeń życiową dla wszystkich osobników.

Z jakimi rybami mogą być welonki:

  • danio (tu ostrożne, bo danio czasem lubi takie zabawy)
  • kardynałki chińskie
  • mieczyki
  • neonki
  • zbrojniki (glonojady)

 

Zbyt małe rybki za towarzyszy welonek mogą niestety stać się ich obiadem…

Złota rybka ceny

To, ile kosztuje rybka welonka w dużej mierze zależy od długości jej ogona. Im dłuższa płetwa ogonowa welonki, tym wyższa wartość hodowlana. Cena welonki jest bardzo zróżnicowana. Za jednego osobnika trzeba zapłacić od symbolicznej złotówki do nawet 100 zł. Najdroższe są dorosłe welonki, mające imponujące płetwy ogonowe.

Welonki - żywienie

Karmienie rybek akwariowych, jakimi są welonki, powinno odbywać się raz dziennie, najlepiej o tej samej porze rano lub po południu. Im rybka welon jest mniejsza, tym mniej pokarmu powinniśmy jej serwować. Welonka ryba jest wszystkożerna i można ją karmić owadami, stawonogami słodkowodnymi oraz suchym pokarmem dla ryb. Pokarm dla welonki może być żywy, mrożony lub suszony. Dla urozmaicenia diety welonki powinno podawać się także pokarm roślinny. Welonka lubi jeść, ale ilość pokarmu należy dozować z umiarem, gdyż może to skutkować zapaleniem pęcherza pławnego.

Welonki rozmnażanie

Rozmnażanie rybki welonki jest dość trudne, ale możliwe. Ustalenie płci welonki to pierwsze wyzwanie. Dymorfizm jest nieznaczny, samica rybki akwariowej welonki jest nieco większa i bardziej krągła od samca. Bardziej wyraźna wizualna różnica jest widoczna w okresie rozmnażania. Podczas tarła na skrzelach samca welonki pojawiają się białe plamki. Na jedną samicę welonki w akwarium powinny przypadać dwa samce i w takich proporcjach należy odseparować rybki. Tarło następuje po okresie ochłodzenia wody (15-18 st. C), którą trzeba potem podnieść, by zachęcić rybki do rozrodu. Welonka w ciąży składa jaja przy dnie w bliskiej okolicy roślin. Po złożeniu jaj dorosłe welonki trzeba przenieść do głównego zbiornika ze względu na ryzyko zjedzenia przez nie ikry, a po wylęgu także narybku. Ikra welonki jest drobna i kleista, a wylęg trwa około 3 dni. Młode welonki karmi się planktonem, larwami solowca oraz mikroorganizmami.

Welony hodowla

pixabay.com/images/id-11455/

Welony hodowla

Welonki nie są szczególnie wymagające i z opieką nad nimi poradzą sobie nawet początkujący hodowcy. Welon w akwarium potrzebuje przede wszystkim przestrzeni. Akwarium dla trzech welonów powinno mieć minimum 120 l, ale im większe, tym większy komfort ryb. Temperaturę wody należy utrzymywać w granicach 18-24 st. C. Welonki to rybki zimnowodne, ale nie powinny być trzymane w temperaturze poniżej 13 st. C. Wodę w akwarium należy wymieniać partiami, ¼ zbiornika co maksymalnie 14 dni, gdyż welonki mocno brudzą. Z tego też powodu koniecznością jest też zakup filtra z pompą, który dobrze napowietrzy wodę. Woda powinna mieć pH między 6 a 7 i zanim ją wymienisz musi odstać około doby. Zalecana twardość wody to woda miękka do średnio-twardej. Aby welonki w akwarium lepiej się prezentowały, warto zadbać o kontrastowe, ciemne podłoże i roślinność o silnych korzeniach i pędach (np. hydrophilia, anubias). Piasek zupełnie się nie sprawdza, gdyż ruchliwe welonki mącą nim wodę. Absolutnie nie wolno trzymać rybki w kulistym akwarium, które jest ciasne, doprowadzając do chorób i śmierci.

Choroby welonek

Do najczęstszych chorób, na jakie zapadają welony zalicza się ospę (ichtioftirioza) oraz zapalenie pęcherza pławnego. Chory welon na ospę „drapie” się o przedmioty znajdujące się w akwarium, pojawiają się białe plamki na skórze rybki, skrzela mogą stać się przekrwione, ciałko oblepione śluzem, a oczy welonki zaczynają mętnieć. Zapalenie pęcherza pławnego welonki jest z kolei wynikiem przekarmienia zwierzaka, którego objawem jest utrata równowagi w wodzie.

Ile żyją welonki?

Welonki to rybki długowieczne mogące żyć kilkanaście lat, ale najczęściej przez błędy hodowlane umierają przedwcześnie, mając zaledwie 3-4 lata. To ile żyje welonka w dużej mierze, zależy od warunków, jakie zapewnimy w akwarium tj.: prawidłowe pH wody, temperatura, higiena oraz urozmaiconego żywienia. Rybka welonka najbardziej okazała jest w wieku 3 lat.

 

Redakcja

Poznaj inne gatunki ryb

Summary
Welonki | karaś ozdobny | wszystko o ZŁOTEJ RYBCE | Zoonews.pl
Article Name
Welonki | karaś ozdobny | wszystko o ZŁOTEJ RYBCE | Zoonews.pl
Description
Welonki to najprawdziwsze złote rybki, które mogą spełnić nasze trzy życzenia. Dziecięca bajka może stać się rzeczywistością, gdy w akwarium zawitają rybki welonki.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1897

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x