Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Wąż mahoniowy – cena, hodowla, żywienie

Facebook
Twitter
Wąż mahoniowy – cena, hodowla, żywienie

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:African_House_Snake.JPG#/media/Plik:African_House_Snake.JPG

Wąż mahoniowy przez swój łagodny charakter i łatwość oswojenia jest polecany w hobbystycznej jak i profesjonalnej hodowli. Poznaj jego wymagania.

Spis treści - kliknij strzałkę

Waż mahoniowy – pochodzenie i usposobienie

Waż mahoniowy Lamprophis fuliginosus to gad występujący w całej Afryce. Bardzo często spotykany jest w pobliżu siedzib ludzkich z powodu łatwego dostępu do pożywienia. Najczęściej za teren bytowania wybiera tereny półpustynne stepy i sawanny oraz suche tereny leśne lasów zwrotnikowych. Mahoniowy wąż afrykański jest spokojny i niejadowity, nie jest zatem zagrożeniem dla człowieka. Mieszkańcy Afryki nie polują na niego, jest raczej pożądanym deratyzatorem.

Wąż mahoniowy – charakterystyka

Samica węża mahoniowego zazwyczaj jest większa i masywniejsza od samca i mierzy do 130 cm długości. Samiec osiąga długość do 90 cm. Ciało węża mahoniowego jest pokryte aksamitnymi łuskami, których liczba w rzędzie sięga 27-29 sztuk. Ciało jest owalne, szczupłe, lekko zwężające się ku końcówce ogona. Głowa podłużna, a na niej jasnozłote tęczówki oczu z pionowymi źrenicami. Spód ciała węża mahoniowego jest biały i nie ma na nim żadnych znaczeń.

Waż mahoniowym może różnić się odcieniem ubarwienia w zależności od suchości terenu, z którego pochodzi. Jaśniejsze osobniki wywodzą się zazwyczaj z bardzo suchych rejonów. Ubarwienie węża mahoniowego najczęściej ma różne odcienie brązu i oliwki, choć pojawiają się węże żółte, białe (albinosy), czerwone i pręgowane.

Wąż mahoniowy cena

Wąż mahoniowy kosztuje od 200 do 300 zł za jednego osobnika.

Wąż mahoniowy długość życia

Wąż mahoniowy w hodowli domowej żyje nawet 13-15 lat. Niestety samica węża mahoniowego wykorzystywana do intensywnej reprodukcji zazwyczaj żyje o połowę krócej. Samica nie powinna lęgnąć się kilka razy do roku.

Wąż mahoniowy hodowla

JonRichfield, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Wąż mahoniowy hodowla

W domu wąż mahoniowy potrzebuje terrarium wyściełanego piaskiem lub włókniną kokosową (można miksować je ze sobą także z torfem i ligniną). Wąż mahoniowy jest aktywny w różnych porach, najczęściej o zmierzchu i nocą. W terrarium węża afrykańskiego nie może zabraknąć światła, lecz nie powinno być ono zbyt mocne. Uzupełnieniem lokum węża są rośliny, tunelowe kawałki kory, rurki papierowe będące bezpieczną kryjówką. Dzięki temu opiekun może liczyć na aktywizację także w ciągu dnia. Minimalne wymiary terrarium dla tego węza to 60 cm x 60 cm x 40 cm.

Terrarium musi mieć dobrą wentylację, dlatego poleca się, aby jedna lub dwie ścianki były wykonane z siatki (metalowa lub plastikowa). Dla komfortu wylinki i rozrodu trzeba dbać o utrzymanie stałego poziomu wilgotności na poziomie 50-60%. W tym celu spryskuje się terrarium wodą. Pomocne w wylince są także korzenie i małe konary, o które wąż mahoniowy może się ocierać. Wśród wyposażenia terrarium dla węża mahoniowego nie może zabraknąć płytkiej miseczki na wodę do picia. Temperatura w ciągu dnia powinna oscylować między 24-28 st. C. W nocy wąż mahoniowy poradzi sobie w temperaturze spadającej do 18-20 st. C., ale musi mieć dostęp do wyspy ciepła, gdzie temperatura punktowo osiąga 30 st. C w cyklach 12-godzinnych.

Rozmnażanie węży mahoniowych

Jak rozmnażają się węże mahoniowe? Węże mahoniowe rozmnażają się płciowo, a zapłodnienie następuje wewnętrznie. Kopulacja węży poprzedzona jest wielogodzinnymi zalotami, w których samiec ociera się i pręży przed samicą z uniesioną głową. Splecione węże wyglądają jak zaplątane liny. Samica węża mahoniowego składa jaja, a po 2. do 3. miesiącach wykluwają się młode. W jednym miocie rodzi się maksymalnie 15 węży (standardem jest 7-8), które po wykluciu mierzą 20-25 cm. Pierwsza wylinka następuje w ciągu 2. tygodni od wyklucia się. Małe węże domowe po kwartale osiągają długość 30-40 cm. Młode węże mahoniowe mają kolor czerwono-brązowy z jasno-pomarańczową pręgą zaczynającą się od nozdrzy przez oczy i ciągną się wzdłuż całego ciała. Wraz z wiekiem ich barwa ciemnieje aż do czarnej. Brzuch węża mahoniowego jest wybarwiony na biało. Wąż mahoniowy jest gotowy do rozrodu w wieku 1,5 roku.

Wąż mahoniowy żywienie

Węże mahoniowe w środowisku naturalnym żywią się ptakami, pisklętami, jajami gadów i ptaków, małymi ssakami, żabami i jaszczurkami. Karmienie węży domowych nie powinno przysparzać problemów opiekunowi. Żywność można podawać żywą lub świeżo ubitą. Najczęściej w jadłospisie domowych węży mahoniowych są myszy, małe szczury, myszoskoczki i chomiki. Dzikich zwierząt i padliny nie poleca się dla węży mahoniowych, ze względu na ryzyko zakażenia drobnoustrojami lub trutką na gryzonie. Małe węże domowe karmimy mysimi noworodkami dwa razy w tygodniu.

 

Redakcja

Poznaj inne gatunki węży

Summary
Wąż mahoniowy – cena, hodowla, żywienie | Zoonews.pl
Article Name
Wąż mahoniowy – cena, hodowla, żywienie | Zoonews.pl
Description
Wąż mahoniowy przez swój łagodny charakter i łatwość oswojenia jest polecany w hobbystycznej jak i profesjonalnej hodowli. Poznaj jego wymagania.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x