Reklama
Reklama

Ślimak helenka | Anentome helena | wszystko o gatunku

Facebook
Twitter
Ślimak helenka | Anentome helena | wszystko o gatunku

RSX, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Ślimak helenka to mięsożerny ślimak słodkowodny, który może stanowić poważne zagrożenie dla rodzimych ślimaków. Niekiedy pełni rolę akwariowego terminatora.

Spis treści - kliknij strzałkę

Ślimak helena wygląd i pochodzenie

Ślimak helena (anentome helena, clea helena) to mały bezkręgowiec nazywany też ślimakiem zabójcą przez wzgląd na sposób odżywiania innymi ślimakami. Ślimak helena bywa też nazywany ślimakiem trzmielem z powodu charakterystycznego ubarwienie muszli.

Nie są to duże ślimaki, ślimak helena mierzy zaledwie 20-35 mm. Helena to ślimak słodkowodny z rodziny nasariidae, z której większość przedstawicieli zamieszkuje wody słone. Ślimaki helenki występują w całej południowo-wschodniej Azji (bardzo liczne w Malezji, Tajlandii i na Sumatrze).

Ślimak helenka ma muszlę w kształcie stożka z brązowo-żółtymi paskami, która zamyka się wieczkiem w razie niebezpieczeństwa. Istnieją też odmiany jednobarwne: beżowe, jasnożółte, czarne i brązowe. Ciało ślimaka jest spłaszczone, barwy szarej z ciemnymi plamkami. Noga wyposażona jest w rozkładane trąbki, służące do zapachowego lokalizowania ofiary i oddychania (większy syfon), a drugi jest aparatem gębowym. Na głowie umieszczone są czułki z oczami. Ślimaki wodne w Polsce pochodzą głównie z farm hodowlanych.

Rozmnażanie ślimaka helenka

Rozmnażanie ślimaków helenek odbywa się w parach, nie są one hermafrodytami. Wśród ślimaków helenek nie występuje dymorfizm płciowy, zatem samiec i samica wyglądają tak samo. Kopulacja ślimaków następuje po wielu godzinach łączenia się w pary. Taka para przez kilka dni porusza się zawsze razem, nawet podczas posiłków. Akt następuje w chwili sklejenia się dwóch osobników. Samica ślimaka helenki składa pojedyncze jaja, które przypominają bezbarwne kwadratowe kapsułki z żółtym środkiem o wymiarach 1,0 x 1,5 mm. Jaja są przytwierdzane na liściach lub na elementach wyposażenia akwarium. Z każdego zapłodnionego jaja wykluwa się wciągu 3-5 tygodni jeden ślimak, który porzuca pustą już osłonkę jaja. Małe ślimaczki w akwarium po wylęgu zagrzebują się w piasku, aby w ciągu kilku miesięcy wykształcić stożkową skorupkę i nabrać barw dorosłego osobnika. Temperatura wody sprzyjająca rozmnażaniu ślimaka Helenki to minimum 25 st. C. Przy optymalnych warunkach jedna para ślimaków może wydać na świat w ciągu roku 300 młodych.

Ślimak helenka warunki hodowli

Hodowla ślimaków wodnych wymaga odpowiednich warunków w akwarium. Ślimak helenka potrzebuje ciepłej wody o temperaturze między 25 a 30 st. C. Woda w zbiorniku powinna być średnio twarda, nie może zabraknąć w nim kryjówek (np. plastikowych rur PCV) i dna wyłożonego piaskiem. Jeśli planujesz rozmnażanie ślimaka, to niezbędne są także rośliny, na których zgromadzone zostaną jaja i które zapewnią zacienienie. Ślimak helena nie ma problemów z zaklimatyzowaniem się w nowym loku, nie dewastuje otoczenia i nie przeszkadzają mu zmiany aranżacyjne w akwarium. Ślimak helena jest ruchliwy i dość szybko się porusza, aktywny głównie wieczorami i nocą. Aby akwarium dla ślimaków helena było optymalne, dobrze, by na jednego osobnika przypadało 10l wody. Akwarium nie wymaga okrywy, gdyż helena nie wychodzi poza zbiornik.

Ślimak helenka cena

Ślimak helena nie jest drogi, za jednego ślimaka trzeba zapłacić między 3 a 5 zł.

Ile żyją ślimaki helenki

Ślimak helena w odpowiednich warunkach dożyje nawet do 5. lat.

Czym się żywią ślimaki helenki

Ślimak helenka to ślimak drapieżny, mięsożerny, polujący za pomocą trucizny paraliżującej. Ślimaki akwariowe helenka jedzą głównie inne ślimaki (ślimaki świderki, zatoczki i rozdętki). Ślimaki Helenki przez sposób odżywiania doceniane są przez akwarystów zmagających się z plagą ślimaków w akwarium. Pokarm ślimaków zachęca zwierzę do wygrzebywania się z piasku, w którym zazwyczaj spędzają większość czasu. Ślimak helena z chęcią urządza zasadzki grupowe na większe osobniki niż on sam, np. ampularie. Gatunek ten w akwarium domowym może być karmiony pokarmem świeżym lub mrożonym. Mogą to być: solowiec, ochotka, krewetki, jaja ślimaków, kryl czy tabletki dla ryb zawierające białko zwierzęce. W przypadku braku pożywienia nie pokusi się o kanibalizm na własnym gatunku, lecz skonsumuje padlinę lub zacznie polować na ryby. Ślimak helena nie pogardzi też sparzonym groszkiem.

Ślimak helena z jakimi rybami

Ślimak helena może żyć z rybami, które ich nie zjedzą. Ryby powinny być też na tyle duże, by ślimak na nie polował. Ślimak helenka preferuje towarzystwo ryb spokojnych, przy zbyt aktywnych nie będzie chciał się rozmnażać. Czy ślimak helenka zjada ryby? Zdarzają się takie sytuacje, ale należą one do rzadkości. Może mieć to miejsce w przypadku niedostatku pożywienia lub gdy mięczak konsumuje padlinę. Ryby zjadające ślimaki to:

Ciekawostki o ślimakach

  • Dlaczego ślimak chowa się do muszli? Ślimak helenka chowa się do muszli w chwili zagrożenia lub gdy udaje się na spoczynek. Ślimak zamyka dostęp do wnętrza stożka wieczkiem zwanym epifragmą.
  • Jak chodzi ślimak? Ślimak helena ma jedną nogę, która wydziela śluz, ułatwiający przesuwanie się po podłożu.
  • Jak rodzą się ślimaki? Ślimak helenka rodzi się z jaj, ze wstępnie ukształtowaną muszlą, która w ciągu kilku miesięcy rozwija się i utwardza.
  • Ślimak helenka jest niebezpieczny dla rodzimych ślimaków słodkowodnych, zawleczony poza ojczyznę może zdominować i zdziesiątkować całą zastaną populację.

 

Redakcja

Poznaj inne gatunki ryb

Summary
Ślimak helenka | Anentome helena | wszystko o gatunku | Zoonews.pl
Article Name
Ślimak helenka | Anentome helena | wszystko o gatunku | Zoonews.pl
Description
Ślimak helenka to mięsożerny ślimak słodkowodny, który może stanowić poważne zagrożenie dla rodzimych ślimaków. Niekiedy pełni rolę akwariowego terminatora.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1289

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x