Reklama
Reklama

Rozwielitki – dafnia – hodowla, popularne gatunki

Facebook
Twitter
Rozwielitki – dafnia

Paul Hebert, CC BY 2.5 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.5>, via Wikimedia Commons

Rozwielitki to skorupiaki, które stanowią doskonałe uzupełnienie diety ryb akwariowych. Z tego względu warto pomyśleć o własnej hodowli dafni.

Spis treści - kliknij strzałkę

Rozwielitki – systematyka

Rozwielitki, Daphnia sp., to stawonogi z rzędu wioślarek, które rozmnażają się głównie poprzez dzieworództwo, sporadycznie z udziałem samców. Dafnie są wyposażone w 5 par odnóży tułowia, które jest zlane z odwłokiem.

Rozwielitki

Plant cell vector created by brgfx – www.freepik.com

Rozwielitka – tryb życia

Rozwielitki to część planktonu, bytują w słodkich zbiornikach wodnych, gdzie przebywają w otwartej toni, przyczepiają się do roślin bądź opadają na dno. Bywa również, że dafnia występuje na wilgotny mchu, ale ma to miejsce przede wszystkim w obszarach tropikalnych.

Rozwielitki – popularne gatunki

Rozwielitki liczą około 60 gatunków, występujących w słodkich wodach całego świata. W Polsce opisano 9 gatunków, z których dwa są szczególnie użyteczne w hodowlach akwarystycznych.

Dafnia pulex

Rozwielitki – dafnia

Rozwielitka pchłowata, czyli Daphnia pulex, to gatunek wioślarki z rodzaju Daphnia. Ten gatunek dafni ma owalny lub kulisty kształt. Skorupka dafni jest prześwitująca, a jej barwa może być żółtawa, brązowawa bądź zielonkawa.

Dafnia męska mierzy zwykle 1-1,8 mm, z kolei samica dafni jest wyraźnie większa i mierzy od 1,1 do 3,5 mm. Dafnie poruszają się w wodzie za pomocą czułków drugiej pary, z kolei odnóża tułowiowe służą rozwielitce pchłowatej do chwytania pokarmu i kierowania go do otworu gębowego.

Dafnia magna

Dafnia magna

Dieter Ebert, Basel, Switzerland – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47132022

Rozwielitka wielka, czyli Daphnia magna, to gatunek wioślarki z rodzaju Daphnia. Jak sama nazwa wskazuje ten gatunek dafni charakteryzuje się dużymi rozmiarami. Samice fani mierzą od 2 do 6 mm, z kolei samce są mniejsze, ale mimo to mają pokaźne rozmiary 2-3,5 mm.

Skorupka dafni wielkiej nie prześwituje zbyt mocno, a jej ubarwienie to szarożółte bądź szaroczerwone kolory.

Ten gatunek dafni jest również łatwiejszy w hodowli od opisanej wyżej dafni pchłowatej.

Dafnia - rozmnażanie

Rozwielitki rozmnażają się przede wszystkim poprzez partenogenezę – dzieworództwo. Dafnie składają jaja od wiosny do jesieni w liczbie od 2 do 20. Z jaj w ciągu 24 godzin wylęgają się młode osobniki, które dojrzewają płciowo w ciągu kilku dni. Wzrostowi dafni towarzyszy linienie.

Wraz z pogarszającymi się warunkami w środowisku dafnie rozmnażają się dwupłciowo, a samice składają wtedy jaja o grubszej otoczce, które składane są na dnie zbiornika, z których na wiosnę wylegają się kolejne rozwielitki.

Ile żyją rozwielitki

Rozwielitki żyją zwykle około miesiąca, chociaż zdarzają się dafnie, które dożywają nawet do 3. miesięcy.

Rozwielitki – żywienie

Rozwielitki żywią się drożdżami, bakteriami oraz algami, pobierany wprost z wody. Co ciekawe kolor rozwielitki zależy od przyjmowanego pokarmu, np. dafnia, która żywi się głównie algami będzie miała kolor zielono-żółty. Różowe osobniki, to efekt spożywania głównie bakterii.

Rozwielitka hodowla

Do hodowli rozwielitek potrzebne będą:

  • Akwarium o pojemności 5-30 litrów – w zależności od gatunku i planowanej wielkości hodowli
  • Grzałka
  • Termometr
  • Napowietrzacz

 

Zbiornik należy wypełnić na wysokość 2/3 wodą z dojrzałego akwarium. W przypadku czystej wody należy poczekać przynajmniej 24 godziny przed wpuszczeniem rozwielitek, jednak lepiej to zrobić po zakwitnięciu wody.

Na dno zbiornika warto dodać muł organiczny pozyskany z innego akwarium, co w połączeniu z mocnym światłem roślinnym i dodaniem do wody bakterii nitryfikacyjnych i glonów doprowadzi do zakwitnięcia wody.

Temperatura grzałki powinna być ustawiona na 28 st. C., co będzie wspomagało namnażanie się samic. W niższych temperaturach będą rodzić się samce, co spowolni rozrost hodowli.

Po zaniknięciu zakwitu wody, na skutek pobierania pokarmu przez rozwielitki, należy zacząć dokarmiać hodowle za pomocą miksu sproszkowanej spiruliny, fitoplanktonu dla koralowców oraz drożdży.

Do wody można oczywiście systematycznie dodawać glony, najlepiej z własnej hodowli, prowadzonej równolegle do hodowli rozwielitek.

Dafnie można wyławiać z hodowli co ok. 5 dni, pozostawiając kilkanaście osobników do dalszego rozwoju hodowli.

Żywe rozwielitki jako pokarm

Hodowla rozwielitek służy przede wszystkim jako element łańcucha pokarmowego dla zbiornika z rybami – jest to pokarm dla rybek. Należy jednak pamiętać, że rozwielitki podawane jako odłowiony pokarm powinny być żywe. Martwych dafni nie podajemy do akwarium z rybami.

Dafnia – pokarm dla ryb

Rozwielitki stanowią ważną część łańcucha pokarmowego ryb, dlatego mają zastosowanie również w hodowlach akwarystycznych.

Dafnia jako pokarm dla ryb występuje w postaci mrożonej, suszonej oraz żywej. W specjalistycznych sklepach zoologicznych kupić można np. witaminizowaną dafnię pulex.

Ze względu na lekkostrawność i wysoki poziom białka (nawet 70%), pokarm dla ryb dafnia jest bardzo popularnym sposobem żywienia, który nie spowoduje nadmiernego przyrostu tkanki tłuszczowej o rybek.

Dafnia pokarm – cena

  • Dafnia suszona kosztuje ok. 7 zł za 100 ml opakowanie.
  • Dafnia mrożona kosztuje ok. 5-6 zł za 100 g tabliczkę.
  • Dafnia żywa kosztuje ok. 2 zł za torebkę 20 gramów.

 

Redakcja

Przeczytaj więcej

Summary
Rozwielitki – dafnia – hodowla, popularne gatunki | Zoonews.pl
Article Name
Rozwielitki – dafnia – hodowla, popularne gatunki | Zoonews.pl
Description
Rozwielitki to skorupiaki, które stanowią doskonałe uzupełnienie diety ryb akwariowych. Z tego względu warto pomyśleć o własnej hodowli dafni.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1515

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x