Reklama
Reklama

Rekin młot – głowomot pospolity – opis gatunku, ciekawostki

Facebook
Twitter
Rekin młot – głowomot pospolity – opis gatunku, ciekawostki

Photo by David Clode on Unsplash

Ryba młot to niezwykle ciekawy gatunek, który z uwagi na spłaszczony pysk posiada zdolność do stereoskopowego widzenia w 360 stopniach.

Spis treści - kliknij strzałkę

Rekin młot – systematyka gatunku

Rekin młot, czyli głowomot pospolity Sphyrna zygaena to gatunek ryby z rodziny młotowatych z nadrzędu żarłaczokształtnych. Cechą charakterystyczną tej ryby jest spłaszczony i rozciągnięty pysk, przypominający kształtem młot.

Rekin młot został opisany po raz pierwszy przez Karola Linneusza w 1758 roku w Systema Naturea.

Ryba młot – występowanie

Sphyrna zygaena zamieszkuje przybrzeżne strefy Oceanu Spokojnego, Atlantyckiego oraz Indyjskiego. Gatunek ten chętniej przebywa przy powierzchni wody, sporadycznie schodząc na głębokość poniżej 20 metrów.

Ryba młot preferuje przybrzeżne strefy u ujść rzek, zatok oraz w pobliżu wysp i atoli. Rekin młot preferuje wody umiarkowane oraz tropikalne.

Można go spotkać u wybrzeży południowych USA, Meksyku, Kostaryki, Panamy, Ekwadoru, Peru, Chile, w strefie Hawajów, Wysp Galapagos czy Guadalupe. Ryby młoty spotykane są również w Morzu Południowochińskim, Wschodniochińskim, Żółtym, Japońskim, Tasmana oraz w Morzu Fidżi. Wybrzeża Australii, Nowej Zelandii, Samoa, Wietnamu, Chin, Japonii oraz obu Korei są również miejscem żerowania ryby młota. W Oceanie Indyjskim występuje m.in. w Morzu Arabskim, Zatoce Bengalskiej, u wybrzeży Indii, a także w Południowo-wschodniej Afryce. Na wschodnim Atlantyku występuje od południowej Irlandii po RPA. Zachodni Atlantyk ryba młot penetruje od południowych wybrzeży Kanady po Argentynę.

Jak wygląda rekin młot?

Rekin młot osiąga długość ciała między 2,5 a 3,5 metra. Największe ryby młoty ważyły prawie 400 kg i mierzyły do 5 metrów długości.

Najlepiej rozpoznawany jest za sprawą charakterystycznego pyska. Ryba młot ma szeroki, spłaszczony i rozciągnięty poprzecznie pysk bez wcięcia w środku przedniej krawędzi. Szerokość pyska może wynosić do 29% długości ciała. Na zewnętrznych krawędziach cefalofola znajdują się duże oczy oraz wąskie nozdrza.

Pole widzenia rekina młota to dokładnie 360 stopni. Ryba ta widzi stereoskopowo, potrafi zatem oceniać głębię i odległość od celu.

Na spodzie pyska znajduje się otwór gębowy, który wypełniają trójkątne zęby, dostosowane do rozszarpywania mięsa.

Ciało ryby młota ma wrzecionowaty kształt, brak wyraźnego łuku międzygrzbietowego pomiędzy płetwami grzbietowymi. Płetwy piersiowe są dosyć małe i umieszczone na wysokości przedostatniej szczeliny skrzelowej. Płetwy brzuszne mają kształt romboidalny. Dodatkowo u samców z części płetw brzusznych ukształtował się narząd kopulacyjny – pterygopodium. Na końcu ogona znajduje się asymetryczna płetwa ogonowa.

Skóra rekina młota pokryta jest romboidalnymi łuskami w kształcie litery W. Grzbiet ryby młota ma barwę ciemnobrązową lub szaro-brązową. Boki są jaśniejsze od grzbietu, a spód ciała jest biały.

Jak wygląda rekin młot?

Photo by Jéan Béller on Unsplash

Rekin młot – tryb życia

Ryba młot żeruje zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Rekiny młoty prowadzą samotniczy tryb życia, ewentualnie żyją w niewielkich gromadach. Duże skupiska tworzą podczas migracji do chłodniejszych wód. W przeciwieństwem do dorosłych osobników młode rekiny młoty żyją w licznych grupach, co daje im ochronę przed innymi drapieżnikami.

Co je rekin młot?

Już młode głowomłoty pospolite polują na inne rekiny – nawet na żarłacze ciemnoskóre.

Ryby młoty żywią się przede wszystkim płaszczkami, innymi rekinami, głowonogami oraz rybami kostnoszkieletowymi.

Rekin młot zjada np. śledzie, makrele, kalmary, sardynki, mątwy i kałamarnice. Rzadziej ryby młoty zjadają skorupiaki – krewetki, kraby, wąsonogi.

Ile żyje rekin młot?

Rekin młot może dożyć nawet 20 lat.

Rekin młot – rozmnażanie

Samice ryby młota osiągają dojrzałość płciową przy długości ciała 2,7 m, z kolei samce już przy długości 2,1-2,5 m. Ryby te kopulują między styczniem a marcem. Ryby młoty są żyworodne, a embriony w ciele matki żywią się żółtkiem z pęcherzyka żółtkowego. Ciąża trwa ok. 10-11 miesięcy, a rodzi się od 20 do 50 młodych rekinów. Młode rekiny mierzą 50-60 cm i są samodzielne. Przed osiągnięciem dojrzałości młode rekiny przebywają w płytkich wodach, żyjąc w liczniejszych skupiskach.

Rekin młot – ciekawostki

  • Samice rekina młota mogą rozmnażać się poprzez partenogenezę.
  • Rekin młot to gatunek amfidromiczny – żyje zarówno w wodach słodkich, jak i słonych.
  • Latem rekiny młoty migrują w kierunku bieguna północnego i południowego w poszukiwaniu chłodniejszych wód.
  • Ryba młot ma 26-32 zęby w szczęce górnej i 25-30 w szczęce dolnej.
  • Ryby te osiągają dojrzałość płciową w wieku ok. 8 lat.
  • W krajach azjatyckich płetwy rekina młota uznawane są za przysmak.
  • Olej z wątroby rekina młota wykorzystuje się do produkcji leków.

Ryba młot – ochrona gatunkowa

Od 2013 roku rekin młot znajduje się w Załączniku II CITES. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody nadała rekinom młotom status gatunku narażonego na wyginięcie.

Czy rekin młot jest niebezpieczny dla ludzi?

Summary
Rekin młot – głowomot pospolity – opis gatunku, ciekawostki | Zoonews.pl
Article Name
Rekin młot – głowomot pospolity – opis gatunku, ciekawostki | Zoonews.pl
Description
Ryba młot to niezwykle ciekawy gatunek, który z uwagi na spłaszczony pysk posiada zdolność do stereoskopowego widzenia w 360 stopniach.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 474

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x