Reklama
Reklama

Piskorek ryba – cena, hodowla, opis gatunku

Facebook
Twitter
Piskorek ryba – cena, hodowla, opis gatunku

By Rmollik, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7009815

Piskorek przypomina węża, jednak jest to ryba. W naturalnych zbiornikach dorasta do 12 cm. Nie jest polecana dla początkujących pasjonatów akwarystyki.

Spis treści - kliknij strzałkę

Ryba Piskorek - pochodzenie i systematyka

Piskorek to nietypowo wyglądająca ryba stadna, pochodząca z południowo-wschodniej Azji. W naturze można ją spotkać w słodkowodnych zbiornikach, występujących na wyspach Borneo i Sumatrze oraz półwyspie Malajskim. Piskorek jest rybą karpiokształtną z rodziny piskorzowatych, zasiedlającą muliste, bagniste i torfowe zbiorniki i rozlewiska. Piskorek ryba w literaturze fachowej występuje pod nazwą piskorek Kuhla (pangio kuhlii) lub cierniooczek Kuhla.

Piskorek podgatunki

Piskorek Kuhla występował w dwóch podgatunkach:

  • cierniooczek sumatrzański
  • cierniooczek Myersa (pangio myersi)

 

Cierniooczek sumatrzański dziś jest traktowany jako synonimiczne określenie piskorka Kuhla. Piskorz akwariowy może występować w odmianie albinotycznej tj. delikatnym różowo lub żółto-mlecznym zabarwieniu. Piskorek srebrny (pangio alguillaris), piskorek jawajski (pangio oblonga) i piskorek czarny to odmiany piskorków Kuhla.

Jak wygląda ryba piskorek

Piskorek ryba w hodowli akwariowej osiąga długość między 8 a 10 cm. W naturalnych zbiornikach dorasta do 12 cm. Piskorek ma wydłużone ciało, przez co bardziej przypomina węża niż rybę. Cierniooczek ma ciało bocznie spłaszczone. Ubarwienie piskorka utrzymuje się w odcieniach pomarańczowego i żółtego, przez które biegną szerokie pasy w kolorze ciemnej czekolady. Piskorek posiada wszystkie płetwy, tak jak klasyczna ryba akwariowa. Oczy piskorka chronione są bezbarwną skórą, spod której wyrasta drobny kolec. Pyszczek okalają trzy pary wąsów. Dymorfizm płciowy piskorka Kuhla  jest słabo zaznaczony, przez co trudno odróżnić samca od samicy.

Jak wygląda ryba piskorek

By Iidkk – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=72793044

Piskorki - z jakimi rybami w akwarium

Piskorek ma bardzo spokojne usposobienie, nie jest terytorialny ani agresywny. W naturalnym środowisku żyje stadnie, choć nie jest to ryba ławicowa. Piskorek jest towarzyski, choć dość płochliwy i porusza się niczym wąż akwariowy, ruchem wijąco-pełzającym. Piskorek z powodzeniem może zamieszkiwać akwaria wielogatunkowe. Cieszy go towarzystwo własnego gatunku, dlatego powinno się kupić przynajmniej 5 sztuk do jednego akwarium. Cierniooczek swoją obecnością nie zakłóca dziennego życia w akwarium, gdyż jego aktywność przypada na późny wieczór i noc, choć zachęcony jedzeniem żeruje także w ciągu dnia. Zazwyczaj jednak w dzień piskorek Kuhla zagrzebuje się w piaszczystym dnie lub wybiera ustronne kryjówki dla ryb. Piskorek w akwarium może żyć m.in. z krewetkami, neonkami czy kiryskami.

Piskorek ryba wymagania

Piskorek w akwarium potrzebuje przede wszystkim miejsca do pływania. Minimalna długość akwarium to 60 cm o pojemności 60 l, ale im dłuższe i większe, tym lepiej. Wężowata ryba w chwili wzrostu ciśnienia potrafi bardzo szybko przemierzać zbiornik, dlatego jego długość ma tu ogromne znaczenie. Lokum dla piskorka bezwzględnie musi być kryte, gdyż w akwarium potrafi popisywać się skokami ponad taflę wody. Harce ryby akwariowej mogą przypaść na porę nocną i opiekun nie będzie w stanie zareagować, stąd też zaleca się zachowanie środków ostrożności. Piskorz w akwarium potrzebuje dobrze natlenionej wody z silnym nurtem, utrzymania temperatury między 23 a 27 st. C, miękkiej wody (5 – 10 st. n) oraz pH  utrzymanym na poziomie neutralnym (5,5 – 6,5). Poza tym, aby piskorz w akwarium czuł się dobrze, potrzebuje licznych kryjówek (groty, korzenie, jaskinie) i piaszczystego zmieszanego z torfem podłoża lub drobnego żwiru na jego dnie.

Co hodować w akwarium piskorka? Warto dla cierniooczków wybrać gęstą roślinność przy dnie oraz okazy pływające, które zacienią górne partie zbiornika. Dzięki takiej aranżacji piskorki w akwarium będą miały zapewnione warunki zbliżone do naturalnego biotopu. Wodę w akwarium podmieniaj partiami, wystarczy raz w tygodniu podmiana około 1/3 pojemności.

Piskorek - rozmnażanie

Rozmnażanie piskorków w warunkach domowych jest bardzo trudne. Ikra piskorka Kuhla ma barwę jasno-zieloną i składana jest pod szerokimi liśćmi roślin pływających. Zapłodnione jaja opadają na dno, by zakotwiczyć się tam na korzeniach. Samice piskorków składają około setki jaj. Wyklucie się narybka następuje po około 24 godzinach. Rozmnażanie cierniooczków najczęściej odbywa się na farmach hodowlanych.

Piskorek żywienie

Ryba piskorek jest gatunkiem wszystkożernym i może być żywiona pokarmem żywym, mrożonym lub suszonym (podłużne larwy np. ochotka, nicienie czy rozwielitki). Pokarm dla piskorka Kuhla powinien opadać na dno, aby opiekun był pewny, że dotrze on do ryby. Najlepiej karmić piskorka wieczorem. Zdarza się, że cierniooczek zjada padlinę.

Ile żyje piskorek

Ryba z wąsami żyje dość długo, jeśli jej lokum i towarzystwo są właściwie dobrane. Piskorek jako ryba akwariowa może dożyć nawet 10 lat.

Piskorek cena

Summary
Piskorek ryba – cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Article Name
Piskorek ryba – cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Description
Piskorek przypomina węża, jednak jest to ryba. W naturalnych zbiornikach dorasta do 12 cm. Nie jest polecana dla początkujących pasjonatów akwarystyki.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 2078

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x