Reklama
Reklama

Pielęgniczka Ramireza – cena, hodowla, opis gatunku

Facebook
Twitter
Pielęgniczka Ramireza

Sven Kullander, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Pielęgniczka Ramireza to jedna z najpiękniej ubarwionych rybek akwariowych, której niezwykle płynny sposób poruszania powoduje zdumienie w oczach obserwatorów.

Spis treści - kliknij strzałkę

Pielęgniczka ramireza pochodzenie

Pielęgniczka Ramireza, Microgeophagus ramirezi, pochodzi z Ameryki Południowej (Wenezuela i Kolumbia). Ramirezy na miejsce bytowania wybierają małe strumienie i dorzecza słodkowodnych rzek o spokojnym nurcie i bujnej roślinności. Pielęgnica Ramireza jest rybką okoniokształtną z rodziny pielęgnicowatych. Nazwa pielęgniczka Ramireza jest używana w literaturze fachowej wymiennie z nawą pielęgnica motylowa.

Pielęgnica Ramireza odmiany

Pielęgnice ramireza występują w kilku odmianach barwnych, wśród nich należy wymienić:

 • pielęgniczka ramireza electric blue
 • pielęgniczka ramireza weloniasta
 • pięlęgniczka ramireza gold
 • ramireza weloniasta
 • pielęgnica akara electic blue
 • pielegniczka ramireza blue
 • pielęgniczki boliwijskie
 • pielęgnice czerwone
 • pielęgnica albinos
 • pielęgnica biała

Jak wygląda ryba pielęgniczka ramireza

Dziki gatunek pielęgnicy Ramireza osiąga wielkość do 7 cm. Kolor rybki jest zmienny, a wszystko zależy od warunków środowiskowych, światła i nastroju ramireza. Z ubarwienia wyjściowego pielęgniczka Ramireza może zmienić się na odcienie różu, złota, czerwieni i purpury z niebieskim blaskiem, pojawiającym się punktowo.

Pielęgnica Ramireza ma ciało spłaszczone, lekko okrągłe o kolorze zielonkawobrązowym z łuską mieniącą się w kolorze fioletu i błękitu. Pielęgniczka Ramireza ma czerwone oczy, a przez nie i głowę przebiega czarna pręga. Skrzela ryby są turkusowe. Głowa złota przechodząca w niebieski. Ramirezy rybki mają płetwy ubarwione na czerwono (poza piersiowymi, one są bezbarwne) z wyraźnymi niebieskimi plamkami, obwódka płetw jest ciemna. Pielęgnice Ramireza mają zęby usytuowane od szczęk po gardło, zęby gardłowe rozdrabiają pokarm, a zęby w pysku ułatwiają jego chwytanie.

Pielęgnica Ramireza dymorfizm płciowy

Pielęgnica Ramireza samica jest mniejsza i ma wyraźnie krąglejszy brzuch w odróżnieniu od samca. Ubarwienie samicy jest mniej intensywne, a na brzuchu są widoczne czerwone plamy. Jej płetwa grzbietowa i odbytowa są obło zakończone. Samiec pielęgniczki Ramireza ma żywsze barwy, a jego płetwy są ostrzej wykończone. Na płetwie grzbietowej samca ramireza widoczna jest największa różnica: pierwsze promienie płetwy są czarne, a kolejne dwa są wyraźnie wydłużone.

Pielegniczka ramireza wymagania

Pielęgnica w akwarium wymaga przede wszystkim stabilnych, spokojnych i higienicznych warunków imitujących środowisko naturalne strumieni rzecznych. Akwarium z pielęgnicami musi być wyposażone w wydajny filtr, ale o niewielkim wzburzaniu wody, gęstą roślinność i liczne kryjówki (korzenie, płaskie kamienie, gałązki). Wodę należy wymieniać regularnie, podmiana o 10-20%. Dno akwarium powinno być wyłożone miękkim piaskiem. Pielęgnice w akwarium najczęściej poruszają się przy dnie, wśród roślinności lub w jego środkowej części, dlatego zaleca się ruch wody w tej okolicy. Pielęgniczka Ramireza jest rybką spokojną i może mieszkać w akwarium wielogatunkowym z lokatorami o podobnym usposobieniu (np. kąsaczkowate ryby wybierające górne partie zbiornika).

Zalecane warunki w akwarium:

 • pH wody 6,5 – 7
 • temperatura 25-27 st. C
 • twardość wody, miękka 8-10 st. n
 • minimalna długość zbiornika dla pary to 60cm, 54 l
 • oświetlenie niezbyt intensywne
 • rośliny: anubias, lotos tygrysi, mikrozjum, mech, zwartka, żabienica
Pielęgnica Ramireza długość życia

Kennyannydenny, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Pięlegniczka Ramireza rozmnażanie

Rozmnażanie pielęgniczki Ramireza nie jest trudne, ale wymaga bardzo czystego i stabilnego biologicznie akwarium. Dojrzałość płciową pielęgnica Ramireza osiąga w wieku 6 miesięcy. Ramirezy dobierają się w pary samodzielnie, na okres tarła warto zapewnić parom osobne akwaria tarliskowe. Woda w akwarium z pielęgnicami powinna być miękka, o pH poniżej 7 i nieco podwyższoną temperaturą 28-29 st. C.

Samiec ramireza jest inicjatorem zalotów, eksponuje płetwy i skrzela, przebywa blisko samicy i wybiera miejsce tarła (dołek w piasku, w którym larwy będą przebywać po wylęgu). Samica składa jaja na szerszych liściach bądź kamieniach. Pielęgnica Ramireza samica składa partiami do 300 jaj, które zapładnia samiec. Ikra jest kleista, drobna, o bursztynowym kolorze, mierzy 1-1,5 mm. Opiekę nad potomstwem sprawują oboje rodzice przez okres 14-21. dni, zaciekle broniąc gniazda. Młode rybki pielęgnice nabierają barw, mając 5-6 tygodni. Zbyt młodzi rodzice mogą zjadać ikrę i narybek, nie natleniają jej ogonami, co powoduje śmierć lub pleśnienie ikry.

Pielegniczka Ramireza żywienie

Pielęgniczka Ramireza najchętniej zjada pokarm żywy, ale bez większego problemu przyjmie też pokarm suszony (jedynie jako dodatek) lub mrożony. W diecie ramireza powinny pojawić się larwy komarów, rurecznika, artemie, dafnie, grindale, szklarki, widłonogi czy doniczkowce. Pokarm powinien powoli opadać na dno. Młody narybek karmiony jest przez rodziców, ale trzeba go dokarmiać planktonem, mikro nicieniami i larwami solowca.

Pielęgnica Ramireza długość życia

Pielegniczka Ramireza w akwarium wielogatunkowym żyje około 3 lat.

Pielęgniczka Ramireza cena

Pielęgniczka Ramireza kosztuje od 15 do 20 zł za jednego osobnika.

Pielegniczka Ramireza choroby

Pielęgnica Ramireza najczęściej choruje na infekcje spowodowane niewłaściwym odkażeniem pokarmu lub nagłą zmianą warunków w akwarium. Ramirezy rybki podatne są także na erozje skóry głowy i linii bocznej tzw. choroba „dziury w głowie”. Monotonne żywienie pielęgniczki Ramireza skutkuje spadkiem odporności i w konsekwencji podatnością na choroby. Wśród chorób ramireza znajduje się także rybia ospa.

Redakcja

Poznaj inne gatunki ryb akwariowych

Summary
Pielęgniczka Ramireza – cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Article Name
Pielęgniczka Ramireza – cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Description
Pielęgniczka Ramireza to jedna z najpiękniej ubarwionych rybek akwariowych, której niezwykle płynny sposób poruszania powoduje zdumienie w oczach obserwatorów.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1710

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x