Reklama
Reklama

Mieczyki rybki – odmiany, hodowla, cena

Facebook
Twitter
Mieczyki rybki – odmiany, hodowla, cena

Wojciech J. Płuciennik, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Rybki mieczyki to potoczna nazwa kilkunastu odmian mieczyków, które są słodkowodnymi rybkami pochodzącymi z rzek Meksyku, Gwatemali i Hondurasu.

Spis treści - kliknij strzałkę

Mieczyk ryba pochodzenie

Mieczyk to potoczna nazwa kilku odmian słodkowodnych, stadnych rybek akwariowych z rodziny piękniczkowatych z charakterystycznym wyrostkiem na płetwie ogonowej u samca. Rybki mieczyki pochodzą z rzek południowego Meksyku, Gwatemali i Hondurasu.

Jak wygląda ryba mieczyk

Rybka mieczyk w środowisku naturalnym mierzy od 3 do 16 cm. Najczęściej jednak długość ciała nie przekracza dolnej granicy. Odmiana naturalna mieczyka ma barwę szarozieloną. Po obu stronach ciała mieczyków biegnie pręga o kolorze karminu (mieszanka brązu z czerwonym wpadającym w róż). Linia boczna u mieczyków jest narządem czuciowym, które umożliwia określenie wielkości obiektów w wodzie, ich miejsca, prędkości oraz kierunek przemieszczania. Mieczyk hellera jest zdolny do zmiany płci. Zjawisko to dotyczy zarówno samic, jak i samców.

Mieczyki odmiany

Poszczególne gatunki mieczyków powstały w wyniku selekcji i krzyżówek z inną rybą słodkowodną z rodziny piękniczkowatych – zmienniak plamisty.

Mieczyki odmiany ryb

 • mieczyk hallera (xiphophorus helleri) mieczyk zielony, od którego pochodzi większość odmian
 • mieczyk koi
 • mieczyk berliński
 • mieczyki czarne
 • mieczyk czerwony
 • mieczyki wagtail
 • mieczyk montezumy
 • mieczyk papuzi
 • mieczyk pomarańczowy
 • mieczyk żółty ryba
 • mieczyk niebieski (mieczyk alvareza)
 • mieczyk biały (ryba albinos)
 • mieczyk neonowy
 • mieczyk kohaku
 • mieczyk simpson
 • mieczyk dwukropek
 • mieczyk pigmejowaty
 • mieczyk ananas

 

Mieczyki weloniaste m.in. mieczyk wagtail i widlak są najbardziej pożądanymi odmianami ze względu na większe płetwy oraz podwójne miecze na ogonie.

Hodowla mieczyków

Hodowlę mieczyków należy rozpocząć od przygotowania krytego akwarium. Rybki mieczyki wymagają minimalnego zbiornika 100 litrowego dla 8. osobników. Optymalna temperatura wody dla mieczyków mieści się w granicach 24-28 st. C. Woda o obojętnym pH, między 7 a 7,5 i twardości między 10 a 20 st. N. (średnio twarda). Wodę w akwarium dla mieczyków należy silnie filtrować i wymieniać 1/5 zbiornika raz w tygodniu. Gęsta roślinność w akwarium mieczyków powinna być usytuowana na tylnej i bocznych ścianach akwarium, gdyż mieczyki lubią mieć zapewnioną przestrzeń do swobodnego pływania w środkowej części akwarium. Przewaga roślinności w akwarium mieczyka temu nie sprzyja i ogranicza dopływ światła. Dodatkowo akwarium mieczyka trzeba wyposażyć w kryjówki, które przydadzą się młodszym osobnikom. Dno akwarium dla lepszej prezencji mieczyka warto wyłożyć ciemniejszym żwirem. Poza tym hodowla mieczyka nie powinna sprawić problemu nawet początkującemu akwaryście.

Mieczyki rozmnażanie

Mieczyk samica jest większa i krąglejsza od samca.

Wojciech J. Płuciennik, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Mieczyk samica jest większa i krąglejsza od samca. Samiec mieczyka wyróżnia się mieczykowatym ogonem i zewnętrznym narządem płciowym – gonopodium (przekształcona płetwa odbytowa). Poza tym samiec mieczyka ma smuklejsze ciało.

Rybki mieczyki są jajożyworodne, co oznacza, że mieczyk rodzi w pełni ukształtowane rybki, gotowe do samodzielnego życia. Samce i samice ryb gotowe do tarła powinny być trzymane w proporcji 1 samiec na 3 samice. Utrzymanie temperatury 26 st. C w akwarium zachęci ryby do rozrodu. Aby skutecznie rozmnażać ryby akwariowe mieczyki, trzeba nie tylko przestrzegać liczebności samców w jednym zbiorniku, ale ich rozmiaru. Jeśli planujesz mieć ich kilku (do 4), ważne by ich gabaryty były zbliżone, inaczej mniejsze zostaną zamęczone na śmierć.

Mieczyk ryba w ciąży chodzi 28-35 dni. Poród mieczyka powinien odbywać się w kotniku, czyli plastikowej klatce, która ma zadanie uchronić narybek przed zjedzeniem przez matkę lub inne ryby. Kotny mieczyk wydaje na świat od 100 do 250 małych rybek, które po pół roku osiągają dojrzałość płciową.

Mieczyk – żywienie

Ryby mieczyki powinny być karmione pokarmem roślinnym i zwierzęcym. Mieczyki zjedzą pokarm mrożony, suszony i świeży. Dieta mieczyków powinna składać się z żywych larw komara, muchówek (ochotka, wodzień), dafine, narybek, siekane dżdżownice czy płatkowego pokarmu roślinnego, glonów, sałaty i szpinaku. Narybek mieczyka karmi się tym samym pokarmem, lecz powinien być on drobniej posiekany.

Mieczyk hellera z jakimi rybami

Mieczyki hellera mogą mieszkać w akwarium ogólnym wraz z mniejszymi pielęgnicami lub innymi rybami karpieńcokształtnymi o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Choroby mieczyków

Choroby mieczyków najczęściej spowodowane są trzymaniem ich w zbyt małym zbiorniku. Małe akwarium powoduje u mieczyków karłowacenie i nieprawidłowy wzrost. Przekarmianie mieczyków również nie jest rzadkością. Zbyt obfite karmienie może doprowadzić do zapalenia pęcherza pławnego i śmierci ryb.

Mieczyk cena

Rybki mieczyki kosztują od 6 zł za jednego osobnika.

Ile żyje ryba mieczyk

To, ile żyją rybki akwariowe mieczyki w dużej mierze zależy od wielkości zbiornika, parametrów wody i higieny. Mieczyk akwariowy żyje średnio od 3 do 4 lat.

 

Redakcja

Poznaj inne gatunki ryb

Summary
Mieczyki rybki – odmiany, hodowla, cena | Zoonews.pl
Article Name
Mieczyki rybki – odmiany, hodowla, cena | Zoonews.pl
Description
Rybki mieczyki to potoczna nazwa kilkunastu odmian mieczyków, które są słodkowodnymi rybkami pochodzącymi z rzek Meksyku, Gwatemali i Hondurasu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1125

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x