Reklama
Reklama

Krewetki amano – rozmnażanie, cena, wymagania

Facebook
Twitter
Krewetki amano – rozmnażanie, cena, wymagania

Photo by Máté Molnár on Unsplash

Krewetki amano to hołd dla fotografa i akwarysty Takashiego Amano, który odkrył je w rzece Yamato. Krewetki amano mogą żyć w akwarium wspólnie z rybkami.  

Spis treści - kliknij strzałkę

Krewetki amano - pochodzenie i nazwa gatunku

Krewetki amano to skorupiaki pochodzące z Japonii, ale występujące także w Korei i na Tajwanie. Krewetki amano są słodkowodne i zamieszkują rzeki, żerując stadnie przy dnie wśród roślinności i kamieni. Krewetka amano w literaturze fachowej występowała niegdyś pod nazwą Caridina japonica, lecz nazwa została zmieniona na Caridina multidentata. Najbardziej znana jest jednak jako krewetka amano. Nazwę tę otrzymała od nazwiska swojego odkrywcy, który odkrył ją w rzece Yamato. Fotograf i akwarysta Takashi Amano spopularyzował ją jako krewetkę akwariową.

Jak wyglądają krewetki amano

Krewetka japońska dorasta do 3,5-4 cm, choć pojawiają się też okazy 5-centymetrowe. Ciało krewetki amano jest bezbarwne, przezroczyste. Na grzbiecie obu płci amano biegnie biała linia, a po bokach czerwono-brązowe pręgi lub kropki. Barwy znaczeń na ciele krewetki amano mogą się zmieniać, a wpływa na to ma sposób żywienia i parametry wody.

Budowa krewetki amano

Krewetka zbudowana jest z dwóch części: głowotułowia i odwłoka. Krewetki amano mają 5 par nóg krocznych ułożonych pod korpusem (kaparaks). Pierwsza para nóg to chelipedy, służące do chwytania pożywnienia. Kolejne 4 pary to paraeopody służące do chodzenia. Oczy krewetki akwariowej amano są osadzone wysoko na głowie, zazwyczaj dobrze widoczne, ciemne, fasetkowe. Od głowy wyrastają im długie (antenule) i krótkie czułki (anteny), służące do analizy chemicznej. Odwłok krewetek amano składa się z 6 segmentów brzusznych, telsonu (pod nim odbyt) i uropodów.

Krewetki amano – wymagania

Aby krewetkarium z amano mogło spełniać wymogi stada skorupiaków, musi być obszerne i właściwie zagospodarowane roślinnością. Krewetki amano dobrze czują się w większej grupie wśród roślin o gęstym, lecz drobnym listowiu. Akwaria amano powinny zawierać florę składającą się z mszaków, glonów ozdobnych oraz wątrobowców, a wśród nich np. mech jawajski, wgłębka, moczarka argentyńska, zielenica gałęzatka czy pływająca kabomba karolińska. Poza tym na dnie akwarium bezwzględną koniecznością są liczne kryjówki w postaci korzeni, kamieni i łupin kokosa. Krewetki amano są bardzo wrażliwe na niedostatek tlenu, dlatego jako niezbędne wyposażenie akwarium musi się znaleźć filtr kaskadowy/napowietrznik. Preferowany przez krewetki ozdobne prąd wody powinien być lekki.

Krewetki amano wymagania

  • pH wody 6,5-7,5
  • temperatura 22-25 st. C
  • twardość wody 5-15 n, od miękkiej do średnio twardej
  • niska zawartość jonów amonowych i amoniaku (powstaje po rozkładzie materii organicznej)

Krewetki amano ile żyją?

Krewetki amano w odpowiednio zaaranżowanym i utrzymanym akwarium dożywają 36. miesięcy.

Krewetki amano z jakimi rybami

Krewetki amano są spokojnymi mieszkańcami akwarium i powinny mieszkać z rybami o równie spokojnym usposobieniu. Dobrym towarzystwem dla stadka krewetek amano są krewetki filtrujące, sumiki szkliste, razbory borneańskie, pławikoniki czy kiryski. Jeśli planujesz wprowadzić krewetki do już obsadzonego akwarium, warto wpuścić je dopiero po zgaszeniu światła. Krewetki w akwarium ogólny czują się dobrze, lecz w towarzystwie dużych ryb chowają się wśród roślinności i korzeni, gdyż stają się dla nich jedynie obiektem polowania.

Krewetki amano w odpowiednio zaaranżowanym i utrzymanym akwarium dożywają 36. miesięcy.

pixabay.com/images/id-2579950/

Pokarm dla krewetek amano

Pokarm dla krewetek amano powinien być bardzo różnorodny, gdyż są to skorupiaki wszystkożerne. Zaleca się aby znaczną część diety krewetek stanowił pokarm roślinny. Najchętniej zjadanym przez krewetki pokarmem są glony, z tego powodu smakują jej pokarmy ze spiruliną. Poza tym chętnie zjedzą owoce, warzywa, larwy owadów (oczlik, artemię, kryl) padlinę, szczątki roślinne i resztki pokarmu dla ryb, który opada na dno zbiornika. Przekarmione krewetki amano tracą apetyt na „czyszczenie” akwarium z glonów. 

Krewetki amano linienie

Krewetki amano wymieniają pancerz po to, by urosnąć. Zdarza się, że po zmianie akwarium także gubią stary pancerz. Na czas linienia krewetki chowają się, nie chcą jeść i są apatyczne. Po zrzuceniu wylinki krewetki amano nadal pozostają w ukryciu przez około 48-72 h, by odczekać czas na stwardnienie nowego pancerza. Proces linienia dla krewetki amano nie jest bolesny i nie trwa długo, lecz jest wyczerpujący i osłabia zwierzę. Po wylince zachowanie krewetek amano powinno wrócić do normy. Zdarza się, że opiekun nie znajdzie wylinki, gdyż krewetki mogą ją skonsumować, ale zdarza się to rzadziej, jeśli dieta krewetki amano jest bogata w wapń.

Krewetki amano dymorfizm płciowy

Pomiędzy krewetkami amano występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samica krewetki amano jest większa, a na bokach ciała widnieją poziome prążki, natomiast u samca znaczenia mają kształt wyraźnych plamek. Samce krewetki amano w odróżnieniu od samic są żywotniejsze, lecz także mniej odważne.

Rozmnażanie krewetek amano

Hodowla krewetek w Polsce odbywa się zazwyczaj na farmach hodowlanych, gdyż rozmnażanie krewetek słodkowodnych amano odbywa się w wodzie słonej. Rozmnażane krewetek w akwarium domowym jest bardzo trudne, wręcz niemożliwe. Krewetka w ciąży nosi jaja przez 3 tygodnie pod odwłokiem. Zapłodnienie odbywa się jeszcze zanim jaja zostaną złożone. Ciężarną krewetkę amano warto przenieść do kotnika. Warunki w takim akwarium powinny być odmienne od tych panujących w głównym zbiorniku: 21 st. C, pH neutralne, dobrze oświetlone i ze spokojnym nurtem. Matkę po porodzie przenosimy z powrotem do głównego akwarium amano. Po przenosinach wodę z jajami należy stopniowo zasolić do 17g/l w ciągu tygodnia, w innym wypadku zginą. Krewetki amano składają nawet do 200 jaj. W naturalnym środowisku jaja spływają do morza, a po wyrośnięciu do 1-1,5 cm wracają do wód słodkich. Larwy po wykluciu się powinny być dokarmiane. Po kolejnych 3. tygodniach następuje przepoczwarzenie się i młode osobniki przypominają już dorosłą krewetkę. Jest to także czas, aby nowe pokolenie amano przenieść do akwarium zbiorczego, do wody słodkiej.

Cena krewetki amano

Krewetki akwariowe amano nie są drogie, ich cena oscyluje się w granicy 10 zł za jednego osobnika. Minimalna liczba krewetek amano w akwarium 40 litowym powinna liczyć 4-5 osobników. Im liczniejsze stadko krewetki amano, tym większy powinien być zbiornik.

Krewetki amano – choroby

Choroby krewetek amano wynikają zazwyczaj z braku odpowiedniej ilość tlenu w zbiorniku lub jego zanieczyszczenia amoniakiem i azotynami. U krewetki pojawiają się także infekcje bakteryjne. Najczęściej dotykają uropody (ostatni segment ogona, odnóże ogonowe), czułek lub grzbietu. Infekcja u krewetek amano objawia się ubytkiem anten i uropodów oraz czerwonymi plamami w miejscach zakażenia. Pleśniawki to kolejna widoczna gołym okiem choroba, tym razem grzybicza. Na ciele krewetki amano pojawiają się kępki nitek w kolorze zielonkawo-żółtym lub białym. Pleśniawka może rozwinąć się po zranieniu lub linieniu, kiedy to zwierzę jest osłabione, przy jednoczesnym braku higieny w zbiorniku. Strzępki grzyba mogą rozprzestrzenić się w głąb ciała i zainfekować narządy, co prowadzi do śmierci krewetki amano.

 

Redakcja

Poznaj inne gatunki ryb

Summary
Krewetki amano – rozmnażanie, cena, wymagania | Zoonews.pl
Article Name
Krewetki amano – rozmnażanie, cena, wymagania | Zoonews.pl
Description
Krewetki amano to hołd dla fotografa i akwarysty Takashiego Amano, który odkrył je w rzece Yamato. Krewetki amano mogą żyć w akwarium wspólnie z rybkami.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1529

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x