Reklama
Reklama

Krab tęczowy – cena, wygląd, hodowla

Facebook
Twitter
Krab tęczowy – cena, wygląd, hodowla

By Maciek Stanikowski (the base photo), and Arlo from JoeMonster, modified by B.navez on May 10th, 2008 – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4023193

Krab tęczowy ma ciekawe ubarwienie i niewygórowane wymagania hodowlane co sprawia, że staje się on częstą egzotyczną ozdobą domowych akwaterrariów.

Spis treści - kliknij strzałkę

Krab tęczowy – systematyka

Krab tęczowy Cardisoma armatumto to krótkoodwłokowy skorupiak z rzędu dziesięcionogów o charakterystycznym wybarwieniu pancerza. Jego klasyfikacji jako odrębnego gatunku dokonał w 1851 roku Jan Herklots.

Krab tęczowy – występowanie

Krab tęczowy naturalnie występuje w pasie ciepłych wód północno-zachodniej Ameryki Południowej, w bliskości wysp Morza Karaibskiego oraz na wybrzeżu afrykańskim od strony Oceanu Atlantyckiego.

Jak wygląda krab tęczowy?

Głowotułów kraba tęczowego jest szeroki, okrągły, okryty twardym niebieskim karapaksem. Czułki kraba są skrócone, a na ich szczycie znajdują się oczy pozwalające na ogląd otoczenia także z tyłu. Trzy pary nóg są ubarwione na fioletowo, natomiast dwie pary szczypiec są trójbarwne: biało-szaro-niebieskie. Pierwsza para cheliped jest zawsze większa, choć i one różnią się między sobą rozmiarem. Krab tęczowy większej pary szczypiec używa do kruszenia skorupy ofiar i obrony, a małych do cięcia. Otwór gębowy kraba znajduje się na brzusznej stronie ciała. Brzuch jest całkowicie biały. Wymiana gazowa odbywa się u krabów tęczowych dzięki skrzelom usytuowanym pod pancerzem, a ich otwory wlotowe znajdują się przy linii szczypiec. Kraby tęczowe mają słabo zaznaczony dymorfizm płciowy i wskazuje na niego wyłącznie wygląd odwłoka. Węższy u samca (kształt litery V), a szerszy u samic (kształt litery C).

Rodzaje krabów akwariowych

Wśród krabów, które można hodować w domowych akwaterrariach poza krabem tęczowym najczęściej pojawia się:

  • krab wampir
  • krab pantera
  • karm uca (krab skrzypek)
  • krab halloween
  • krab pustelnik
  • krab mangrowy

Krab tęczowy cena

Krab tęczowy z hodowli kosztuje od 30 do 40 zł za sztukę.

Akwaterrarium dla kraba tęczowego

Krab tęczowy jest skorupiakiem wodno-lądowym, dlatego najlepszym wyborem będzie akwaterrarium, w którym wydzieli się strefę wodną i lądową. Na lądzie krab będzie kopał jamy, wygrzewał pod lampą UVB, a w wodzie polował, składał jaja i przechodził wylinkę.

Jak duże akwarium dla kraba tęczowego?

Wielkość akwaterrarium dla kraba tęczowego to minimum 40 cm (szer.) x 40 cm, (wys.) x 100 cm (dł.). Koniecznością jest pokrywa, która zadba o bezpieczeństwo zwierzęcia i utrzyma temperaturę na stabilnym poziomie.

Dno zbiornika należy wysypać dowolnym podłożem, ale najlepiej sprawdza się takie, w którym krab tęczowy może spokojnie kopać. Kontrastowy żwirek pięknie uwydatni ubarwienie skorupiaka.

Bardzo ważne jest zapewnienie krabowi licznych kryjówek. Mogą to być łupiny kokosa, doniczki, płaskie kamienie. Krab największą z nich wykorzysta do zmiany pancerza, dlatego powinna być ona przynajmniej 2 razy większa od zwierzaka.

Rośliny polecane dla kraba tęczowego jako ozdoba i pokarm jednocześnie to: strzałka wgłębka i rzęsa wodna, cabomba oraz moczarka kanadyjska. Krab tęczowy może żyć jako jedynak.

Temperatura w akwaterrarium kraba tęczowego

Terrarium dla kraba tęczowego powinno być utrzymane w cieple. Optymalna temperatura mieści się w granicach między 20 a 30 st. C. Warto wyposażyć zbiornik w termometr, higrometr, filtr i oświetlenie.

Krab tęczowy – zachowanie w akwaterrarium

Krab tęczowy w akwarium jest najbardziej ruchliwy wieczorami i nad ranem. Stawonóg porusza się bokiem, do przodu i do tyłu i jest do tego szybki. Krab, by wydostać się ze zbiornika potrafi wykorzystać okablowanie sprzętu akwariowego. Krab do akwarium przyzwyczaja się dość dobrze, jeśli dba się o czystość zbiornika i zasolenie produktami wyłącznie akwarystycznymi.

Zazwyczaj karby tęczowe rozmnażane są w profesjonalnych hodowlach lub pochodzą z odłowu.

By MOs810 – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71344536

Krab tęczowy hodowla

Hodowla krabów tęczowych w domu nie jest skomplikowana. Odpowiednie parametry wody, higiena, temperatura i aranżacja otoczenia sprawia, że skorupiak radzi sobie dość dobrze. Uwaga! W przypadku rozmnażania nie jest to już tak proste. Zazwyczaj karby tęczowe rozmnażane są w profesjonalnych hodowlach lub pochodzą z odłowu. Samce krabów tęczowych mają silny instynkt terytorialny i trzymane w towarzystwie innych samców są dość agresywne. Szczypce służą im wtedy do walk na śmierć i życie. Samiec zapładnia jaja, które samica ma w odwłoku, za pomocą odnóży odwłokowych tzw. gonopodiów. Larwa kraba rozwija się w ciele samicy, a na szybkość wylęgu wpływ temperatura. Im jest cieplej, tym trwa on krócej. Matka kraba tęczowego inkubuje jaja pod odnóżami pławnymi (pleopodami). Małe kraby tęczowe wypuszczane są przez samicę bezpośrednio do wody i są w pełni gotowe do samodzielnego życia.

Co je krab tęczowy?

Pokarm dla kraba tęczowego może być świeży lub mrożony. Najczęściej krab tęczowy w naturze pożywia się padliną. Dlatego dobrym wyborem w domu będzie serowanie surowego mięsa drobiowego (serce, wątroba, filet) oraz dżdżownic, krewetek, kijanek, małych raków, larw mącznika czy mysich noworodków. Spośród ryb krab tęczowy zje brzankę, danio, gupika, neonki oraz wiele innych rybek.

Niestety krab tęczowy w akwarium z rybami zupełnie się nie sprawdza. Ślimaki również są w menu kraba tęczowego: ampularie, świderki oraz zatoczki rogowe. Krab tęczowy zje też przeróżne owoce, warzywa i rośliny. Zakazane jest podawanie krabom szpinaku i sałaty. Najlepszą porą na karmienie kraba tęczowego jest wieczór. Mimo że krab tęczowy jest aktywny całą dobę, to na wieczór przypada szczyt jego aktywność, którą warto wykorzystać na podanie posiłku. Kraby tęczowe karmić należy raz dziennie.

Jak długo żyje krab tęczowy?

Krab tęczowy w dobrych warunkach domowych będzie żył około 6 lat. W naturalnym środowisku wiek kraba tęczowego wydłuża się do 10 lat. 

Krab tęczowy wymagania przy wylince

Krab tęczowy zmienia wylinkę do 20 razy w ciągu całego swojego życia. W czasie linienia krab jest bardzo podatny na stres, dlatego nie wolno łapać kraba za nogi! Po pierwsze dlatego, że może dokonać ich odrzucenia tzw. autotomii. Jedno odnóże jest w stanie się zregenerować przy kolejnych wylinkach, ale w przypadku szczypiec utrata obu często kończy się śmiercią. Po drugie wszelki dotyk może spowodować zaburzenie linienia i trwałe uszkodzenie ciała, które także jest śmiertelne. Do wylinki krab tęczowy potrzebuje wody, a więc wilgoci i sporych rozmiarów kryjówki. Gdy okres wylinki się zbliża, krab tęczowy przestaje pobierać pokarm i chowa się nawet na kilka dni. Opiekun może dostrzec spękania na starym karapaksie. Nie należy niepokoić się tym stanem, wszystko minie po zrzuceniu za małego pancerza. Bezpośrednio po wylince krab tęczowy ma najintensywniejsze kolory, staje się ciemniejszy. Nowa skorupa pełną twardość osiąga w ciągu 3 dni. Wylinki nie należy usuwać, choć są na to małe szanse, bo krab tęczowy z pewnością ją skonsumuje. Małe kraby zmieniają pancerz częściej, nawet raz w miesiącu. Starsze kraby tęczowe już tylko 1-2 razy do roku.

Krab tęczowy jest bardzo wrażliwym stawonogiem na złe traktowanie. Negatywne emocje wywołane nieprawidłowym podnoszeniem, atakiem innego osobnika lub zaskakiwaniem zwierzaka mogą skończyć się utratą kończyn. Dotyk w czasie wylinki i bezpośrednio po niej jest bezwzględnie zakazany. Najlepiej pozostawić kraba akwariowego w spokoju, np. dodatkowo okrywając jego lokum przyciemniającym materiałem. 

 

Redakcja

Poznaj inne poradniki akwarystyczne

Summary
Krab tęczowy – cena, wygląd, hodowla | Zoonews.pl
Article Name
Krab tęczowy – cena, wygląd, hodowla | Zoonews.pl
Description
Krab tęczowy ma ciekawe ubarwienie i niewygórowane wymagania hodowlane co sprawia, że staje się on częstą egzotyczną ozdobą domowych akwaterrariów.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 364

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x