Reklama
Reklama

Gurami mozaikowy – odmiany, cena, hodowla

Facebook
Twitter
Gurami mozaikowy – odmiany, cena, hodowla

By Chmee2 – Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=56488142

Gurami mozaikowe to bardzo ładnie ubarwione rybki akwariowej, które mogą żyć w akwarium towarzyszącym. Cena gurami nie jest wygórowana.

Spis treści - kliknij strzałkę

Gurami mozaikowy – systematyka i pochodzenie

Gurami mozaikowe Trichopodus leerii lub gurami perłowe to pięknie ubarwiona ryba akwariowa z rodziny guramiowatych. To gatunek ryb pochodzący z Azji. Ryba gurami mozaikowa zasiedla spokojne rzeki i strumienie. Gurami mozaikowe w naturze spotkać można na Borneo i Sumatrze, Malezji, Tajlandii, Kolumbii oraz Singapurze.

Jak wygląda ryba gurami mozaikowe?

Gurami mozaikowy osiąga długość 12 cm, nie jest zatem drobną rybką akwariową. Jego ciało jest bocznie spłaszczone i wysokie. Całe ciało gurami pokrywa barwna mozaika, dzięki której rybki gurami zyskały swą nazwę. Kolorem bazowym gurami mozaikowego jest mieszanka czerwieni, pomarańczowego i różowego, które mienią się srebrzyście. Mozaika poprzetykana jest jasnymi plamkami, występującymi na całym ciele ryby. Gurami mozaikowe od pyszczka przez oko aż po nasadę ogona mają ciemniejszą pręgę. Samiec gurami od samicy różni się wielkością, ma dłuższą płetwę odbytową i grzbietową. Dodatkowo płetwa odbytowa samca rozpoczyna się parą nitkowatych wyrostków. Podczas rozmnażania samce wybarwiają gardziele na czerwono.

Gurami odmiany

Poza gurami mozaikowym należy wyszczególnić następujące gatunki:

 • gurami marmurkowy
 • gurami dwuplamisty
 • gurami całujący
 • gurami złocisty lub gurami złoty
 • gurami czekoladowy
 • gurami niebieski
 • gurami księżycowy lub gurami drobnołuski
 • gurami czerwony
 • gurami syjamski lub gurami wężowy
 • gurami platynowy
 • gurami leopardo lub gurami ostropyski
 • gurami samuraj
 • gurami olbrzymi lub gurami właściwy

Gurami marmurkowy – żywienie

Gurami marmurkowy zadowoli się pokarmem zarówno suchym, świeżym, jak i mrożonym. Ryba gurami pożywi się rurecznikiem, ochotką, dafnią, larwami owadów. Gurami mozaikowy pożywi się także namnażająca się stułbią, która podjada pokarm ryb. Częstym pytaniem poczatkujących akwarystów jest pytanie o to, czy gurami zjada małe rybki? Niestety gurami mozaikowy najbardziej preferuje pokarm żywy, dlatego narybek oraz małe rybki może potraktować jako pożywienie. Młode ryby gurami mozaikowe karmi się artemią.

Ile żyją ryby gurami marmurkowe?

To ile żyją rybki akwariowe gurami będzie w dużej mierze zależało od warunków, w jakich żyją. Gurami mozaikowe żyją średnio 6 lat, ale przy wzorowej opiece może dożyć 8 lat.

Gurami z jakimi rybami?

Gurami z innymi rybami dogaduje się dość dobrze, dlatego może mieszkać w akwarium towarzyszącym. Pamiętać trzeba o odpowiedniej wielkości zbiornika. W małym i przepełnionym akwarium gurami mozaikowy będzie się męczył i zacznie atakować inne ryby.

Jakie ryby z gurami mozaikowym mogą żyć w zbiorniku? Jako towarzystwo dla gurami można wybrać bocje wspaniałe, kiryski, kosiarki, neonki i piskorki. Gurami mozaikowe, jako że są to ryby spokojne, nie powinny być łączone z większymi i agresywnymi rybami.

Gurami – cena

Koszt zakupu rybek zależny jest od gatunku gurami. Jednak mimo to nie są to drogie ryby akwariowe.  

 • Gurami mozaikowe cena: 10 zł za sztukę.
 • Gurami marmurkowe cena: 6-7 zł za sztukę.
 • Gurami całujące cena: 10-13 zł za sztukę.
 • Gurami niebieskie cena: 6-7 zł za sztukę
 • Gurami czekoladowe cena: 8 zł za sztukę.
 • Gurami złote cena: 8 zł za sztukę

 

Ryby gurami powinny żyć w haremach (samiec i kilka samic) oraz parach lub grupach samych samic. 

Akwarium dla gurami mozaikowych powinno być gęsto obsadzone roślinnością, ale tak, aby zapewnić sporą ilość światła.

By NasserHalaweh – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=105320513

Gurami mozaikowe – hodowla

Aby gurami mozaikowe czuły się dobrze w akwarium towarzyszącym musi być ono duże. Akwarium gurami musi mieć przynajmniej 100 litrów i długość 90 cm. Akwarium dla gurami mozaikowych powinno być gęsto obsadzone roślinnością, ale tak, aby zapewnić sporą ilość światła.

Gurami w akwarium preferują wodę ciepłą lub umiarkowaną, między 24 a 30 st. C. Woda dla gurami powinna być czysta i o delikatnym nurcie. Bardzo ważne są częste podmiany odstanej wody o 10-15%. Gurami mozaikowe z racji swej wielkości potrzebują miejsca do pływania, dlatego im większe jest akwarium, tym lepiej. Ryby akwariowe gurami żerują zazwyczaj w górnej partii wody, przy tafli oraz w środkowej części zbiornika. Gurami mozaikowe są bardzo wytrzymałe na zmiany dotyczące twardości wody. Parametr twardości wody dla gurami może się wahać od bardzo miękkiej po twardą (5-30 ̊dH). Odczyn wody obojętny, od 5,5 do 8 pH, a więc woda neutralna lub delikatnie kwaśna. Akwarium gurami można wyłożyć ciemnym żwirkiem, dzięki temu kontrast z podłożem uwydatni kolory rybki.

Gurami – rozmnażanie

Rozmnażanie gurami mozaikowego jest dość łatwe. W akwarium, w którym ma odbyć się tarło gurami trzeba obniżyć poziom wody do 20 cm i nadal utrzymywać jej spokojny ruch. Wydajny filtr zadba o natlenienie, lecz nie może uszkodzić gniazda. Zadaniem samca gurami jest budowa gniazda. Gniazdo najczęściej jest usytuowane wśród roślin pływających i składa się z pienistych bąbelków otoczonych śluzem. Piana wytwarzana jest przez samca, który łapie powietrze atmosferyczne ponad taflą wody. Pobieranie powietrza jest możliwe dzięki dodatkowemu narządowi nazywanego labiryntem. Para gurami mozaikowych podpływa do gniazda, aby złożyć i zapłodnić jaja. Samiec obraca partnerkę brzuchem do gniazda i uciska samicę swoim ciałem. Samica gurami w ciąży wydala jajeczka, a samiec je zapładnia. Ikra gurami, która opadła na dno zostaje pozbierana przez samca i umieszczona z powrotem w gnieździe. Do tarła dochodzi kilka razy. Samica gurami mozaikowego w czasie godów składa partiami do 300 jaj. Samce gurami mozaikowatych w okresie rozrodu stają się natarczywe wobec samic i z tego powodu należy zadbać o liczne kryjówki. Najlepiej do tego zadania nadają się rośliny np. w części zbiornika poleca się uprawę topianu osokowatego.

 

Redakcja

Poznaj inne gatunki ryb

Summary
Gurami mozaikowy – odmiany, cena, hodowla | Zoonews.pl
Article Name
Gurami mozaikowy – odmiany, cena, hodowla | Zoonews.pl
Description
Gurami mozaikowe to bardzo ładnie ubarwione rybki akwariowej, które mogą żyć w akwarium towarzyszącym. Cena gurami nie jest wygórowana.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 385

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x