Reklama
Reklama

Gupiki – cena, hodowla, odmiany

Facebook
Twitter
Gupiki – cena, hodowla, odmiany

pixabay.com/images/id-3744199/

Gupiki to popularne rybki zarówno wśród początkujących akwarystów, jak i wytrawnych hodowców. Te odporne rybki mogą żyć nawet w zasolonych zbiornikach wodnych.

Spis treści - kliknij strzałkę

Gupiki - występowanie

Gupiki pawie oczko to rybki z rodziny piękniczkowatych pochodzące z Ameryki Środkowej i Południowej. Rybki gupiki spotkać można naturalnie w wodach wysp karaibskich: Antigua, Antylach Holenderskich, Barbadosie, Barbudzie, Trynidadzie i Tobago oraz Gujanie Francuskiej, Surinamie, Wenezueli czy nawet jako gatunek zawleczony w Wielkiej Brytanii. Ze względu na wysoką wytrzymałość i odporność gatunek dziki może żyć w bardzo zróżnicowanym środowisku. Dzikie gupiki przetrwają w bagnistych zbiornikach, rowach melioracyjnych, odnajdą się też w czystych strumieniach wysokich gór. Jako rybki akwariowe gupiki pochodzą wyłącznie z farm hodowlanych i hodowli prywatnych.

Jak wyglądają gupiki?

Gupiki to małe kolorowe ryby słodkowodne, ale wśród nich znajdą się gatunki zdolne przetrwać w lekko zasolonych lub całkowicie słonych wodach. Ryby gupiki charakteryzuje wyraźny dymorfizm płciowy. Gupik samica jest większa, krąglejsza, a jej barwy są stonowane. Samiczka gupika mierzy standardowo 6 cm, ogon jest zaokrąglony, a ciało ma barwę szaro-oliwkową. Gupik samiec mierzy 5 cm, ma smuklejsze ciało i jest wyraźniej ubarwiony. Jego płetwy są dłuższe, a ciało zdobią różnokolorowe plamki.

Gupik - odmiany

Najczęściej gupiki klasyfikuje się ze względu na kształt płetwy ogonowej. Ogony gupików mogą przybrać aż 12 różnych kształtów. Należą do nich m.in.: gupik dwumiecz oraz gupik weloniasty.

Gupik Endlera to najmłodsza i najmniejsza odmiana gupika. Jego płetwa ogonowa wybarwiona jest tylko w górnej i dolnej części, a ciało pokrywają jednolite barwne plamy.

Gupik Endlera odmiany barwne:

 • gupik Endlera tiger
 • gupik Endlera yellow tiger
 • gupik Endlera red scarlet

 

Inne rodzaje gupików barwnych:

 • gupik moskiewski niebieski i czerwony
 • gupik czarny
 • gupik niebieski
 • gupik czerwony
 • gupik albino
 • gupik magenta
 • gupik tygrysi
 • gupik koi
 • gupik cobra
 • gupik panda
 • gupik japan blue
 • gupik blue diamond
 • gupik santa maria bleeding heart
 • gupik dumbo

Gupiki - rozmnażanie

Rozmnażanie gupików nie jest trudne. Samica gotowa do zapłodnienia pływa pionowo, głową do góry, a samiec pływa wokół niej, poruszając gonopodium (narząd kopulacyjny). Pawie oczka nie składają ikry, są to ryby jajożyworodne. Ciąża gupika trwa około miesiąca. Po 22-26 dniach rodzi się narybek gupika. Samica gupika w ciąży powinna być przeniesiona do kotnika i zaraz po porodzie odizolowana od młodych. Kotnik dla gupika nie jest konieczny przy gęstszej roślinności i mniejszej ilości lokatorów w akwarium. Po porodzie niestety małe gupiki mogą zostać zjedzone przez matkę lub inne większe ryby. Poród gupika trwa zazwyczaj kilka godzin, a młode gupiki są już gotowe do samodzielnego życia. Aby zapobiec stratą, narybek powinien zamieszkiwać osobne akwarium do czasu wyrośnięcia. W wieku 2. miesięcy młode gupiki powinny dać sobie radę wśród dorosłych ryb. Półroczny gupik powinien osiągnąć rozmiar rodzica.

Gupiki cena

Cena gupika w najbardziej popularnym gatunku to zaledwie 2-3 zł za sztukę. Poszukiwane okazy pawich oczek (np. gupik koi) mogą kosztować około 20 zł za sztukę.

Gupiki – żywienie

Gupik pawie oczko za środowisko życia wybiera zbiorniki z bujną roślinnością i glonami. To właśnie nimi odżywiają się gupiki w naturze. Ryby gupiki pożywią się też resztkami alg i roślin, okrzemkami (glony), bezkręgowcami oraz larwami owadów. Ciekawostką jest fakt, że gupiki zostały wprowadzone do wód Trzeciego Świata w celu regulacji populacji komarów przenoszących malarię. 

W domowym akwarium pokarm dla gupików powinien być różnorodny: suchy ze spiruliną, świeży i mrożony. Polecany żywy pokarm dla gupików to m.in. artemia, dafnia, oczlik oraz wodzień. Domowy pokarm dla gupików może obejmować sparzone liście szpinaku i sałaty.

Czym karmić narybek gupika?

Pokarm dla narybku gupika powinien być drobny, by małe gupiki mogły go zjeść. Powinien to być dedykowany pokarm pyłowy, a dla urozmaicenia można serwować gotowane żółtko jaj.

Jak często karmić rybki gupiki?

Rybka akwariowa gupik powinna być karmiona często, ale małymi porcjami. Najlepiej by pokarm znikał w ciągu kilku minut. Pokarm dla gupika podajemy 2-3 razy dziennie. Przekarmienie jest tak samo ryzykowne, jak w przypadku innych ryb dlatego, jeśli pokarm, który został niezjedzony, należy uwzględnić, zmniejszając kolejne porcje.

Hodowla gupików - wymagania

Mimo że gupik pawie oczko jest rybką małą, to zaleca się jego hodowlę w zbiorniku nie mniejszym niż 54 litry. Akwarium dla gupików powinna zasiedlać grupa mieszana, ale zawsze z przewagą samic. Samce na mniejszej powierzchni stają się natarczywe wobec samiczek, dlatego samic powinno być dwa razy więcej. Jeśli nie planuje się powiększania hodowli gupików, warto ograniczyć się wyłącznie do większych samic lub postawić na pięknie wybarwione samce gupików.

Akwarium z gupikami musi być hojnie obsadzone roślinami pływającymi, dzięki temu łatwiej będzie utrzymać stabilną temperaturę. Temperatura wody dla gupika powinna oscylować między 26 a 28 st. C, być twarda 10-30 dH oraz o pH neutralnym między 7 a 8. Gupiki tolerują zasolenie, dlatego wodę można dosalać w proporcji jedna płaska łyżeczka soli niejodowanej na 5 litrów wody wymienianej, odstanej. Wymiana wody powinna odbywać się co około 14 dni. Dno akwarium warto wyłożyć ciemniejszym żwirkiem, by wyeksponować ubarwienie rybek.

Profesjonalna hodowla gupików rasowych może odbywać się w zbiornikach zewnętrznych. Gupik w oczku wodnym musi mieć zapewnioną bardzo dobrą filtrację wody i stabilną temperaturę – minimum 18 st. C, maksymalnie 32.

Jakie ryby mogą żyć z gupikami

pixabay.com/images/id-2921786/

Jakie ryby mogą żyć z gupikami

Gupik pawie oczko dobrze koegzystuje z mieczykami, zmienniakami plamistymi, gambusiami czy spokojnymi kiryskami. Jeśli hodujesz w domu gupiki i skalary musisz zachować ostrożność. Zdarza się, że samce gupików podskubują płetwy skalarom lub innym rybom z dłuższymi płetwami. Gupiki w akwarium mogą być towarzystwem dla mniejszych osobników tęczanek i rybek danio. Gęsto obsadzony zbiornik sprawi, że gupika można połączyć z krewetkami karłowatymi. Natomiast narybek gupika należy jednak separować, gdyż może się stać pokarmem zarówno dla krewetek, jak i żółwi, krabów czy raków. Bojownik z gupikami nie powinien być łączony, podobnie jak brzanki, glonojady syjamskie i kolcobrzuchy. Hodowca gupików powinien zadbać dla nich o lokatorów o łagodnym usposobieniu, żyjących w różnych strefach zbiornika. Sygnałem świadczącym o poczuciu zagrożenia u gupików będzie zbieranie się w ławice.

Ile żyją gupiki?

Gupik pawie oczko żyje około 3 lat. Brak doświadczenia sprawia, że rybka akwariowa gupik żyje około roku.

Choroby gupików

Gupiki to dość odporny gatunek, lecz osobniki pochodzące ze sklepów zoologicznych są mniej odporne od swych dzikich przedstawicieli. Najczęstsze choroby gupików to rybia ospa, pleśniawka, martwica płetw i choroba bawełniana. Zazwyczaj gupiki zdychają z powodu złych parametrów wody, mało urozmaiconej diety lub przekarmienia, braku kwarantanny dla nowych osobników oraz z powodu zaniedbania higieny zbiornika.

Ciekawostka o gupikach

Bąbelkowy świat gupików” to jedyna bajka dla dzieci, których głównymi bohaterami są rybki gupiki. Animacja opowiada o przygodach małych gupików chodzących do szkoły w głębinach. Świat gupików zaprasza najmłodszych do przeżywania wspólnych aktywności poprzez taniec i śpiew.

 

Redakcja

Przeczytaj również inne poradniki akwarystyczne

Summary
Gupiki – cena, hodowla, odmiany | Zoonews.pl
Article Name
Gupiki – cena, hodowla, odmiany | Zoonews.pl
Description
Gupiki to popularne rybki zarówno wśród początkujących akwarystów, jak i wytrawnych hodowców. Te odporne rybki mogą żyć nawet w zasolonych zbiornikach wodnych.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 644

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x