Reklama
Reklama

Glonojady – zbrojniki – nietypowe ryby akwariowe

Facebook
Twitter
Glonojady – zbrojniki

By –Nightflyer (talk) 19:57, 7 October 2019 (UTC) – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82918489

Glonojady to rodzina ryb licząca ponad 900 gatunków. Niektóre z nich, jak glonojad zebra są niezwykle unikatowe i potrafią kosztować nawet 300 zł.

Spis treści - kliknij strzałkę

Glonojady systematyka

Zbrojniki, Loricariidae, to ryby słodkowodne określane powszechnie jako glonojady. Rodzina tych ryb liczy ponad 900 gatunków, z których najpopularniejszym w Polsce jest prawdopodobnie zbrojnik pospolity Ancistrus sp. Mnogość gatunków oraz łatwość ich krzyżowania powoduje, że niekiedy trudno jest określić przynależność ryby do danego gatunku.

Glonojady – występowanie

Naturalnym obszarem występowania glonojadów jest Ameryka Południowa w części tropikalnej i subtropikalnej oraz Ameryka Środkowa (Kostaryka i Panama). Zbrojnikowate to ryby występujące zarówno w wolno płynących zbiornikach nizinnych, jak i rwących strumieniach, położonych nawet do 3000 m n.p.m.

Glonojad – jak wygląda

Glonojady mogą występować w ubarwieniu od czarnego do jasnobrunatnego, charakterystyczne są jasne plamki, występujące na ciałach ryb. Cechą charakterystyczną zbrojników jest otwór gębowy, działający jak przyssawka z występującymi naokoło kolczastymi wyrostkami. Glonojady mają spłaszczone grzbietobrzusznie ciała. Skóra pokryta jest płytkami, tworzącymi rodzaj pancerza. Z kolei zęby szczękowe działają jak tarka, umożliwiając zeskrobywanie pokarmu. Pierwszy promień wszystkich płetw, poza ogonową, jest u tych ryb twardy. Glonojady potrafią oddychać powietrzem z atmosfery.

Glonojady – tryb życia

Zbrojniki to ryby, które prowadzą nocny tryb życia. Ich aktywność polega głównie na zeskrobywaniu glonów z powierzchni kamieni, liści i korzeni. W dzień glonojady chowają się zwykle w naturalnych kryjówkach.

W stosunku do innych ryb glonojad nie będzie agresywny. Łatwo adaptuje się do warunków otoczenia. W akwarium lepiej jednak nie łączyć dwóch samców, gdyż w obrębie gatunku ryby te wykazują terytorializm. Wskazany jest harem z 2-3 samicami.

Glonojady gatunki

Glonojady występują w ponad 900 gatunkach.

Glonojad syjamski

Glonojad syjamski, Gyrinocheilus aymonirei, określany również jako zbrojnik chiński to gatunek pochodzący z Azji, gdzie w naturze zamieszkuje rzeki oraz pola ryżowe.

Glonojad syjamski mierzy do 25 cm, to duży glonojad, jego ciało jest ciemniejsze od strony grzbietowej i jaśniejsze od strony brzusznej. Dorosły glonojad chiński ma ubarwienie brązowo-żółte.

Jest to ryba hodowana w wielu odmianach barwnych: albino, złota, srokata.

Glonojady syjamskie są rybami agresywnymi i silnie terytorialnymi wobec przedstawicieli swojego gatunku.

Zbrojnik lamparci

Zbrojnik lamparci

pixabay.com/images/id-1598398/

Gibiceps, Glyptoperichthys gibbiceps, określany jako glonojad lamparci to gatunek pochodzący z Ameryki Południowej, gdzie spotkać go można w środkowym oraz górnym dorzeczy Amazonki.

Glonojad lamparci, to bardzo duży glonojad, który w naturalnych warunkach może mierzyć nawet 60 cm! Ciało glonojada lamaprciego pokryte jest ciemnobrązowymi cętkami, pomiędzy którymi występują jasne rozdzielenia.

Glonojad lamparci jest stosunkowo spokojnym gatunkiem np. w porównaniu z syjamskim.

Glonojad pospolity

Zbronik pospolity, Ancistrus sp., to gatunek pochodzący z Ameryki Połudnowej, gdzie żyje w rwących i stojących wodach dorzecza Amazonki.

Glonojad pospolity może występować w różnych odmianach barwnych od jasnobrunatnej do czarnej z drobnymi wybarwieniami. Glonojad tego gatunku dorasta do ok. 13 cm długości.

Jest to stosunkowo łagodny gatunek glonojada.

Glonojad złoty

Zbrojnik złoty, Ancistrus sp. L144, to odmiana barwna zbrojnika, której jedyna forma dzika została sprowadzona z Paragwaju.

Naturalny zbrojnik złoty, a nie hodowlany, ma żółte ciało pokryte brązowymi plamami. Odmiana L4 jest jednolicie żółta bądź biała.

Zbronik złoty osiąga długość do 11 cm.

Zbrojnik niebieski

Zbrojnik niebieski

Autorstwa DENker – own work, photo was taken at home aquarium, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3700923

Glonojad niebieski, Ancistrus dolichopterus L183, to gatunek pochodzący z Ameryki Południowej.

Ubarwienie glonojada niebieskiego jest czarne, z jasnymi plamkami, z jasnymi obrzeżami na płetwie grzbietowej i odbytowej.

Zbrojnik niebieski osiąga dłuość ok 10 cm.

Glonojad czerwony

Zbrojnik czerwony, Rineloricaria sp. red, to gatunek, którego pochodzenie nie jest wyjaśnione. Istnieje prawdopodobieństwo, że powstał na skutek sztucznej selekcji w hodowli.

Zbrojnik tego gatunku ma ciało w barwie czerwono-brązowej lub pomarańczowej. Długość do jakiej dorastają osobniki to 12 cm.

Rineloricaria sp. red to jeden z najbardziej spokojnych gatunków zbrojnika.

Zbrojnik zebra

Zbrojnik zebra

By Birger A – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3805857

Glonojad zebra, Hypancistrus zebra, to bardzo unikatowy gatunek glonojada, który występuje tylko w rzece Rio Xingu w Brazylii, a jego eksport jest zakazany.

Ciało glonojada zebry jest ubarwione w biało-czarne pasy. Długość ryby może sięgnąć 12 cm.

Glonojad zebra jest dosyć mocno terytorialny.

Co jedzą glonojady

Zbroniki to ryby roślinożerne, jednak zjadają wszystko, co wpadnie im pod tarkę, nawet mięso. Jednak pokarm mięsny nie powinien być stałym elementem diety glonojadów. Raz w tygodniu można zaserwować glonojadom kryla, ochotkę bądź plankton, a nawet ikrę ryb.

Glonojady mogą być karmione domowymi warzywami:

 • Marchew
 • Kalafior
 • Melon
 • Zielony groszek
 • Papryka
 • Ogórek
 • Cukinia
 • Sparzone liście sałaty / pokrzywy
 • Brokuły
 • Dynia
 • Szpinak

Pokarm dla glonojada

Glonojady mogą być również karmione gotowymi pokarmami dla zbrojników w postaci suchych płatków z dodatkiem spiruliny bądź tabletek, które opadają na dno.

Glonojady dobrze jest karmić wieczorem, gdyż jest to ich naturalna pora żerowania. Resztki pokarmu należy usuwać z wody, by nie nastąpił proces ich gnicia.

Ile żyje glonojad

Długość życia glonojadów uzależniona jest od gatunku, żywienia i warunków w akwarium. Glonojady żyją zwykle ok. 10 lat, chociaż zbrojnik lamparci może dożyć nawet do 20 lat.

Akwarium dla glonojada

Para glonojadów powinna żyć w akwarium o minimalnej długości 60 cm. Małe akwarium może doprowadzić do skarłowacenia zbrojników, co prowadzi do deformacji narządów wewnętrznych, a nawet śmierci. W akwarium powinny znaleźć się szerokolistne rośliny oraz liczne kryjówki, np. grota dla glonojada. Woda powinna być cały czas filtrowana, jej temperatura powinna wynosić około 20-25 st. C.

Hodowla glonojadów

Glonojady potrzebują do życia dosyć dużego akwarium z szerokolistnymi roślinami, które zacieniają dno. Akwarium powinno być pełne kryjówek, w których glonojad będzie mógł spędzić dzień. Woda w akwarium dla glonojada powinna być miękka z pH 6-7 i być cały czas natleniana oraz systematycznie wymieniana.

Glonojady rozmnażanie

Glonojady mogą rozmnażać się w ogónym akwarium, w którym bytują. W czasie tarła w jednym akwarium powinien znajdować się jeden samiec glonojada i 2-3 samice. W naturze glonojady wycierają się zwykle w grotach skalnych, dlatego na czas tarła należy umieścić w akwarium ceramiczną tubę, którą można kupić w sklepie akwarystycznym.

Samice składają zwykle od 50 do 100 jaj, którymi opiekuje się samiec. Warto jednak wiedzieć, że podczas pierwszego tarła młoda samica składa zwykle tylko kilkanaście jaj. Młode glonojady wylęgają się po 4-7 dniach. Przez kilka pierwszych dni wiszą przyczepione głowami do górnej części tuby i odżywiają się z woreczka żółciowego. W tym czasie tubę z młodymi i samcem należy przenieść do akwarium dla narybku. Gdy młode glonojady zaczną wypływać z tuby samca należy odłowić i przenieść do akwarium ogólnego.

Młode glonojady powinny być intensywnie dokarmiane rozrobnionym pokarmem roślinnym, uzupełnianym 2 razy w tygodniu o pokarm mięsny.

Choroby glonojadów

Zbrojniki to bardzo odporne ryby, które rzadko chorują. W czasie leczenia innych ryb np. zielenią malachitową zbrojniki należy przenieść do innego akwarium.

Glonojad cena

Cena glonojada zależy od jego gatunku oraz renomy hodowli. Poniżej przykładowe ceny glonojadów, znalezione na serwisach z ogłoszeniami hodowców.

 • Zbrojnika niebieskiego można kupić już za 5 zł.
 • Zbrojnik albinos kosztuje od ok. 10 zł.
 • Zbrojnik lamparci to wydatek od ok. 20 zł.
 • Zbrojnik zebra kosztuje ok 350 zł.

Glonojady – ciekawostki

 • Glonojady, mimo swojej powszechnej nazwy, żywią się glonami przede wszystkim w młodości. Starsze osobniki stają się leniwe i zdecydowanie częściej sięgają po resztki pokarmu przeznaczonego dla innych ryb.
 • Płeć młodych zbrojników jest bardzo trudna do rozróżnienia. Dopiero po kilku miesiącach, gdy glonojady osiągną ok. 5 cm długości można dostrzec u samców liczne wyrostki na pysku.
 • GLonojady nie tylko jedzą glony, ale również wpływają na ich produkcję. Resztki wydalane przez zbrojniki są pokarmem dla glonów.

 

Redakcja

Przeczytaj inne poradniki akwarystyczne

Summary
Glonojady – zbrojniki – nietypowe ryby akwariowe | Zoonews.pl
Article Name
Glonojady – zbrojniki – nietypowe ryby akwariowe | Zoonews.pl
Description
Glonojady to rodzina ryb licząca ponad 900 gatunków. Niektóre z nich, jak glonojad zebra są niezwykle unikatowe i potrafią kosztować nawet 300 zł.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1745

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x