Glonojad syjamski – czy to ryba do każdego akwarium?

By Alter welt – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17435912
Glonojad syjamski nie ma nic wspólnego ze zbrojnikiem niebieskim. Dorosłe ryby tego gatunku są terytorialne i agresywne wobec innych gatunków.
Spis treści - kliknij strzałkę
Glonojad syjamski – systematyka
Glonojad syjamski Gyrinocheilus aymonieri to duża ryba akwariowa z rzędu karpiokształtnych z rodziny okrągłoprzyssawkowatych. Glonajoada syjamskiego opisał pierwszy raz Gilbert Tiranta w 1883 roku.
Glonojad syjamski – występowanie
Glonojad syjamski występuje w nizinnych wodach słodkich półwyspu indochińskiego. Ryba spotykana jest w rzekach w Tajlandii, Laosie, Kambodży i Wietnamie oraz jeziorach.
Do Europy glonojad syjamski został sprowadzony w 1955 roku, wraz z dużą partią ryb dla ogrodu zoologicznego w Monachium.
Jak wygląda glonojad syjamski?
Glonojad syjamski kształtem swojego ciała zbliżony jest do znanego dobrze w Polsce kiełbia krótkowąsego. Wrzecionowate ciało ryby jest ciemniejsze na grzbiecie i jaśniejsze na brzuchu. Pysk ryby jest pełni funkcję przyssawki, która służy do zjadania glonów. W jej górnej części znajdują się skrzela, które umożliwiają rybie oddychanie, gdy jest przytwierdzona do podłoża.
W początkowej fazie życia glonojad syjamski posiada brązowy pas przerzedzony ciemniejszymi plamami, który przechodzi wzdłuż ciała. Wraz z wiekiem plamy stają się mocniej widoczne, a ciało ryby staje się brązowo-żółte.
Dorosły glonojad syjamski mierzy do 25 cm długości.
Jak odróżnić samca od samicy glonojada syjamskiego?
Dymorfizm płciowy tych ryb jest słabo zaznaczony. Samce są mniejsze i smuklejsze od samic. U samca na pysku pojawiają się kuliste brodawki. U samicy, w okresie tarła, pojawia się na głowie wysypka.
Odmiany barwne glonojada syjamskiego
W hodowlach udało się wyhodować inne odmiany barwne glonojada:
- Glonojad syjamski albino
- Glonojad syjamski złoty
- Glonojad syjamski srokaty

By Gourami Watcher – Own work., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9086985
Ile żyje glonojad syjamski?
Glonojad syjamski żyje średnio od 8 do 10 lat.
Glonojad syjamski – charakter
Glonojad syjamski jest ogólnie agresywną rybą wobec przedstawicieli swojego gatunku, jak i innych ryb. Młode osobniki są łagodne i koncentrują się na zjadaniu glonów. Dorosłe glonojady syjamskie zaprzestają jedzenia glonów i zaczynają podgryzać inne ryby. Ich przysmakiem są oczy ryb. Mogą również niszczyć delikatne liście roślin.
Jakie ryby mogą żyć z glonojadem syjamskim?
Dorosłe glonojady mają skłonność do atakowania innych ryb. Mogą przyczepiać się do ciał ryb spłaszczonych, takich jak paletki i wysysać śluz. Powinno się unikać ryb przebywających w dolnych partiach zbiornika.
Odpowiednie ryby do towarzystwa dla glonojada syjamskiego to kąsaczowate oraz karpiowate.
Akwarium dla glonojada syjamskiego
Glonojad syjamski to stosunkowo duża ryba akwariowa, która wymaga zbiornika o minimalnej pojemności 150 litrów. Minimalna długość zbiornika to 120 cm.
Ryby te preferują bardzo czystą wodę, dlatego niezbędny jest wydajny filtr oraz podmiana 1/5 wody raz w tygodniu.
Temperatura wody w akwarium dla glonojada syjamskiego
Rozpiętość temperatury w zbiorniku wynosi od 23 do 30 st. C. Jednak optymalna wysokość to 26 st. C.
pH wody w akwarium z glonojadem syjamski
Woda powinna oscylować w granicach 6,5-8,0 pH.
Twardość wody w akwarium dla glonojada syjamskiego
Woda w akwarium może być miękka do średnio twardej – maks. 19°n.
Glonojad syjamski – rozmnażanie
Glonojady nie są skore do rozmnażanie się w warunkach akwariowych. Nie ma też metod stymulacji tych ryb do tarła. Mimo to niektórym hodowcom udało się rozmnożyć glonojady. Większość glonojadów pochodzi jednak z farm hodowlanych, w których do rozrodu stosuje się hormony.
Glonojady na miejsce tarła wybierają zwykle duże kamienie bądź korzenie.
Glonojad syjamski – żywienie
Młode glonojady syjamskie żywią się glonami, parzoną sałatą i marchwią. Starsze osobniki pobierają cienkie paski mięsa, mrożone pokarmy mięsne oraz pokarm suszony dla ryb.
Glonojad syjamski cena
Cena glonojada syjamskiego waha się od 5 do 10 zł za okaz.
Redakcja
Poznaj inne gatunki ryb

