Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Garra rufa – cena, hodowla, wygląd

Facebook
Twitter
Garra rufa – cena, hodowla, wygląd

Autorstwa Dances – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19259761

Brzana ssąca to ryba, którą możesz spotkać w salonach kosmetycznych. Garra rufa wykorzystywana jest do zabiegów usuwania martwego naskórka.

Spis treści - kliknij strzałkę

Garra rufa – systematyka

Brzana ssąca, czyli Garra rufa, to gatunek ryby z rodziny karpiowatych, która słynie z tego, że jest wykorzystywana do zabiegów kosmetycznych ludzi.

Garra rufa – występowanie

Brzana ssąca występuje na terenie Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, a także w południowo-wschodniej Turcji.

To rybka, która żyje w dorzeczu Jordanu, Eufratu, Tygrysu i Orontes. Jest to gatunek, który preferuje nasłonecznione i porośnięte glonami, wysoko natlenione wody rwących rzek i strumieni. Z drugiej strony brzana ssąca może przeżyć również w mulistych zbiornikach ze stojącą wodą.

Jak wygląda garra rufa?

Brzana ssąca to ryba o wydłużonym ciele w kształcie cylindra. Ciało ryby jest również nieco spłaszczone. Dolna warga ryby to przyssawka, która pozwala rybie przyczepiać się do skał.

Ryby tego gatunku mierzą od 10 do nawet 24 cm.

Ubarwienie garra rufa jest zwykle szarobrunatne, dodatkowo widoczny jest metaliczny połysk.

Dymorfizm płciowy tych ryb uwidacznia się w okresie tarła, gdy samice stają się nieco grubsze, a u samców pojawia się wysypka tarłowa przy skrzelach i na linii bocznej.

Ile żyje garra rufa?

Brzana ssąca może żyć nawet przez 7-10 lat.

Charakter garra rufa

Brzana ssąca to stadna ryba, zaleca się minimum 6 osobników w obsadzie, o spokojnym usposobieniu, która większość czasu żeruje w dolnych partiach zbiornika. Nie są rybami płochliwymi. Trzymane w pojedynkę w akwarium wielogatunkowym mogą być agresywne dla innych podobnych ryb.

Garra rufa – rybki jedzące naskórek

Autorstwa Karelj – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68186412

Akwarium dla garra rufa

Brzana ssąca powinna żyć w dużym akwarium o pojemności minimum 200 litrów i długości od 120 cm. Ryby te preferują dobrze natlenione i gęsto obsadzone zbiorniki. Akwarium powinno być jasno oświetlone, z pokrywą, gdyż garra rufa lubią wyskakiwać ponad taflę wody. Podłoże powinno być wyłożone ciemnym żwirem z dekorem w postaci korzeni i gałęzi oraz gładkich kamieni.

Temperatura w akwarium garra rufa

Brzana ssąca jest wytrzymałą rybą, która może żyć w wodzie o temperaturze od 15 do 28 st. C.

pH wody w akwarium dla brzany ssącej

Woda w akwarium dla brzany ssącej powinna charakteryzować się pH między 6.0 a 8.0.

Twardość wody w akwarium garra rufa

Twardość wody w akwarium z garra rufa powinna oscylować na pomiędzy 1 a 15 dGH.

Garra rufa – żywienie

Brzan ssąca to gatunek wszystkożernej ryby, która w naturalnym środowisku odżywia się przede wszystkim glonami. W akwarium domowym możesz ją karmić spiruliną, ogórkiem, melonem, szpinakiem, cukinią. Ryba zje również ochotkę, rurecznika czy artemię. Najlepiej jednak skorzystać z gotowych pokarmów dla ryb.

Rozmnażanie garra rufa

W naturalnym środowisku garra rufa rozmnaża się od kwietnia do listopada. Akwarium tarliskowe, w którym znajdzie się para, powinno mieć ok. 40 litrów. W zbiorniku powinien być zainstalowany ruszt tarliskowy bądź podłoże wyłożone mchem. Akwarium powinno być wyposażone w kryjówki np. grotę, lub ceramiczną ozdobę.

Stymulacja do tarła powinna odbywać się poprzez podawanie większej ilości pokarmu i symulację pory deszczowej. Można to osiągnąć poprzez odlanie wody w akwarium tarliskowym i uzupełnianie jej chłodniejszą i bardziej miękką wodą przez kilka dni.

Samice składają ikrę nad ranem, po czym należy odłowić dorosłe ryby, by nie doszło do zjedzenia ikry. Młody narybek pojawia się po 24-30 godzinach od złożenia ikry. Woreczki żółtkowe narybku stanowią dla niego naturalny pokarm przez następne 72 godziny.

Młode brzany ssące powinny być karmione larwami solowca i pierwotniakami, a wraz ze wzrostem można zacząć stosować większy pokarm.

Ile kosztuje ryba garra rufa?

Cena za jednego osobnika garra rufa wacha się między 7 a 10 zł.

Garra rufa – rybki jedzące naskórek

Garra rufa to ryba, która żywi się martwym naskórkiem. Z tego względu chętnie wykorzystywana jest do zabiegów w salonach spa. Zabieg, w którym bierze udział przynajmniej kilkadziesiąt rybek trwa od 15 do 30 minut. Zabiegi ichtioterapeutyczne stosuje się np. u ludzi chorych na łuszczycę.

Redakcja

Poznaj inne gatunki ryb

Summary
Garra rufa – cena, hodowla, wygląd | Zoonews.pl
Article Name
Garra rufa – cena, hodowla, wygląd | Zoonews.pl
Description
Brzana ssąca to ryba, którą możesz spotkać w salonach kosmetycznych. Garra rufa wykorzystywana jest do zabiegów usuwania martwego naskórka.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x