Reklama
Reklama

Brzanka sumatrzańska – opis gatunku i inne BRZANKI

Facebook
Twitter
Brzanka sumatrzańska – opis gatunku i inne BRZANKI

Faucon, CC BY-SA 2.5 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5>, via Wikimedia Commons

Brzanka sumatrzańska to karpiowata rybka akwariowa o niewielkich wymaganiach. Rybki te żyją zwykle w gromadach minimum 10 osobników.

Spis treści - kliknij strzałkę

Brzanka sumatrzańska – systematyka

Brzanki sumatrzańskiePuntigrus tetrazona to karpiokształtne rybki słodkowodne z rodziny karpiowatych. Gatunek tej brzanki został opisany w 1855 roku przez Pietera Bleekera pod nazwą Capoeta tetrazona. Okazało się jednak, że jest to zupełnie inny gatunek niż ten, który spotkać można w akwariach. Z czasem dokonano zmiany klasyfikacji rodzajowej brzanki z Puntius na Systomus aż obecnie Puntigrus. W Polsce używano początkowo określenia brzanka z sumatry. Jednak dzisiaj jest to po prostu brzanka sumatrzańska.

Co ciekawe, w obrębie rodzaju Puntigrus występuje 5 gatunków brzanki:

  • Brzanka sumatrzańska
  • Brzanka borneańska
  • Brzanka Sodhiego
  • Brzanka kambodżańska
  • Brzanka piękna

 

Wygląd brzanki sumatrzańskiej podobny jest do borneańskiej. Stąd niektórzy akwaryści zaczęli stosować w odniesieniu do brzanki sumatrzańskiej określenia brzanka borneańska. Jednak nie jest to prawidłowe.

Jak wygląda brzanka sumatrzańska

Brzanka sumatrzańska to rybka akwariowa, która osiąga długość do 5-6 cm. Ciało rybki ma żółto-złociste i błyszczące boki, na których znajdują się 4 czarne pionowe pasy. Według opisy Bleeker`a płetwy grzbietowe i brzuszne brzanki są praktycznie całe czarne z czerwoną podstawą i obrzeżem. Reszta płetw jest czerwona. U dojrzałych rybek pysk jest zabarwiony na czerwono.

Jak rozpoznać płeć u brzanki sumatrzańskiej

Dymorfizm płciowy brzanek jest zaznaczony słabo – samce brzanek sumatrzańskich są smuklejsze i mają bardziej jaskrawe ubarwienie w porównaniu do samic. U samic bardziej intensywna jest czerwień płetwy grzbietowej oraz pysk. U samic z kolei występuje bardziej złocisty odcień, czerwień jest również słabiej zaznaczona.

Brzanka sumatrzańska – występowanie

Brzanka sumatrzańska to rybka słodkowodna, która występuję w Azji – na Sumatrze i Borneo oraz Półwyspie Malajskim.

Brzanki rodzaje

Brzanki są jedną z najliczniejszych w gatunki rodzin ryb karpiowatych. Dzięki ich dużej odporności na warunki są to ryby łatwe w hodowli, które zyskały dużą popularność wśród akwarystów na całym świecie.

Brzanka różowa Pethia conchonius

Brzanka różowa osiąga długość do 11 cm. Ciało rybki ma odcienie od oliwkowo zielonego do różowego. Jest ona dosyć agresywna. Jest to rybka wszystkożerna. Powinna żyć w akwarium minimum 100 l dla 7 osobników.

Brzanka odeska Pethia ticto

Brzanka odeska nazywana jest również brzanką birmańską. Rybka osiąga długość do 10 cm. Ciało brzanki akwariowej pokryte jest czarno cętkowany łuskami, boki są różowe, a grzbiet oliwkowo-zielony. Minimalna wielkość akwarium to 125 l dla 8 osobników.

Brzanka zielona Barbus semifasciolatus

Brzanka zielona osiąga do 10 cm długości ciała. Brzuszna część ciała jest jasna, z kolei od strony grzbietowej łuski mają zielonkawy kolor. W zbiornika hobbystycznych występuje również jako brzanka złota – taka odmiana nie występuję jednak naturalnie. Minimalna wielkość akwarium to 100 litrów dla 6 osobników.

Brzanka pięciopręga Systomus pentazona

Brzanka pięciopręga osiąga do 5 cm długości ciała. Ciało rybki ma pomarańczową barwę, występuje na nim 5 pionowych czarnych pręg. Minimalna wielkość akwarium dla 8 osobników to 80 litrów.

Brzanka Titteya Puntius titteya

Brzanka Titteya osiąga do 5 cm długości. Ciało tej rybki ma czerwony kolor z ciemną poziomą smugą wzdłuż boku. Dla grupy 8 osobników minimalna pojemność akwarium to 80 litrów.

Brzanka purpurowa Pethia nigrofasciata

Brzanka purpurowa osiąga do 8 cm długości ciała. Jest to rybka o masywnej budowie. Samice są szaro-żółte, a samce purpurowe. Dla grupy 8 rybek wymagane jest akwarium o pojemności nawet 200 l.

Brzanka pióropuszowa Dawkinisia arulius

Brzanka pióropuszowa swoją nazwę zawdzięcza mocno wystającej płetwie grzbietowej. Rybki te osiągają do 12 cm długości. Ich ciała ma oliwkowo-zielony kolor z metalicznym połyskiem. Boki są lekko różowe. Dla grupy 8 osobników akwarium powinno mieć minimum 250 litrów.

Brzanka Schuberti Puntius semifasciolatus

Brzanka Schuberti osiąga długość do 9 cm. Ciało rybki ma pomarańczowy kolor z zieloną wstęgą wzdłuż boku. Dla grupy 8 osobników akwarium powinno mieć minimum 110 litrów.

Brzanka rekinia Balantiocheilos melanopterus

Brzanka rekinia osiąga aż do 30 cm długości ciała. Kształt jej ciała przypomina rekina. Płetwy są ostro zakończone, co dodatkowo podkreśla czarna obwiednia. Rybki te potrzebują przynajmniej 300 litrowego akwarium.

Brzanka Denisona Sahyadria denisonii

Brzanka Denisona osiąga do 15 cm długości ciała. Grzbiet ma kolor oliwkowy, wzdłuż ciała przebiega czarny pas. Od oka do płetwy grzbietowej nad czarnym pasem przebiega czerwona wstęga. Dla grupy 8 rybek pojemność zbiornika powinna wynosić minimum 300 litrów.

Brzanka sumatrzańska - rozmnażanie

pixabay.com/images/id-1624675/

Brzanka sumatrzańska – tryb życia

Brzanki sumatrzańskie to rybki stadne, które żyją w gromadach minimum 10 osobników. Są to rybki bardzo aktywne, dosyć agresywne – mogą atakować inne spokojne osobniki, np. gupiki czy skalary. Zaleca się trzymać brzanki sumatrzańskie z większymi od nich gatunkami ryb.

W strukturze stada brzanek panuje hierarchia. Samce rybek toczą ze sobą walki i dominację i przywództwo w grupie.

Brzanki przebywają zwykle w środkowej części akwarium.

Akwarium dla brzanki sumatrzańskiej

Minimalna wielkość akwarium dla gromady brzanek to 80 cm długości i 110 litrów pojemności. Można też przyjąć zasadę, że każdy cm ciała jednej brzanki to 1 litr wody w akwarium.

Podmianę wody należy wykonywać raz na 3 tygodnie i do ok. 30% wody w zbiorniku.

Szczególnie korzystnie rybki prezentują się w akwarium o bogatej roślinności z dekoracjami w postaci korzeni. Najlepiej sprawdzi się biotop leśnego strumienia z piaszczysto-kamiennym dnem.

Na wyposażeniu akwarium nie powinno zabraknąć pompki do wody, który napowietrzy wodę w odpowiedni sposób. Warto zainstalować również kamienie i groty, w których często przebywają rybki w naturalnym środowisku.  

W akwarium biotopowym brzanki mogą żyć z bocją karłowatą, a w zbiorniku towarzyskim np. z tęczankami lub tetrami. Generalnie są to rybki, które lubią podgryzać płetwy, dlatego zaleca się trzymanie ich w zbiorniku jednogatunkowym.

Temperatura wody w akwarium dla brzanki

Woda w akwarium z brzankami powinna mieć temperaturę między 22 a 26 st. C.

pH wody w akwarium z brzankami

pH wody należy utrzymywać w zakresie 6.0-8.0.

Twardość wody w zbiorniku brzanek

Twardość wody należy utrzymywać w zakresie 5-15º dGH.

Brzanka sumatrzańska - rozmnażanie

Brzanka sumatrzańska rozmnaża się najlepiej w akwarium tarliskowym o dojrzałej wodzie z temperaturą 25-26 st. C. Na dnie zbiornika warto umieścić ruszt siatkowy dla ikry. W akwarium należy zainstalować kamień napowietrzający. By zwiększyć liczbę narybku warto dokarmiać brzanki przez kilka dni większymi porcjami pokarmu, a następnie umieścić wieczorem w zbiorniku tarliskowym jedną lub dwie pary. Tarło powinno odbyć się rano. Po zauważeniu ikry należy odłowić dorosłe osobniki. Narybek wylęga się po 1-2 dniach, a pływać zaczyna po kolejnych 24 godzinach.

Młode rybki brzanki należy zacząć dokarmiać po ok. 5 dniach, gdy wyczerpią się im substancje odżywcze z woreczka żółtkowego. Można je karmić np. pierwotniakami.

Brzanka sumatrzańska – żywienie

Brzanki to wszystkożerne i bardzo żarłoczne rybki, które można karmić pokarmem suchym np. granulatem oraz karmami mrożonymi i żywymi.

Ze względu na duży apetyt tych rybek należy je karmić kilka razy dziennie, ale mniejszymi porcjami. Dieta tych ryb nie powinna być monotonna, dlatego można stosować zarówno płatki, jaki i granulki oraz oczliki, rureczniki czy wazonkowce. Rybki brzanki mogą również jeść larwy czarnego komara i rozwielitki.

Na jeden dzień w tygodniu można zaplanować dla rybek post, który pozytywnie wpłynie na ich zdrowie.

Brzanka sumatrzańska cena

Cena brzanki sumatrzańskiej to zwykle 5-7 zł za okaz tego gatunku.

Brzanka sumatrzańska ciekawostki

  • Brzanki sumatrzańskie w czasie odpoczynku pochylają ciało jamą gębową do dołu.
  • Brzanka sumatrzańska rozrzuca ikrę, którą następnie może zjadać.
  • Brzanka sumatrzańska występuje również w odmianie albinotycznej, ksantorycznej, i mszystej.

 

Redakcja

Przeczytaj również inne poradniki akwarystyczne

Summary
Brzanka sumatrzańska – opis gatunku i inne BRZANKI | Zoonews.pl
Article Name
Brzanka sumatrzańska – opis gatunku i inne BRZANKI | Zoonews.pl
Description
Brzanka sumatrzańska to karpiowata rybka akwariowa o niewielkich wymaganiach. Rybki te żyją zwykle w gromadach minimum 10 osobników.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 787

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x