Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Anakonda zielona - cena, hodowla, opis gatunku

Facebook
Twitter
Anakonda zielona - cena, hodowla, opis gatunku

By MKAMPIS – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62039578

Anakonda zielona to jeden z największych węży świata, który w naturalnym środowisko może osiągnąć długość do 10 m i nawet 200-250 kg. 

Spis treści - kliknij strzałkę

Anakonda zielona - systematyka

Anakonda zielona – Eunectes murinus to gad z rzędu łuskonośnych, z rodziny dusicieli, z podrodziny boa zwany również green anaconda. 

Anakonda zielona - jak wygląda

Mimo, że anakondy zielone są krótsze niż pytony siatkowane, to masą ciała znacząco je przewyższają. Eunectes murinus potrafią osiągnąć wagę nawet powyżej 150 kg. 

Mimo iż mówi się o osobnikach mierzących nawet 10 m, to faktycznie w ciągu ostatnich 40 lat nie udało się takiego schwytać. Jednym z największych była anakonda zielona złapana w Wenezueli – osobnik ważył 103 kg i mierzył ponad 5 m długości. 

Warto zaznaczyć, że najdłuższa anakonda żyjąca w niewoli w zoo w Pittsburghu mierzyła 6,27 m. 

Dymorfizm płciowy tych gadów jest wyraźnie widoczny. Samice mają krótsze ogony oraz mniejsze pazury odbytowe. 

Samice mierzą zwykle 4-4,5 m i ważą maksymalnie 60-70 kg. 

Samce są znacznie mniejsza, a ich długość wynosi zwykle 2,5-3m. 

Średnica dużych osobników przed posiłkiem wynosi ok 30 cm, z kolei obwód może dochodzić do 1 m.  

Kolor ciała anakond jest oliwkowo-zielony. Z uwagi na swój kształt anakondy zielone nie mają widocznie wyodrębnionej głowy od reszty ciała. Oczy węży umiejscowione są z przodu pyska, by ułatwić gadom polowanie w wodzie. Ciało gadów pokrywają ciemnobrązowe bądź czarne owalne plamy. Na bokach głowy wąż posiada dwa charakterystyczne czarne pasy. 

Anakonda zielona - występowanie

Występowanie anakondy zielonej obejmuje przede wszystkim dorzecza amazonki i orinoko. Węże spotykane są przede wszystkim przy brzegach rzek, nad starorzeczami i w mulistych jeziorach, a także w tropikalnych dżunglach. 

Anakonda zielona żyje w Ameryce Południowej w takich krajach jak: 

  • Argentyna 
  • Boliwia
  • Brazylia 
  • Ekwador 
  • Kolumbia
  • Paragwaj
  • Peru 
  • Trynidad
  • Wenezuela 

Anakonda zielona - tryb życia

Eunectes znaczy tyle, co dobry pływak. W istocie anakonda zielona to wąż ziemnowodny, jednak na lądzie jest powolny i ociężały. Co innego w wodzie, gdzie anakonda potrafi rozpędzić się nawet do 20km/h. Węże te potrafią przebywać pod wodą nawet do kilkunastu minut. 

Anakonda poluje głównie po zmierzchu i przez kilka pierwszych godzin nocnych. W ciągu dnia anakondy wylegują się zwykle w zacienionych miejscach na konarach drzew w pobliżu rzek. 

Ile żyje anakonda zielona?

Najstarsza anakonda żyjąca w niewoli dożyła 31 lat. Zwykle gady te żyją w niewoli od 10 do 30 lat. W naturalnym środowisku węże te również dożywają do ok. 30 lat, z uwagi na niewiele naturalnych zagrożeń poza człowiekiem (mowa o dorosłych osobnikach węży).  

Anakonda zielona - terrarium

W przypadku węża tak dużych rozmiarów im większe terrarium tym lepiej. Poza tym jego konstrukcja musi być wzmocniona. Minimalne wymiary terrarium dla samców węża to 170x70x50 cm, dla samic 180x90x50 cm. Jednak optymalne rozmiary to 250x100x60 cm. 

Terrarium powinno odtwarzać biotop dna lasu tropikalnego. Dno z włókna kokosowego powinno być podzielone na strefę wilgotną (2/3) oraz strefę suchą (1/3). W terrarium powinien być zatem zainstalowany basen, który dobrze jest podłączyć do ujścia wody, by łatwiej zadbać o czystość zbiornika. 

W terrarium powinien pojawić się również element wystroju ułatwiający wylinkę np. szorstki korzeń oraz miejsca do schronienia np. wydrążony pień. 

Oświetlenie w terrarium anakondy

Anakonda jest gadem, który potrzebuje oświetlenie w cyklu 12/12h. Światło powinno być stosowane, gdyż ostre światło zwiększa nerwowość osobników. 

Temperatura w terrarium dla anakondy

Wąż powinien posiadać w terrarium wyspę ciepła z temperaturą 32-34 st. C. Temperatura wody w zbiorniku powinna wynosić ok 28 st. C. 

W strefie suchej temperatura może oscylować między 26 a 32 st. C. 

By osiągnąć takie temperatury należy stosować grzałki wodne, maty grzewcze lub kable grzewcze, a także żarówki grzewcze. 

Wilgotność w terrarium dla anakondy

Wilgotność w terrarium powinna oscylować na poziomie 80%. 

Ciąża anakondy zielonej trwa od 115 do 135 dni.

By Michael Eisen – https://www.inaturalist.org/photos/70638416, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=116575490

Anakonda zielona - hodowla

Samiec anakondy zielonej osiąga dojrzałość płciową już po 18. miesiącach życia. Samica potrzebuje znaczenie więcej czasu – jest gotowa na kopulację dopiero po 4. latach. Samice w hodowli powinny mieć minimum 3,5 m długości przed dopuszczeniem do rozmnażania. 

Okres godowy tych węży trwa od października do marca. Samice w naturze potrafią kopulować nawet z kilkoma wężami, dlatego w hodowli na jedną samicę powinny przypadać minimum 2 samce. 

Ciąża anakondy zielonej trwa od 115 do 135 dni. 

Samica Eunectes murinus rodzi zwykle od 10 do 50 młodych węży, a niekiedy i więcej, które mierzą ok. 75 cm i ważą ok. 250 gramów. Młode anakondy zielone są samodzielne zaraz po urodzeniu. Z uwagi na to, że nikt nie czuwa nad ich bezpieczeństwem z dużego wylęgu przeżywa zwykle tylko kilka procent węży.  

Anakonda zielona - żywienie

Anakonda zielona jest przedstawicielem dusicieli, który swoje ofiary chwyta licznymi zębami, a następnie za pomocą oplotu dusi swoje ofiary, a niekiedy topi.

W naturalnych warunkach anakonda zjada wszystkie zwierzęta, które jest w stanie upolować. 

Młode osobniki zjadają mniejsze ptaki, ssaki, gdy i ryby. Dorosły wąż atakuje przede wszystkim zwierzęta, które przyjdą do wodopoju: kapibary, tapiry, aguti; drapieżniki: jaguary i kajmany; ptaki – często czaple; a nawet zwierzęta hodowlane – świnie czy kozy. 

W hodowli anakonda zielona powinna być karmiona raz w tygodniu, w przypadku młodych osobników. Wraz ze wzrostem węża należy wydłużać odstępy pomiędzy posiłkami aż do 10-14 dni. 

Młode osobniki można karmić myszami, a starsze szczurami, królikami czy kurami. Podając dla węża żywą karmę, należy poczekać, aż wąż uśmierci ofiarę i ją połknie. 

Anakonda zielona - cena

Anakondy zielone w hodowlach pojawiają się w dużej liczbie z odłowu. Rozmnażanie tak dużych węży nie należy do najłatwiejszych. Ostatnie ogłoszenia hodowcy, który chciał sprzedać młodą samicę anakondy zielonej opiewało na kwotę 400 zł. 

Ochrona gatunkowa anakondy zielonej

Populacja anakondy zielonej jest jeszcze stabilna, jednak naukowcy zaznaczają, że osuszanie mokradeł pod pola uprawne oraz wycinka lasów tropikalnych zabierają miejsce tym gadom. Dodatkowo polowania na anakondy powodują, że w przyszłości 6 metrowe węże będzie można oglądać tylko w zoo. 

Anakonda zielona została wpisana do załącznika II CITES. 

Anakonda zielona - ciekawostki

  • Czy anakonda to najdłuższy wąż na świecie? Z całą pewnością to jeden z największych węży świata, biorąc pod uwagę masę ciała. Pyton siatkowa osiąga długość ciała większą niż anakonda. 
  • Samice tuż po porodzie mogą zjadać młode węże, dotyczy to jednak tylko osobników, które urodziły się martwe. 
  • Nowojorskie Towarzystwo Zoologiczne ufundowało nagrodę za dostarczenie żywego okazu anakondy zielonej o długości minimum 10 metrów. Mimo 40 lat od ogłoszenia zadania nikt nie odebrał nagrody. 

 

Redakcja 

Poznaj inne gatunki więży

Summary
Anakonda zielona - cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Article Name
Anakonda zielona - cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Description
Anakonda zielona to jeden z największych węży świata, który w naturalnym środowisko może osiągnąć długość do 10 m i nawet 200-250 kg.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x